Piractwo na Steamie wzrosło 10-krotnie w ciągu 6 lat? Winne Spacewar

Według serwisu GitHyp piractwo na Steamie mogło wzrosnąć co najmniej 10-krotnie w ciągu ostatnich 6 lat.

Wszystko przez Spacewar – grę udostępnianą deweloperom do testowania różnorakich funkcji Warsztatu Steam. Już w 2016 roku było głośno o tym, że niektórzy korzystają z niej, by oszukać Valve i używać pirackich wersji innych tytułów.

Według statystyk z czerwca 2015 roku, w Spacewar w ciągu jednej godziny grało średnio 2 tysiące użytkowników, zaś w styczniu 2017 roku było to już prawie 7,5 tysiąca użytkowników. W ten sposób produkcja trafiła do top 50 najczęściej granych tytułów na Steamie. Jest to o tyle ciekawe, że Spacewar jest grą sieciową, a zatem w tamtym okresie jej lobby powinno być pełne użytkowników – tymczasem lobby zarówno kiedyś, jak i teraz świeci pustkami; hostowanych serwerów w 2017 roku znajdowało się maksymalnie kilka, a czasami nie było nawet jednego.

Co więcej, mimo wyróżniających się statystyk liczby użytkowników, Spacewar pozostaje niemal nieznany – niewiele osób o nim słyszało lub interesowało się nim, nie można go również znaleźć dzięki ogólnej wyszukiwarce Steam. Tym niemniej śledząc rozwój Spacewar przez wiele lat, GitHyp rozpoznał ponad 86 milionów unikatowych graczy w okresie od kwietnia 2015 do maja 2017 roku, a zatem statystyk nie zaburzały anonimowe boty. Podejrzenie padło na piratów i – jak się okazało – to oni przyczynili się do „sukcesu” Spacewar.

Wiadomo, że Valve używa automatycznego systemu do wykrywania cheatów, hacków i nielegalnych licencji na poszczególne tytuły ze Steama (Valve Anti-Cheat, czyli VAC). By ominąć zabezpieczenia, piraci zaczęli używać numeru ID Spacewar do oszukania algorytmu – mimo że włączają inny tytuł z nielegalnego źródła, Steam odczytuje go jako swoją grę do testów deweloperskich.

Odbywa się to w stosunkowo prosty sposób: kiedy jakakolwiek osoba włącza grę, aplikacja Steam.exe wysyła numer ID z folderu gry do serwera uwierzytelniającego, który sprawdza, czy wybrane konto posiada licencję na dany tytuł. Jeżeli pirat zmieni numer ID gry w pliku tekstowym (.txt) na ID innej pozycji ze Steama (np. Spacewar), algorytm odczyta włączaną grę jako inną niż ta, którą naprawdę uruchamia.

Jak widać na nowych statystykach GitHyp, liczba użytkowników Spacewar urosła nagle na 3 miesiące w 2018 i osiągnęła absolutny rekord pod koniec 2020 roku – średnio nawet 35 tysięcy graczy było obecnych w Spacewar w ciągu jednej godziny. Tak dużą popularność ciężko wyjaśnić nagłym zainteresowaniem deweloperów czy zwyczajnych użytkowników (ci również mogą przetestować tytuł na swoich komputerach, jeżeli posiadają system Windows – wystarczy, że wcisną klawisze Windows i R, a następnie wpiszą: steam://install/480), szczególnie że Spacewar jest bardzo prostą grą, bazującą na produkcji z 1962 roku. Jedynym wytłumaczeniem dla takiego stanu rzeczy jest wzrost liczby piratów, używających ID Spacewar do ukrycia gier z nielegalnych źródeł.

Najprawdopodobniej zatem Steam zmaga się z ponad 10-krotnym wzrostem przypadków piractwa przy użyciu Spacewar w ciągu ostatnich 6 lat – od ok. 2-3 tysięcy w 2015 roku do ok. 35 tysięcy na przełomie 2020 i 2021 roku. W latach 2016-2017, gdy sprawa pierwszy raz wychodziła na jaw, Valve nie wydało żadnego oświadczenia na ten temat. Nie wydaje się możliwe, by przedsiębiorstwo nie było świadome całego procederu, ale również by wprowadziło sprawnie działający system przeciwdziałania podobnym nadużyciom.

Źródło:
"NowaGeneracja" - GRY-OnLine


Klemens
2021-05-02 10:07:41