Państwa Unii Europejskiej przyjęły tzw. ACTA 2

Przegłosowana pod koniec marca przez Parlament Europejski kontrowersyjna Dyrektywa ws. praw autorskich – nazywana potocznie ACTA 2 – została oficjalnie przyjęta przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Koniec ubiegłego miesiąca upłynął pod znakiem głosowania Parlamentu Europejskiego odnośnie Dyrektywy ws. praw autorskich. Dziś ustawa przeszła przez ostatni etap legislacyjny, jakim jest akceptacja przez państwa członkowskie. Według nieoficjalnych źródeł, jedynie sześć państw zdecydowało się zagłosować przeciw. Są to Polska, Luksemburg, Holandia, Włochy, Szwecja i Finlandia. Dodatkowo Słowenia, Belgia i Estonia postanowiły wstrzymać się od głosu. Jest to ostateczna decyzja w sprawie przyjęcia kontrowersyjnej ustawy. Taki obrót spraw oznacza, że będzie ona musiała zostać uwzględniona w prawach państwowych wszystkich członków Unii Europejskiej w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Głównym celem przyświecającym powstawaniu ustawy było dostosowanie prawa europejskiego do współczesnych realiów. Nie wszystkie zaproponowane rozwiązania spotkały się jednak z aprobatą internautów. Chodzi głównie o artykuły 11. oraz 13. Pierwszy z nich wprowadza tzw. podatek od linków. Ma on zmusić serwisy udostępniające zewnętrzne treści do dzielenia się z ich wydawcami. Drugi z nich przenosi odpowiedzialność za publikowane treści na właścicieli danej platformy.

Prawa te będą szczególnie dotkliwe dla największych koncernów agregujących treści, takich jak Google czy Facebook. Wyjątkiem mają być natomiast objęte między innymi witryny uczelni oraz organizacji non-profit.

Dyrektywa ws. praw autorskich przebyła długą drogę, zanim została przyjęta. Jej pierwotną wersję Parlament Europejski przegłosował we wrześniu ubiegłego roku. Wydźwięk tej formy dokumentu nie spodobał się jednak Radzie Europejskiej, która zagłosowała przeciw niemu. Dopiero jego poprawiona wersja została ostatecznie zaakceptowana.

Źródło:
"aadamus" - GRY-OnLine


Klemens
2019-04-15 21:42:47