PEGI pomoże chronić polskie dzieci przed niebezpiecznymi treściami?

Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaprezentowano inicjatywę „Porozumienie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie”.

Zaprezentowano także „Kodeks Dobrych Praktyk Rynku Gier Komputerowych i Wideo w Polsce”.

Omówiono założenia planowanej kampanii, mającej na celu wskazanie rodzicom, jak wybierać bezpieczne gry elektroniczne dla ich dzieci. Pokazano także odświeżoną szatę graficzną systemu PEGI.

Powyższe porozumienie zainicjowała Grupa TP i ma ono na celu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w Internecie. Chodzi szczególnie o radzenie sobie z nielegalnymi treściami, jak np. pornografią i nawoływaniem do nienawiści. Instytucje, które wsparły inicjatywę, mają angażować się w działalność pozwalającą na wypracowanie odpowiednich procedur i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.

Na spotkaniu była obecna pani minister Elżbieta Radziszewska, która powiedziała, że zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa jest ogromnym wyzwaniem. Porozumienie podpisało 10 firm i instytucji, w tym między innymi: Telekomunikacja Polska, Wirtualna Polska oraz przykładowo Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, która zrzesza 151 firm. Swoje poparcie wyraził także Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Spore znaczenie dla graczy w Polsce ma podpisanie drugiej z opisywanych inicjatyw. „Kodeks Dobrych Praktyk” (można go przejrzeć tutaj) przewiduje między innymi stosowanie oznaczeń PEGI. Kodeks właściwie już obowiązuje. Wszystkie firmy, które go podpisały (m.in.: Microsoft Polska, Electronic Arts Polska, Sony Computer Entertainment Polska, Licomp Empik Multimedia, Cenega Poland, CD Projekt) zobowiązały się już dobrowolnie go stosować. W związku z tą kwestią pojawiły się niedawno obawy, że gry będziemy musieli kupować „na dowód”.

Wbrew temu, co podają niektóre źródła, opisywany Kodeks został przygotowany wyłącznie przez SPIDOR, czyli Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego, założone w kwietniu 2008 roku. Został on zaprezentowany na wspomnianej konferencji jako przykład regulacji środowiskowej i pewnego rozwiązania problemu gier trafiających do niewłaściwych odbiorców.

Warto dodać, że PEGI niedawno stał się oficjalnym rozwiązaniem tego typu obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Wiemy również, że został on poparty przez Parlament Europejski. Te wydarzenia mogą prowadzić do wzrostu znaczenia PEGI, który być może nie będzie już tylko dodatkiem, ale i funkcjonującą normą.

Źródło:
Szymon "Hed" Liebert - GRY-OnLine


Klemens
2009-07-03 20:46:47