LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Nvidia i Intel z olbrzymią przewagą nad AMD na rynkach GPU i CPU

Ankieta Steam sugeruje, że szefostwo AMD nie zapamięta 2017 roku zbyt dobrze.

Steam co miesiąc zbiera dane na temat używanego przez jego klientów sprzętu, a także systemów operacyjnych. Informacje uzyskane tą drogą w listopadzie 2017 roku sugerują, że firma AMD znajduje się w poważnych tarapatach. Czerwoni w zastraszającym tempie oddają pole na obydwu kluczowych rynkach powiązanych ze sprzętem komputerowym przeznaczonym do grania. Kosztem AMD, swoją pozycję umacniają oczywiście Intel oraz Nvidia.

W porównaniu do listopada 2016 roku, udział AMD w rynku kart grafiki skurczył się z 23,5% do 8,8%, podczas gdy w tym samym okresie Nvidia zanotowała potężny wzrost – z 58,6% do aż 84,9%. Oznacza to, że w przeciągu jednego roku Zieloni „połknęli” ponad jedną czwartą rynku. Najpopularniejszymi produktami są GeForce GTX 750 Ti, GTX 960, GTX 1060 oraz GTX 1050 Ti.

Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o jednostki centralne, z tą różnicą, że w tym przypadku swoją dominację umacnia Intel. Procesory produkowane przez tę firmę preferuje obecnie 91,7% graczy (wzrost o 13% w przeciągu ostatnich 12 miesięcy). Na zakup produktów AMD zdecydowało się w 2017 roku jedynie 8,3% właścicieli pecetów do grania. Co ciekawe, zdecydowanie przeważają przy tym układy 4-rdzeniowe – znajdują się one obecnie w 72,8% komputerów. Udział takich jednostek w rynku wzrósł w ciągu roku o 25%.

Interesujące informacje przynosi również analiza preferowanych przez graczy systemów operacyjnych. Na pierwszą pozycję powrócił Windows 7, zastępując na tym miejscu najnowszą wersję stworzonego przez Microsoft OS (Windows 10), która cieszyła się największą popularnością w zeszłym roku. Sytuację tę może tłumaczyć rosnąca liczba graczy pochodzących z Chin (Windows 7 wciąż jest w tym kraju bardzo popularny). Językiem chińskim posługuje się obecnie 64,3% właścicieli pecetów do grania – o 8,2% więcej niż w zeszłym roku.

Źródło:
"Aquma" - GRY-OnLine


Klemens
2018-01-02 11:52:14