No Man's Sky otrzymało gigantyczną aktualizację Beyond

Studio Hello Games udostępniło aktualizację Beyond dla No Man's Sky.

Studio Hello Games obiecało, że trzecie rozszerzenie jego kosmicznego symulatora będzie największym z dotychczasowych. Tym samym miało przebić nawet wybitne NEXT, które nakłoniło do powrotu wiele osób zawiedzionych pierwotnym stanem gry. Dwie z atrakcji aktualizacji poznaliśmy jeszcze przed premierą. Pierwsza z nich to tryb wieloosobowy, znacząco zmodyfikowany w Beyond. Od teraz w ramach jednej sesji w uniwersum No Man’s Sky może przebywać nie czterech, lecz ośmiu graczy na konsolach oraz trzydziestu dwóch na pecetach. Co więcej, Anomalia Kosmiczna od teraz pełni funkcję ośrodka społeczności pozwalającego na spotkanie szesnastu wędrowców, niezależnie od tego, gdzie znajdowali się przed wejściem na stację. To ostatnie jest o tyle istotne, że twórcy oddali w nasze ręce możliwość przyzwania Anomalii w dowolne miejsce w przestrzeni kosmicznej (o ile zdołaliśmy już ją odkryć w trakcie eksploracji).

Ciekawą nowością jest kolejny teleporter na Kosmicznej Anomalii, pozwalający na odwiedzenie baz graczy. Dotyczy to głównie osób obecnych na stacji w danej chwili, ale twórcy zamierzają też wyróżniać najciekawsze konstrukcje społeczności. Zmiany zaszły także w systemie zadań wieloosobowych, od teraz dostępnych w nowej lokacji na stacji – Nexusie. Przy okazji autorzy zmodyfikowali interfejs misji, by ułatwić znajdywanie chętnych do wspólnej zabawy. Sporym udogodnieniem jest też automatyczne przenoszenie postaci do docelowej lokacji zadania po opuszczeniu stacji. Poza tym pojawiły się nowe typy wyzwań, jak choćby te wymagające zbudowania bazy. Autorzy dodali też więcej opcji interakcji między uczestnikami rozgrywki oraz możliwość zobaczenia wyglądu postaci i statków w trakcie przypadkowych spotkań.

Przed debiutem Beyond autorzy zapewniali, że w skład aktualizacji wejdą trzy główne dodatki: opisane już zmiany w trybie multiplayer, wsparcie rzeczywistości wirtualnej (o czym dalej) oraz trzeci, nieujawniony wówczas element. Chyba jednak nieco minęli się z prawdą, bo pozostałych nowości wystarczyłoby na co najmniej jeszcze jedną aktualizację. Wiele z nich ma na celu ułatwienie zabawy nowicjuszom, jak choćby spore modyfikacje w samouczku oraz początkowych misjach, by lepiej wyjaśniały meandry rozgrywki. Jednak inne zmiany docenią zarówno początkujący, jak i weterani NMS. Trzeba wspomnieć choćby o wprowadzeniu drzewka technologicznego dla wszelkich badań i produktów, dzięki czemu łatwiej zaplanować rozwój bohatera, statku czy bazy. W podobny sposób zmieniono mapę galaktyki oraz dziennik odkryć, które są bardziej przejrzyste.

Również przy tworzeniu baz autorzy zdecydowali się nieco ułatwić życie kosmicznym wędrowcom. W Beyond wprowadzono specjalną kamerę wykorzystywaną przy budowie przyczółka, jak również wizualne wskazówki podpowiadające, w których miejscach możemy dodać interesujący nas element. Niemniej zmiany nie ograniczają się tylko do czystej estetyki. Do naszej dyspozycji oddano nowe elementy konstrukcyjne, w tym generatory oparte na naturalnej energii oraz części niezbędne do eksploatowania podziemnych surowców. Z tymi pierwszymi związane jest też wprowadzenie okablowania, które można wykorzystać do zasilenia bazy lub – co sugerują sami twórcy – stworzenia ciekawszych (choć niepraktycznych) konstrukcji. W tym pomoże też świeżo wprowadzony system teleportów o krótkim zasięgu, domyślnie mający ułatwić poruszanie się po stworzonym przez nas obiekcie.

Choć zmiany w trybie wieloosobowym przywitano z otwartymi ramionami, autorzy zadbali też o poprawienie interakcji z samą grą. Beyond dodało kolejne misje fabularne, w tym te związane z dwójką nowych bohaterów niezależnych na Anomalii Kosmicznej – Nadą i Polo. Nie są to jedyni nowi goście na stacji, aczkolwiek większość z pozostałych skupia się na oferowaniu rozmaitych usług. Co chyba jednak ważniejsze, aktualizacja tchnęła sporo życia w NPC-ów. Postacie mogą swobodnie przemieszczać się tak po stacji, jak i po powierzchniach planet, a do ich repertuaru dodano mnóstwo nowych animacji oraz aktywności. Obcy będą zajmować się swoimi sprawami, aczkolwiek wielu z nich odpowie na gesty graczy.

Nie zapomniano też o faunie zamieszkującej wszechświat No Man’s Sky. Łowcy mogą uzyskać nowe surowce z upolowanej zwierzyny, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by obłaskawić dane stworzenie przysmakiem, co pozwala na zdobycie innych produktów (na przykład mleka). Tak oswojonego pupila można też wykorzystać jako wierzchowca, choć chyba nie ma co liczyć na ślepe posłuszeństwo naszego „rumaka”.

Nowości bynajmniej nie kończą się na powyższych zmianach. Jest jeszcze wspomniany tryb VR na PC oraz PlayStation 4, który wspiera kontrolery ruchowe i można go włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie bez przerywania rozgrywki. Dochodzą do tego rozmaite poprawki w balansie gry (w tym kierowaniu statkiem oraz ekwipunku), językach obcych (np. wprowadzenie skromnego tłumacza wbudowanego w kombinezon) oraz rozmaite poprawki techniczne (optymalizacja, zmiana bibliotek OpenGL na Vulkana itd.) i wizualne (m.in. odświeżony wygląd kokpitu). Można się jedynie zastanawiać, w jaki sposób zespół Hello Games miałby przebić Beyond w kolejnej aktualizacji (o ile taka powstanie).

Źródło:
"Entelarmer" - GRY-OnLine


Klemens
2019-08-18 22:28:39