Najlepiej zarabiający gracze w e-sporcie

Portal dexerto opublikował zestawienie najlepiej zarabiających graczy w e-sporcie.

Zarobki najlepszych zawodników zaczynają się od „zaledwie” 776 tys. dolarów, a kończą na 4 milionach. Taka rozbieżność zależy w głównej mierze od długości kariery e-sportowca oraz wybranej przez niego produkcji. Wszystkie kwoty zostały przedstawione dzięki stronie esportsearning.com. Pokazane sumy obejmują wyłącznie nagrody za turnieje oraz zawody, w których wzięli udział gracze. Zestawienie nie obejmuje pieniędzy z reklam sponsorskich czy też innych działalności, takich jak streamowanie oraz podpisane kontrakty.

Starcraft 2 mimo swojej długoletniej historii nie cieszy się dużą popularnością na świecie. Produkcja budzi największe zainteresowanie w Korei Południowej, z której to też pochodzi najlepiej zarabiający gracz Starcrafta. Cho „Maru” Sung Choo wygrał już około 776 tys. dolarów, z czego aż połowę uzyskał w 2018 roku. Do tej pory w 2019 roku udało mu się zarobić 80 tys. dolarów.

Call of Duty nie może pochwalić się aż tak dużą pulą nagród, jak inne tytuły e-sportowe, jednakże w przypadku długoletniej kariery Damona „Karmy” Barlowa nie jest to żaden problem. Kanadyjczyk swoją przygodę na scenie zaczął już w 2011 roku i od tamtej pory zdobył trzy tytuły mistrzostw świata. Jego największą do tej pory wygraną było 269 tys. dolarów zdobyte na mistrzostwach świata w 2017 roku. W przeciągu całej swojej kariery Karma zarobił już około 804 tys. dolarów.

9. sezon League of Legends powoli zbliża się ku końcowi, a koreański zawodnik Lee „Faker” Sang Hyeok po raz kolejny będzie miał szansę na zdobycie konkretnej sumy pieniędzy. Do tej pory udało mu się wygrać ponad 1,2 miliona dolarów i jest jednym z zawodników z najdłuższą karierą w League of Legends. Jego dominacja na wielu płaszczyznach pozwoliła mu na zdobycie trzech tytułów mistrzostw świata. O ile drużyna Fakera nie może zaliczyć 2018 roku do udanych, to już w tym mają spore szansę na ponowne sięgnięcie po puchar.

Counter Strike: Global Offensive nadal cieszy się sporą popularnością, a jego gracze nie mogą narzekać na zarobki w tej branży. Duńczyk Andreas „Xyp9x” Hojsleth w swojej karierze zarobił już około 1,47 milionów dolarów, z czego ponad 800 tys. dolarów w przeciągu dwóch ostatnich lat. To właśnie wtedy rozpoczęła się dominacja jego drużyny Astralis, która właśnie walczy na turnieju rangi Major o kolejną dużą wygraną (pula nagród wynosi milion dolarów).

Kto z nas nie marzył o tym, aby w wieku 16 lat móc grać w gry i czerpać z tego finansowe zyski. Nastolatek Kyle „Bugha” Gieresdorf udowodnił, że przy odpowiedniej determinacji jest to jak najbardziej możliwe. Zaledwie miesiąc temu świat obiegła informacja, że chłopak wygrał mistrzostwa świata Fortnite, zgarniając przy tym rekordową sumę pieniędzy wynoszącą 3 miliony dolarów. Tym samym w trakcie swojej krótkiej kariery zdążył zarobić znacznie więcej niż wieloletni gracze wymienieni wcześniej. To tylko pokazuje, jak ogromną popularnością cieszy się obecnie Fortnite.

Na szczycie zestawienia znalazł się niemiecki gracz Kuro „KuroKy” Salehi Takhasomi, który w ciągu swojej kariery zdobył zawrotną sumę ponad 4 milionów dolarów. Jednak jego miejsce może zająć już wkrótce ktoś inny, bowiem największy turniej Doty 2 właśnie dobiega końca. Do finału dostała się drużyna OG, w której gra Johan „N0tail” Sundstein. Jego zarobki na ten moment wynoszą 3,7 mln dolarów, a wygrywając turniej, wzbogaci się on o kolejne 3 miliony. „KuroKy” dostał się do półfinału i teraz będzie miał okazję zawalczyć ze swoją drużyną o wielki finał. Pewnym jest, że obaj gracze mają szansę na powiększenie swojego dorobku do ponad 7 milionów dolarów.

Na pewno ciekawi Was również, jak prezentują się zarobki najlepszych Polaków w e-sporcie. Jeśli przez ostatnie lata śledziliście polską scenę, to nie powinno Was dziwić to, że w czołowej piątce znaleźli się wszyscy byli zawodnicy drużyny Virtus.pro, która swego czasu dominowała na turniejach CS:GO. Duża popularność polskiego składu przyczyniła się do sporych zarobków jego członków, które prezentujemy poniżej.

* Filip „Neo” Kubski – 748 tys. dolarów
* Wiktor „TaZ” Wojtas – 724 tys. dolarów
* Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski – 623 tys. dolarów
* Janusz „snax” Pogorzelski – 618 tys. dolarów
* Paweł „byali” Bieliński – 570 tys. dolarów

W najlepiej zarabiającej dziesiątce Polaków znalazł się także gracz League of Legends – Marcin „Jankos” Jankowski z zarobkami na poziomie 308 tys. dolarów. Natomiast najlepiej zarabiającym polskim graczem Starcrafta 2 jest Artur „Nerchio” Bloch (371 tys. dolarów), a Doty 2 – Michał „Nisha” Jankowski (314 tys. dolarów).

Źródło:
"Froozyy" - GRY-OnLine


Klemens
2019-08-25 17:25:29