Kondycja polskiego rynku gier – najpopularniejsze źródła gier

Ostatni news z serii opartej na badaniach z Digital Dragons 2107 skupia się na najpopularniejszych w naszym kraju źródłach gier.

Fakt faktem, do piracenia gier na PC i konsole przyznało się 13% ankietowanych, co oczywiście nie oddaje pełnego obrazu problemu. Z drugiej strony najpowszechniejszą formą zdobywania gier jest kupowanie pudełkowych wersji gier w sklepach lub na aukcjach internetowych – robi to 53% graczy. Niemal równie duży odsetek osób (49%) korzysta z produkcji darmowych. Po edycje cyfrowe sięga 1/3 graczy, a 1/4 wymienia się nimi ze znajomymi lub rodziną.

Jeśli chodzi o wersje elektroniczne, zdecydowanie najpopularniejszym w Polsce źródłem gier jest Steam (49%). Na drugiej pozycji uplasował się Origin z zaledwie 15%. Okazuje się też, że bardzo mało Polaków (5%) kupuje gry w serwisie GOG.com. Jak widać, nie pomaga fakt, że jest to polski sklep (o czym jednak nie każdy musi wiedzieć), z którym bądź co bądź się solidaryzujemy, nie wspominając o tym, że jako jedyny znany dystrybutor cyfrowych gier oferuje wersje pozbawione zabezpieczeń DRM. W przypadku produkcji mobilnych sprawa jest o wiele prostsza – 92% ankietowanych pobiera gry z oficjalnych sklepów, czyli Google Play i App Store.

Być może więcej o naszej chęci do płacenia za gry powie kolejny wykres, obrazujący popularność zakupów na poszczególnych platformach. Za pełne wersje gier lub dostęp do nich płaci najwięcej graczy konsolowych (47%), choć robi to i tak mniej niż połowa z nich. Pecetowcy kupują gry jeszcze rzadziej (43%), w większości polegając na tytułach darmowych lub korzystając z innych, w tym „nieoficjalnych” źródeł. Produkcje mobilne kupuje 13% użytkowników.

Z drugiej strony stosunkowo nierzadko decydujemy się na zakup dodatków do gier lub dokonanie mikropłatności w grach free-to-play – robi to 29% pecetowców, 20% konsolowców i 13% użytkowników urządzeń mobilnych (czyli tyle samo ile kupuje całe gry).

Na koniec zostawiliśmy bonus – popularność e-sportu wśród Polaków. Pod tym względem do Korei Południowej nam daleko, gdyż do oglądania rozgrywek e-sportowych przyznaje się zaledwie 14% badanych graczy (spośród nich połowa ogląda transmisje na żywo). Najczęściej wybierane platformy do tego celu to YouTube i Twitch, pozostałe źródła, takie jak Hitbox czy Azubu, są u nas niszowe. Najpopularniejszymi grami e-sportowymi są Counter-Strike: Global Offensive (31%), League of Legends (21%) i World of Tanks (12%).

Źródło:
"luckie" - GRY-OnLine


Klemens
2017-05-26 17:24:04