Kondycja polskiego rynku gier – w co grają Polacy

Badanie przeprowadzone z okazji Digital Dragons 2017 objęło m.in. zwyczaje polskich graczy.

Z wczorajszego podsumowania dowiedzieliśmy się, że najczęściej wybieraną platformą sprzętową do gier w 2016 roku były smartfony i tablety – 54% bawiących się na nich osób zamyka się w przedziale wiekowym 15-24 lata (przy czym 84% użytkowników posiada system Android). Jak się można łatwo domyślić, najczęściej wskazywaną motywacją (podało ją 74% respondentów) do sięgania po produkcje mobilne jest chęć zabicia nadmiaru czasu – czy to podczas podróży środkami transportu, czy czekając na wpis do indeksu. Podobnie jest z resztą w przypadku gier przeglądarkowych.

Z kolei potrzeba rozrywki i odstresowania się jest kluczowa dla użytkowników wszystkich platform, w szczególności pecetów. Pozostałe powody – w tym chęć rywalizacji, potrzeba towarzystwa, pragnienie nauczenia się czegoś nowego czy odgrywanie roli – były wskazywane rzadziej.

Grupa tzw. graczy „hardcorowych”, czyli pecetowcy i konsolowcy, z reguły gra kilka razy w tygodniu (odpowiednio 34% i 30%). Podczas gdy wielu pecetowcom zdarza się sięgać po tego typu rozrywkę jeszcze częściej, to codziennie gra zaledwie 12% graczy konsolowych. Największy odsetek grających każdego dnia mają urządzenia mobilne (37%), co jest zrozumiałe, jako że gry tego typu z łatwością można uruchomić nawet na kilka minut, będąc w dowolnym miejscu.

Wygląda na to, że ulubionym gatunkiem wśród polskich graczy są gry akcji – wskazali na nie użytkownicy pecetów, konsol, urządzeń mobilnych oraz fani tytułów przeglądarkowych. Oprócz tego pecetowcy uwielbiają jeszcze RPG-i i strategie, a konsolowcy gry sportowe i FPS-y. Z kolei na tabletach i smarfonach często gramy też w produkcje logiczne oraz karcianki.

Wśród Polaków utrzymuje się tendencja do grania w pojedynkę. Spośród ankietowanych największą grupę stanowiły osoby grające zawsze samemu (48%), podczas gdy bawiący się najczęściej lub prawie zawsze z innymi to jedynie 18% całości. Jeśli chodzi o style grania, od paru lat dane te nie ulegają większym zmianom: najbardziej zauważalny jest jedynie spadek procentowy liczby grających zazwyczaj w pojedynkę do 25% z 32% w 2014 roku – zamiast tego pojawiło się nieco więcej całkowitych samotników oraz osób, którym trudno ocenić swój styl grania. Oczywiście najwięcej samotnych wilków jest wśród graczy mobilnych (89%), co spowodowane jest faktem, że rynek zdominowany jest przez produkcje singleplayerowe.

Źródło:
"luckie" - GRY-OnLine


Klemens
2017-05-25 20:54:32