Kim jest polski gracz? Wyniki Polish Gamers Research 2020

W trakcie wirtualnej konferencji Digital Dragons inicjatywa Polish Gamers Observatory oraz Krakowski Park Technologiczny już po raz szósty zaprezentowały wyniki corocznych badań polskich graczy.

Zespół badawczy przyjrzał się Polakom i ich preferencjom dotyczącym platform sprzętowym. W drugiej połowie maja agencja Publicis Groupe przy pomocy panelu Ariadna przeprowadziła badanie na grupie składającej się z 1737 osób. Ankietowani udzielili odpowiedzi na wiele pytań i dzięki nim możemy zapoznać się z wynikami prac badaczy.

Wśród ankietowanych użytkowników Internetu w przedziale wiekowym 15-65 lat 76% zadeklarowało, że w ostatnim miesiącu przynajmniej raz zagrało na jednej z pięciu zdefiniowanych na potrzeby badania platform. Jednak na czym grają? Okazuje się, że połowa polskich graczy gra na urządzeniach mobilnych (smartfon lub tablet), a 31% wybiera gry instalowane na PC. Taki sam procent uruchamia gry na portalach społecznościowych (Facebook i nk.pl), a 24% korzysta z gier na przeglądarkach internetowych (tzw. browser games). Niższe niż w poprzednich latach badania wyniki biorą się przede wszystkim z faktu rozszerzenia na stałe badania również o tzw. silver gamers (osoby w przedziale wiekowym 55-65).

Obecnie kobiety stanowią 49% ogółu graczy i grają na więcej niż jednej platformie. Panie dominują w social mediach (54%) i grach mobilnych (52%). Jednak panowie dalej królują na konsolach i komputerach, gdzie kobiety stanowią kolejno 42% i 36% graczy. Warto zauważyć, że te pierwsze nigdy nie cieszyły się tak wysoką popularnością wśród płci pięknej.

Gracze z grupy wiekowej 15-24 lata są aktywni na wielu platformach. Chociaż w każdej kategorii wiekowej dominują gry na telefony i tablety, to wśród najmłodszych osiągnęły one aż 80% popularności.

Konsole nie cieszą się zainteresowaniem graczy starszych. W grupach od 45 do 65 roku życia Xboksy, PlayStation i Switche są wybierane przez niecałe 20% ankietowanych. W przeciwieństwie do innych grup, najstarsi gracze preferują trzymanie się jednej platformy.

Autorzy badania stworzyli również 3 konkretne profile graczy. Są to menadżerowie, białe kołnierzyki (urzędnicy, pracownicy biurowi) i niebieskie kołnierzyki (robotnicy). Ci pierwsi to mężczyźni w wieku od 35 do 44 lat, którzy w ciągu miesiąca instalują 1-4 gry na swoich komputerach. Kilka razy w tygodniu sięgają też po tytuły mobilne. Wśród pracowników umysłowych dominują kobiety z wyższym wykształceniem. Białe kołnierze to dwie dosyć odległe grupy wiekowe. Jedna z nich to 25-34 lata, a druga to 55+. Są to gracze wieloplatformowi, którzy mimo wszystko preferują PC i urządzenia mobilne.

Ostatni profil to mężczyźni z wykształceniem średnim lub podstawowym. Zamieszkują wioski oraz mniejsze miasta i są zapalonymi konsumentami elektronicznej rozrywki.

Chociaż epidemia zdecydowanie wpłynęła na zwiększenie liczby graczy, to nie zmieniła głównego powodu wybierania tej rozrywki. Najczęściej wskazywaną motywacją do gry jest chęć rozluźnienia się i odstresowania. Na drugim miejscu znalazła się chęć zabicia czasu i walka z nudą, a na trzecim potrzeba przeżycia konkretnych emocji.

Portfele graczy mają się znośnie. Większość, bo aż 81% wybierających tę formę zabawy, wskazała, że stać ich na codzienne wydatki. Wśród nich 34% stwierdziło, że udaje się im nawet oszczędzać pewne kwoty.

Źródło:
"Dameredet" - GRY-OnLine


Klemens
2020-09-18 14:30:38