Jak koronawirus wp³yn±³ na nawyki najm³odszych. Wyniki Polish Gamers Research 2020

Przedstawiamy kolejne wyniki szóstej edycji badania prowadzonego przez Polish Gamers Observatory i Krakowski Park Technologiczny.

Udzia³ w badaniu wziê³o 594 rodziców dzieci do 18. roku ¿ycia. Zostali zapytani o to, czy ich potomstwo gra w gry. Jedynie 28,5% ankietowanych odpowiedzia³o przecz±co. W¶ród tych, których dzieci chêtnie siêgaj± po cyfrow± rozrywkê, a¿ 59% przyzna³o, ¿e gra razem z nimi. 11% robi to rzadziej ni¿ raz w miesi±cu, 24% raz lub dwa razy w miesi±cu, 26% oko³o raz w tygodniu, a 31% kilka razy w tygodniu. Co wiêcej, 8% gra ze swoimi dzieæmi codziennie. To zdecydowanie dobre wyniki, ale w porównaniu do lat ubieg³ych liczba graj±cych rodziców zmniejszy³a siê. Z drugiej strony, rodzice dziel±cy zainteresowania swoich dzieci, graj± z nimi czê¶ciej ni¿ w latach ubieg³ych.

Niepokoj±cy mo¿e byæ fakt, ¿e 48% rodziców nie wie, czym jest system PEGI. Badacze alarmuj±, ¿e z roku na rok sytuacja wygl±da coraz gorzej. Co wiêcej, 28% ankietowanych potwierdzi³o, i¿ wie, czym jest system, ale go nie stosuje. Jedynie 24% doros³ych kieruje siê zaleceniami PEGI przy wyborze gier dla dzieci.

Przejd¼my jednak do preferencji m³odych graczy. Wybrali oni swoje TOP 7 gatunków. W¶ród nich znalaz³y siê gry akcji, przygodówki, gry sportowe/wy¶cigowe, FPS-y i strategie.

Sk±d dzieci bior± gry? 56% korzysta z darmowych tytu³ów dostêpnych na komputerach i telefonach. 28% otrzymuje gry swojego wyboru od rodziców, a 20% otrzymuje gry, które wybieraj± ich rodziciele. 17% m³odych graczy kupuje dostêp do rozrywki z wykorzystaniem w³asnych pieniêdzy.

Ile gier udaje siê jednak zdobyæ za pomoc± portfela rodzica? 19% opiekunów m³odocianych graczy zakupi³o w tym roku 4 lub wiêcej gier, 17% 3 gry, 34% 2 gry, a 29% tylko jedn±. Czy s± to drogie tytu³y? 3% rodziców wydaje na pojedyncz± produkcjê ponad 200 z³otych. 24% p³aci od 101 do 200 z³otych, a 40% ogranicza t± kwotê do 51 - 100 z³otych. 19% nie przeznaczy na grê wiêcej ni¿ 50 z³otych, a 6% nie zap³aci³o wiêcej ni¿ 20 z³otych.

Pozostaje jeszcze kwestia s³ynnych skórek. Jak wielu rodziców zgadza siê na skorzystanie z mikrop³atno¶ci? 18% ankietowanych zawsze wyra¿a zgodê na zakup „skina”, 31% przystaje na to od czasu do czasu, a 51% nigdy siê nie zgadza.

To, ¿e koronawirus zmieni³ nasze nawyki jest pewne. Wiêcej czasu spêdzamy w domu i musimy go jako¶ wykorzystaæ. Co liczby mówi± o naszych nowych zrachowaniach?

Respondenci udzielili odpowiedzi na pytanie o czêstotliwo¶æ grania w czasach pandemii. Ci, którzy posiadaj± dzieci, mówili równie¿ w ich imieniu. 10% doros³ych i 9% dzieci gra³o mniej ni¿ przedtem. 47% doros³ych/37% dzieci nie zmieni³o swoich nawyków. Natomiast 31% doros³ych oraz 39% dzieci gra czê¶ciej ni¿ przed rozpoczêciem pracy/nauki zdalnej.

Jak wzros³y lub zmala³y wydatki graczy w zale¿no¶ci od platformy? 15% konsolowców wydaje wiêcej ni¿ przedtem, ale 22% wydaje mniej. Ten trend utrzymuje siê równie¿ w przypadku pozosta³ych platform. 13% graczy PC zap³aci³o za rozrywkê wiêksze sumy, ale 16% wrêcz przeciwnie.

Tak wygl±daj± nawyki graczy w czasach pandemii. Zarówno m³odsi gracze, jak i starsi zmuszeni zostali do pozostania w domu. By³ to czas na nadrobienie zaleg³o¶ci i zmniejszenie „kupek wstydu”, dziêki czemu nie wydali¶my wiêcej. Choæ m³odzi gracze ciesz± siê du¿± swobod± w wybieraniu ogrywanych tytu³ów, to na ich (lub swoje) portfele rodzice uwa¿aj± nieco bardziej.

¬ród³o:
"Dameredet" - GRY-OnLine


Klemens
2020-09-25 14:16:46