Intel vs AMD – wyniki finansowe pokazują przepaść pomiędzy firmami

Wczoraj AMD opublikowało wyniki finansowe za trzeci kwartał 2018 roku, a dzisiaj to samo zrobił Intel. Jak wygląda obecnie sytuacja obu firm?

Zacznijmy od wyników AMD, które udostępniło raport w dniu wczorajszym. Producent walczy na dwóch polach równocześnie (z Intelem na rynku procesorów i z Nvidią na rynku kart graficznych) i o ile na pierwszej płaszczyźnie sytuacja jest raczej stabilna, to w kwestii kart graficznych firma notowała największe zyski z początkiem 2018 roku (w zasadzie przełożyło się to na drugi kwartał), kiedy to boom na kopanie kryptowalut był największy. Z racji tego, że układy graficzne od AMD miały najlepszy stosunek wydajności do zużywanej energii elektrycznej, firma wręcz nie nadążała z produkcją. Jak sytuacja wygląda obecnie, kiedy rynek zaczął wracać do normy?

Firma wykazuje 4% wzrost przychodu względem analogicznego okresu w roku 2017 (do poziomu 1,65 mld dolarów), jednak porównując tę wartość do poprzedniego kwartału tego roku, AMD notuje 6% spadek. Szał na kopanie kryptowalut już raczej nie osiągnie takiego poziomu jak w zeszłym roku, można więc oczekiwać, że następny kwartał 2018 będzie wiązał się z kolejnym spadkiem przychodu, chyba że procesory Ryzen i Threadripper utrzymają stosunkowo dobry poziom sprzedaży w okresie przedświątecznym - obecnie procesory generują około 70% zysków dla firmy.

Jak na tym polu prezentują się wyniki Intela? Bez żadnych sensacji, ale jest rekord. Przychody Intela (który nie jest przesadnie zaangażowany w rynek kart graficznych) za trzeci kwartał 2018 roku wyniosły 19,2 mld dolarów, co daje nam prawie 12-krotność wyniku AMD. W stosunku do analogicznego okresu w roku 2017 firma zaliczyła 19-procentowy wzrost, a względem drugiego kwartału 2018 13,2% skok (16,96 mld USD).

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że w omawianym kwartale Intel zarobił na czysto 6,4 miliarda dolarów, natomiast AMD „tylko” 102 miliony dolarów. Dysonans pomiędzy tymi kwotami znakomicie pokazuje dysproporcje w sile tych podmiotów i środkach jakie mogą przeznaczyć na dalszy rozwój swoich technologii.

Podsumowując, Intel jest obecnie pociągiem nie do zatrzymania, a próby jego spowolnienia przez AMD dają tylko (i aż) tyle, że nie mamy w tej chwili całkowitego monopolu na rynku procesorów i nowe układy niebieskich nie są wycenione dwukrotnie drożej niż obecnie.

Źródło:
Jacek Pindel - GRY-OnLine


Klemens
2018-10-26 14:48:04