Gry mobilne w odwrocie, polski producent potwierdza

Słabe wyniki specjalizującej się w grach mobilnych polskiej firmy Ten Square Games stały się najnowszym przykładem spowolnienia widocznego w tym segmencie branży gier.

Zysk netto Ten Square Games zmalał ze 141,3 mln zł w 2021 r. do 52,3 mln zł w 2022 r. Z kolei przychody spadły o 15%.

Inwestorzy źle zareagowali na te doniesienia – po ogłoszeniu wyników Ten Square Games akcje spółki staniały o 18,7%, w wyniki czego kapitalizacja firmy zmniejszyła się o 150 mln złotych.

Prezes Ten Square Games, Maciej Zużałek, skomentował wyniki spółki następująco:

Trudno przewidzieć, jak będą się kształtowały kolejne miesiące dla gier z sektora mobilnego. Zauważamy również recesyjne zachowania graczy, którzy wydają mniej.

Prezes stwierdził również, że obecne spadki są częściowo skutkiem normalizacji wyników, po tym jak zostały one napompowane w trakcie pandemii.

Ten Square Games zamierza poprawić swoją sytuację m.in. poprzez zmianę marketingu Fishing Clash oraz ulepszenia w nadchodzących grach firmy.

Ten Square Games nie jest jedynym producentem gier mobilnych powiązanym z polskim rynkiem, który ma ostatnio problemy. Studio Huuuge poinformowało o planach zwolnień grupowych, w ramach których do końca kwietnia z pracą pożegna się 46 osób. W ubiegłym roku przychody Huuuge zmalały o 14,7% do poziomu 318,63 mln dolarów. Co gorsza, liczba grających w produkcje firmy spadła w ubiegłym roku o 200 mln osób. Huuuge zdecydowało się wprowadzić program oszczędnościowy, w ramach którego zmniejszono o 39% wydatki na marketing oraz 11% na badania i rozwój.

Ktoś mógłby powiedzieć, że słabe wyniki dwóch polskich firm nie mówią nic o ogólnej kondycji rynku mobilnego, ale nowy raport grupy Sensor Tower pokazuje, że ogólna sytuacja tego segmentu branży gier nie jest różowa.

Przychody z gier mobilnych osiągnęły rekordowy poziom w trzecim kwartale 2021 roku i od tego momentu każdy kolejny kwartał przynosi gorsze wyniki niż poprzedni.

W trzecim kwartale 2021 roku przychody wyniosły 21,7 mld dolarów, a w ostatnim kwartale ubiegłego roku 18,9 mld, co stanowi spadek o 11%.

Według tego raportu prawie wszystkie gatunki gier mobilnych zaliczyły w ubiegłym roku spadki przychodów. Jedynymi wyjątkami były gry akcji oraz sportowe, które zanotowały wzrosty o odpowiednio 13% i 8%.

Zmienia się także struktura rynku. Czysto casualowe gry są w odwrocie (liczba pobrań spadła o 24% z ubiegłym roku), a zyskują produkcje, które łączą casualową łatwość obsługi z bardziej rozbudowanymi mechanizmami rozgrywki oraz szerszymi opcjami monetyzacji.

Największy skok w liczbie pobrań, bo aż 54%, zanotowały produkcje, które dostępne są w ramach abonamentów. Tutaj za wzrost odpowiadają głównie serwisy Netflix oraz Apple Arcade.

Źródło:
"grim_reaper" - GRY-OnLine


Klemens
2023-03-30 11:35:27