Gry mobilne bardzo szybko przestają być atrakcyjne. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – jest kryzys

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że rynek gier mobilnych jest niezwykle trudny i brak na nim długowiecznych produkcji.

Nowe ankiety przeprowadzone wśród deweloperów specjalizujących się w grach mobilnych dają mocno do myślenia. Okazuje się bowiem, że wbrew pozorom gry mobilne są niezwykle trudnym i pracochłonnym rynkiem, a tylko niewielki odsetek gier jest w stanie przetrwać dłużej niż trzy lata. Wynika to z faktu, że użytkownicy szybko tracą zainteresowanie graniem, a rozwój i podtrzymywanie gry przy życiu nie daje gwarancji sukcesu. Mówiąc krótko nie każdy może liczyć na coś w stylu Angry Birds, a nawet Rovio zacznie się niedługo zajmować innymi rzeczami niż tylko produkcja gier mobilnych.

Firma zajmująca się kreatywnymi badaniami rynku, Atomik Research, przeprowadziła wywiady z 500 programistami w USA i Wielkiej Brytanii, podkreślające niezbyt rewelacyjny trend w branży gier mobilnych. Z raportu Good Games Don’t Die wynika, że 83% gier wydanych na platformy mobilne kończy się niepowodzeniem w ciągu trzech lat, a 43% nie wytrzymuje nawet fazy deweloperskiej i zostaje anulowane przed premierą. Okazuje się, że jeśli gra wypali, może liczyć na dobre dochody tylko w pierwszym roku istnienia. Tak dzieje się z aż 76% produkcji mobilnych. Powtórzenie takiego wyniku w kolejnym roku graniczy niemal z cudem i udaje się to zaledwie 4% tytułów. Problemem jest krótkotrwałe zaangażowanie graczy oraz trudności przygotowywania wielkich tytułów, które dostawałyby znaczące aktualizacje, rozwijające grę i utrzymujące jej aktualność, jak to się dzieje w przypadku MMO na PC i konsolach.

Z drugiej strony, badanie Atomik Research wykazuje, że 38% deweloperów nie publikuje regularnych aktualizacji i nie rozwija swoich tytułów. Im dalej w cyklu życia gry się znajdujemy, tym sprawa się pogarsza, bo np.: gry opublikowane siedem lat temu są obsługiwane przez deweloperów jedynie w 5% przypadków.

Do tego nieustannym trendem jest porzucanie starych projektów i angażowanie sił w nowe projekty. I dzieje się tak, pomimo że 30% producentów uważa, że obecny rynek jest zbyt trudny, aby zapewnić rozsądne szanse na sukces. Efektem są zwolnienia, cięcia budżetowe, a nawet zamykanie biznesów, które dotknęły dwóch trzecich tej branży.

Specjaliści twierdzą, że z pewnością jednym z problemów są także niezwykle niestabilne czasy i inflacja, powodujące spadek zainteresowania użytkowników rozrywką zapewnianą przez gry tworzone na smartfony i tablety.

Źródło:
Krzysztof Żołyński - gram.pl


Klemens
2023-11-25 08:54:27