AMD goni Intela. Niemal 40 procent udziałów w rynku procesorów

W ostatnich miesiącach na rynku procesorów coraz wyraźniej zaznacza się pewien trend – firma AMD przekonuje do siebie kolejnych użytkowników PC.

Amerykańskie przedsiębiorstwo zdominowało Intela na listach bestsellerów Amazonu, wyprzedziło go na Dalekim Wschodzie, a i przyszłość tych jednostek zdaje się rysować w jasnych barwach (patrz: 60% badanych Europejczyków woli procesory AMD). Kolejne dobre wieści – z perspektywy zainteresowanych – przekazała firma PassMark, według której do AMD należy już prawie 40% rynku procesorów. Konkurent Intela po raz ostatni mógł się pochwalić takimi statystykami 14 lat temu.

Należy jednak zaznaczyć, że dane opublikowane przez PassMark bazują na informacjach zebranych wyłącznie za pośrednictwem oprogramowania tej firmy (konkretnie rzecz ujmując - PerformanceTest), które na dokładkę działa jedynie w środowisku Windows. W badaniu wzięły zatem udział tylko komputery z zainstalowanych systemem operacyjnym koncernu Microsoft oraz wspomnianym benchmarkiem. Jego wyniki nie odpowiadają więc w 100% faktycznej sytuacji panującej na rynku. Pod uwagę wzięto także wyłącznie jednostki AMD i Intela (wykorzystujące architekturę x86), ale jak zauważają przedstawiciele PassMark: „Otrzymujemy niewielką liczbę zgłoszeń uwzględniających procesory inne niż AMD i Intel, jednak odsetek ten jest na tyle mały, że nie warto go analizować”. PerformanceTest jest jednak popularnym benchmarkiem, w związku z czym ignorowanie dostarczanych przez niego informacji byłoby sporym błędem.

Dobry czas AMD rozpoczął się wraz z ubiegłorocznym debiutem procesorów z serii Ryzen 3000, opartych na 7-nanometrowej architekturze Zen 2. Mimo rozmaitych problemów (w większości opanowanych), przyczyniły się one do odbudowania pozycji firmy na rynku CPU. Poprawiającą się sytuację potwierdzają również ankiety sprzętowe Steam. Przed AMD wiele trudnych zadań, w tym utrzymanie trendu wzrostowego w zakresie procesorów, a także podjęcie walki na rynku kart grafiki, gdzie w ostatnich miesiącach przedsiębiorstwo odnotowało stratę względem głównego rywala, czyli Nvidii. Nie można też zapomnieć o planowanej na ten rok graficznej ofensywie Intela.

Źródło:
"Jiker" - GRY-OnLine


Klemens
2020-01-03 13:07:43