650 mln złotych - tyle jest wart polski rynek gier i konsol

Firma analityczna GfK opublikowała wyniki badania dotyczącego polskiego rynku gier pudełkowych oraz konsol.

Informacje zostały pozyskane ze sklepów wszelkiej maści (próba licząca około 6 tys. ankietowanych podmiotów) – od dużych sieci RTV-AGD, przez wyspecjalizowanych sprzedawców komputerowych, sklepy zajmujące się wyłącznie sprzedażą gier wideo, sklepy internetowe itd. Okazało się, że w okresie styczeń – wrzesień 2015 roku rynek wart był 650 milionów złotych (wzrost o 8,5% w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku), przy czym należy pamiętać, że nie uwzględniono w nim przychodów z cyfrowej dystrybucji, sprzedaży podzespołów komputerowych (np. kart grafiki) itd.

Z opublikowanych danych wynika, że w porównaniu do zeszłego roku zanotowano 17% wzrost wartości sprzedaży gier komputerowych i 10% gier konsolowych. Również konsole cieszą się coraz większą popularnością, zwiększając wartość sprzedaży o 5%, na co wpłynęły oczywiście urządzenia najnowszej generacji (PlayStation 4, Xbox One i Wii U), które w okresie styczeń – wrzesień 2015 roku stanowiły 67% sprzedanych maszyn (w 2014 roku było na odwrót i większą popularnością cieszyły się past-geny).

Jednocześnie w kwestii gier na konsole, w dalszym ciągu większą popularnością cieszą się produkcje na stare urządzenia (67%), przy czym tytuły na najnowszy sprzęt zaliczyły potężny, ponad czterokrotny wzrost z 8% w 2014 roku do 33% w obecnym.

Największą popularnością cieszą się gry z gatunku akcja / przygoda, które zgarnęły 35% rynku. Drugim najpopularniejszym gatunkiem są produkcje sportowe, posiadające 18% udziałów. Warto jednak pamiętać, że wszystkie najważniejsze tytuły z tej dziedziny (NBA 2K16, FIFA 16 i Pro Evolution Soccer 2016) zadebiutowały w drugiej połowie września (przypominam, że raport obejmuje okres do końca września bieżącego roku), więc w najlepszym wypadku najnowsze odsłony uznanych serii miały tylko kilkanaście dni na wypracowanie wyniku – do końca roku sytuacja może się jeszcze zmienić.

Inną ciekawostką jest fakt, że najwięcej sprzedawanych gier ma oznaczenie PEGI 18+ (wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku).

Źródło:
"Góral" - GRY-OnLine


Klemens
2015-10-23 13:21:23