LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Windows 8.1 – nadchodzą usprawnienia interfejsu i... menu Start

Podczas Microsoft Build Developer Conference 2014 zapowiedziano aktualizację do systemów Windows 8 oraz Windows 8.1.

W środę, w trakcie tegorocznej Microsoft Build Developer Conference w San Francisco, zapowiedziana została duża aktualizacja oprogramowania – Update 1 – dla Windows 8 oraz Windows 8.1, wprowadzająca dość znaczne zmiany do interfejsu, najwidoczniej kierowane do użytkowników poprzednich wersji systemu Windows. Wielu użytkownikom brakowało menu Start w ósmej edycji Windowsa, a zastępujący je ekran Start dla niemałej ich części był raczej nietrafioną zmianą. Firma Microsoft najwyraźniej wzięła sobie do serca uwagi swoich klientów i zapowiedziała modyfikacje swojego najnowszego oprogramowania.

Uznanie powrotu menu Start za najważniejszą z nich nie jest przesadą, bowiem zmienia ono kompletnie sposób (a właściwie przywraca sprawdzony), w jaki można użytkować Windows 8(.1). Obok funkcjonalności znanych z Windows XP oraz Windows 7, takich jak lista programów czy pasek wyszukiwania, nowe menu Start będzie zawierać także dynamicznie aktualizowane kafelki.

Ekran Start również poddany zostanie zmianom. Użytkownicy uzyskają dostęp do podstawowych opcji po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybranym kafelku, zaś aplikacje interfejsu Metro będzie można przypiąć do paska zadań. Ponadto w prawym górnym rogu pojawi się przycisk zasilania oraz wyszukiwarka.

Zaktualizowany Windows 8(.1) po uruchomieniu nie pokaże, jak dotychczas, ekranu Start, a pulpit (prawdopodobnie będzie można wybierać między tymi wariantami). Z jego poziomu będzie można przełączać między pełnoekranowymi aplikacjami (jak np. Skype czy Xbox) i minimalizować je. Wprowadzony do nich zostanie również dostęp do klasycznego paska tytułu z przyciskami zamknięcia i minimalizacji (jak w programach desktopowych) po najechaniu na górną krawędź ekranu. W podobny sposób można wywołać pasek z użyciem dolnej krawędzi ekranu.

Update 1 optymalizuje również sam system, obniżając jego wymagania sprzętowe do 1 gigabajta pamięci operacyjnej oraz 16 gigabajtów wolnej przestrzeni dyskowej. Aktualizację tę będzie można pobierać od 8 kwietnia. Niestety, menu Start najprawdopodobniej w niej nie będzie i przyjdzie nam na nie jeszcze trochę poczekać.

Źródło:
"Meehovv" - GRY-OnLine


Klemens
2014-04-03 15:04:42