LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Windows 10 nie akceptuje starych zabezpieczeń SafeDisc i SecuROM; Microsoft może zdalnie blokować pirackie gry

Windows 10, najnowszy system operacyjny firmy Microsoft, oprócz wielu zalet posiada też - o dziwo - trochę wad.

Pomijając rozmaite problemy związane z codzienną pracą na komputerze, okazuje się, że system nie akceptuje starych zabezpieczeń DRM, przez co część gier może w ogóle nie zostać uruchomiona. Problem dotyczy przede wszystkim produkcji, w których wykorzystano zabezpieczenia SafeDisc i SecuROM. Podczas jednego z ostatnich wywiadów Boris Schneider-Johne, przedstawiciel niemieckiego oddziału Microsoftu, stwierdził, że wszystko, co działało na Windowsie 7 powinno działać także na „dziesiątce”, a wyjątkiem są tylko antywirusy (naturalnie chodzi o ich nieaktualne wersje) oraz gry na płytach CD z DRM.

Wyjaśniono, że tego typu zabezpieczenia „głęboko osadzają się w systemie” i Windows 10 nie akceptuje takich ingerencji, gdyż mogłyby otworzyć lukę dla wirusów. Rzecz jasna sprawę w wielu przypadkach załatwią lub już załatwiły stosowne patche, mnóstwo z tych starszych gier znajdziemy także w serwisach pokroju GOG.com, które oferują wersje pozbawione SafeDisca i SecuROM, niemniej, jeżeli posiadacie w domu stare płyty z grami, to niewykluczone, że część z nich może nie działać na najnowszym OS-ie. Warto jeszcze wspomnieć, że redaktorzy PCGamesHardware.de skontaktowali się z firmą Rovi Corporation, twórcami SafeDisc. Z otrzymanych informacji wynika, że producent oprogramowania nie zamierza nic robić w tym temacie, gdyż zabezpieczenia te nie były uaktualniane już od kilku lat. Wyjaśniono, że to Microsoft powinien przenieść software dostępny na Windowsie 8, jednak albo nie było to możliwe, albo koncern po prostu o to nie zadbał.

Jeżeli już jesteśmy w temacie zabezpieczeń, to musicie wiedzieć, że Microsoft może zdalnie wyłączać pirackie oprogramowanie, przy czym warto zauważyć, że nie chodzi o wszystkie gry ukazujące się na PC-tach. Na liście chronionego oprogramowania widnieje tylko „Xbox and Windows Games published by Microsoft”, więc wychodzi na to, że firma zamierza walczyć z piratami korzystającymi z nielegalnych kopii gier wydawanych przez sam Microsoft.

Źródło:
"Góral" - GRY-OnLine


Klemens
2015-08-18 18:13:21