LOGOWANIE
Zarejestruj sie

W 2013 roku ponad 71 mln osób oglądało zmagania e-sportowe

Firma SuperData opublikowała raport dotyczący oglądalności rozgrywek e-sportowych.

Z opublikowanych danych wynika, że rynek ten zdobywa coraz większą popularność i w 2013 roku zanotował około 71,5 mln widzów, czyli dwukrotnie więcej, niż rok wcześniej. Zmagania growych sportowców największą popularnością cieszą się w USA (niemal połowa wszystkich oglądających). W ciągu jednego miesiąca, fani tego typu rozrywki odbywają 19 sesji, trwających ponad 2 godziny każda. Większość z nich to mężczyźni, których wiek waha się od 21 do 34 lat. Warto także wspomnieć, że rozgrywki trzeciego sezonu Mistrzostw Świata w grę League of Legends nie miały żadnych problemów z bezpośrednim konkurowaniem z tradycyjnymi wydarzeniami sportowymi (finały koszykarskiej ligi NBA czy też mistrzostwa footballowe BCS National Championship), pod względem oglądalności.

Taki wzrost zainteresowania wpływa również na stawki w poszczególnych turniejach. W 2013 roku prym w tym temacie wiodły gry Dota 2 (The International - 2,87 mln dolarów), League of Legends (League of Legends Season 3 World Championship - 2,05 mln dolarów) oraz Call of Duty: Black Ops II (Call of Duty Championship - milion dolarów). Łączna stawka z wszystkich gier opiewa na niebagatelną kwotę 25 mln dolarów.

Ogromna popularność zmagań e-sportowych związana jest oczywiście ze zwiększającym się rynkiem gier free-to-play. Przewiduje się, że do 2015 roku League of Legends posiadać będzie około 94 mln użytkowników, a przychody z World of Tanks wzrosną w tym czasie z 475 mln do 590 mln dolarów.

Źródło:
"Góral" - GRY-OnLine


Klemens
2014-04-04 18:50:10