LOGOWANIE
Zarejestruj sie

USA należy do Nintendo

Tytuły ekskluzywne bez wątpienia stanowią istotny czynnik decyzyjny podczas kupna konsoli.

Im więcej dobrych produkcji, w które można sprawdzić tylko na danej platformie, tym bardziej dla wielu wydaje się ona kusząca. Lecz czy zastanawialiście się kiedyś, które gry na wyłączność sprzedawały się najlepiej na przestrzeni lat? Na to pytanie postarał się odpowiedzieć Mat Piscatella z firmy analitycznej NPD Group, który przygotował zestawienie dziesięciu największych bestsellerów wśród exclusive'ów w Stanach Zjednoczonych od stycznia 1995 roku (bez wliczania egzemplarzy sprzedawanych w zestawie z konsolą). Na próżno w nim szukać odsłon cyklów Uncharted, God of War czy Halo. Listę całkowicie zdominowały bowiem tytuły od Nintendo na Wii, Nintendo 64 oraz DS.

Ten nokaut jest o tyle imponujący, że w przypadku tytułów znajdujących się w pierwszej dziesiątce podliczono tylko egzemplarze sprzedane w formie fizycznej, a według opisu zestawienia, jeśli była tak możliwość brano pod uwagę również kopie cyfrowe. Pokazuje to, jak silną pozycję ma Nintendo za oceanem. Wystarczy wspomnieć, że według obliczeń NPD Group w pierwszej połowie 2007 roku Wii sprzedało się w USA lepiej niż Xbox 360 i PlayStation 3 razem wzięte. Z kolei Switch w premierowy miesiąc trafił do domów 906 tysięcy Amerykanów, stając się tym samym najszybciej sprzedającym się urządzeniem Nintendo w tym kraju.

Zestawienie pokazuje również, jak potężną marką jest Mario. Sympatyczny hydraulik cieszy się praktycznie niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych graczy od przeszło 37 lat. W konsekwencji na liście znalazło się aż pięć produkcji (lub sześć, jeśli policzymy Super Smash Bros. Brawl) z nim w roli głównej. Pozostałe pozycje, w tym pierwszą, zajęły tytuły typowo ruchowe i towarzyskie, które były w stanie przyciągnąć również osoby, które nie do końca interesują się elektroniczną rozrywką, co okazało się kluczem do sukcesu komercyjnego.

Źródło:
"AlexB" - GRY-OnLine


Klemens
2018-11-20 12:43:35