LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Stephen Hawking przestrzega przed sztuczną inteligencją

- To będzie najlepsza albo najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek przytrafiła się ludzkości - tak stworzenie sztucznej inteligencji określa Stephen Hawking.

Co przyniesie ludzkości stworzenie sztucznej inteligencji? Na otwarciu Leverhulme Centre for the Future of Intelligence (LCFI) na Uniwersytecie Cambridge Stephen Hawking przestrzegał, że może to być broń obosieczna. - Spędzamy mnóstwo czasu na studiowaniu historii i, spójrzmy prawdzie w oczy, jest to głównie historia głupoty. Miłą odmianą jest więc, że ludzie studiują przyszłość inteligencji - skomentował błyskotliwie jeden z największych umysłów naszych czasów.

- Potencjalne korzyści stworzenia inteligencji są wielkie. Dzięki odpowiednim narzędziom tej nowej technologicznej rewolucji będziemy w stanie zmazać pewne szkody wyrządzone naturze przez poprzedni przewrót - industrializację. Z pewnością będziemy dążyć do pełnego wyplenienia chorób i nędzy. Każdy aspekt naszego życia ulegnie transformacji. W skrócie, udane stworzenie sztucznej inteligencji może być największym wydarzeniem w dziejach naszej cywilizacji - mówił Hawking.

Zaraz jednak zwrócił też uwagę na niebezpieczeństwa. - To może być równie dobrze ostatnie wielkie odkrycie, chyba że dowiemy się, jak uniknąć ryzyka. Oprócz korzyści sztuczna inteligencja przyniesie ze sobą bowiem także zagrożenia, jak potężna autonomiczna broń czy nowe sposoby ucisku mas. Spowodowałoby to zburzenie naszej ekonomii. Sztuczna inteligencja może być zarówno najlepszą, jak i najgorszą rzeczą, która kiedykolwiek przydarzyła się ludzkości. Nie wiemy jeszcze, którą - zakończył ku przestrodze.

Źródło:
Patryk Purczyński - gram.pl


Klemens
2016-10-23 16:04:26