LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Spór między CD Projektem a Skarbem Państwa jeszcze trochę potrwa

10 lat temu służby skarbowe podjęły kilka decyzji, przez które Optimus stanął na skraju bankructwa. CD Projekt, aktualny właściciel firmy, domaga się odszkodowania.

W grę wchodzi 65 milionów złotych (35 milionów plus odsetki, które uzbierały się na przestrzeni lat). Krakowski Sąd Okręgowy nie podjął jeszcze decyzji. Chociaż spór między CD Projektem a Skarbem Państwa musi jeszcze poczekać na rozstrzygnięcie, w żaden sposób nie wpłynie to na powstanie gier Cyberpunk 2077, którego zwiastun mogliśmy obejrzeć kilka dni temu oraz Wiedźmin 3, o którym usłyszymy nieco więcej 5 lutego.

- Na poniedziałkowej rozprawie przed krakowskim Sądem Okręgowym strony sprecyzowały swoje stanowiska. Sąd zasygnalizował, że rozważa poproszenie biegłego o uzupełnienie materiału lub wyznaczenie nowego biegłego - powiedział Piotr Nielubowicz, członek zarządu CD Projektu odpowiedzialny za finanse. – Mieliśmy szereg zastrzeżeń do opinii biegłego w tym, że zbyt wąsko zbadał związki przyczynowe między działaniami fiskusa a ich negatywnymi konsekwencjami dla firmy.

Dla Nielubowicza jest to dobra wiadomość, ponieważ biegły będzie mógł teraz skorzystać z zeznań osób należących do zarządu Optimusa, które szczegółowo wyjaśniły sytuację.

Fiskus wezwał Optimusa do zapłacenia zaległego podatku w 2001 roku. Zarzucił firmie, że w latach 1999-2000 sprzedawała ona komputery na Słowację, które wracały do Polski i trafiały do szkół, dzięki czemu MEN mógł uniknąć płacenia 22% podatku VAT. Sprawa znalazła swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który ostatecznie przyznał rację Optimusowi.

Źródło:
Małgorzata Trzyna - gram.pl


Klemens
2013-01-20 09:34:05