LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Pozytywne gry mają wpływ na zachowanie

Wyniki trzech różnych badań naukowych, prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Japonii, sugerują wpływ prosocjalnych gier na psychikę graczy.

Według wyników badań, granie w gry bez brutalności promuje przyjazne zachowanie.

Według współautora reportażu, profesora Brada Bushmana z uniwersytetu w Michigan, każda z grup stosowała zupełnie inne metody analizy oraz przeprowadzała badanie w różnych kulturach i grupach wiekowych. Wszystkie trzy jednak doszły do tego samego wniosku.

„Badania te pokazują ten sam wpływ na trzy różne grupy wiekowe z trzech różnych kultur. Połączenie tych wyników daje najsilniejszy możliwy dowód na prawdziwość tych wyników”.

W jednym z badań, naukowcy przeprowadzili eksperyment z pomocą 161 studentów ze średnią wieku 19 lat. Każda z badanych osób grała w brutalną, neutralną, bądź prosocjalną grę, po czym uczestnicy byli proszeni o wybranie łamigłówki do podania innej, losowo wybranej osobie. Do wyboru były trzy rodzaje łamigłówek - łatwa, średniej trudności i trudna do ukończenia. Osoba, która otrzymuje wybraną zagadkę, może wygrać 10 dolarów jeśli je rozwiąże. Osoby, które grały w prosocjalne gry częściej wybierały prostsze zagadki.

„Gdy zebrać je razem, nasze badania wskazują, że granie w gry wideo samo w sobie nie jest złe dla dzieci. Dużo większy wpływ ma zawartość, jaką prezentuje gra, niż ilość czasu spędzona w grze”.

Źródło:
Michał "Xtense" Stopa - Imperium Gier


Klemens
2009-06-18 19:33:47