LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Posiadasz smartfon z Androidem? Możliwe, że właśnie kopiesz komuś kryptowalutę

Koparki złożone z dziesiątek wydajnych kart graficznych nie wystarczają już osobom zajmującym się wydobywaniem kryptowalut – można rzec – na skalę przemysłową.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy mieliśmy bowiem już co najmniej kilka przykładów wykorzystywania popularnych stron internetowych do kopania Bitcoinów i innych podobnych walut podczas przeglądania ich zawartości – tak stało się chociażby w przypadku bardzo popularnego serwisu z torrentami The Pirate Bay. To jednak nie koniec pomysłowości oszustów umożliwiającej szybki zarobek.

Producent oprogramowania zajmującego się eliminacją malware z naszych komputerów i urządzeń mobilnych, firma Malwarebytes, poinformował właśnie o sporym zagrożeniu, jakie czyha na właścicieli smartfonów wyposażonych w system Android. Istnieje bowiem realna możliwość, że posiadany przez nas sprzęt zajmował się kopaniem kryptowaluty. Mechanizm wykorzystywania smartfonów do tego celu jest bardzo prosty – po kliknięciu w baner prezentowany na wielu różnorodnych serwisach internetowych jesteśmy przenoszeni na stronę, która automatycznie obciąża układ ARM do granic możliwości, przeznaczając całość zasobów na proces kopania kryptowaluty (w tym wypadku mowa o Monero). Dzieje się to właśnie za pośrednictwem złośliwego malware, uruchamianego po kliknięciu w fałszywą reklamę.

Ciekawą informacją w przypadku tego zagrożenia jest fakt, że po niedługim czasie naszym oczom ukazuje się ekran, na którym jesteśmy informowani o procesie wydobywania wirtualnej waluty. Za jego pomocą możemy także zaprzestać tego procederu, wpisując właściwą kombinację kodu captcha – po jego zatwierdzeniu obciążenie smartfona wraca do nominalnego stanu.

Nie zmienia to jednak faktu, że takie działanie – zwłaszcza w przypadku wielu nieświadomych użytkowników smartfonów – może spowodować długotrwałe wyciskanie z posiadanych urządzeń mobilnych siódmych potów, co z pewnością odbije się na stabilności działania sprzętu. Pierwsze sygnały o funkcjonowaniu tego rozwiązania odnotowano już w listopadzie ubiegłego roku, natomiast szczyt, jeśli chodzi o ilość infekcji, przypadł na styczeń 2018 roku. Szacuje się, że do pracy w kopalni kryptowalut „zaprzęgnięto” nawet miliony smartfonów z Androidem na całym świecie, więc problem jest poważny, choć niestety – bardzo trudny do wyeliminowania.

Co można zrobić, by ochronić się przed niepowołanym wykorzystaniem własnego sprzętu? Specjaliści od zabezpieczeń polecają wykorzystanie oprogramowania do filtrowania stron internetowych oraz aplikacji anti-malware. Nie da się jednak ukryć, że najważniejsza w tym wypadku jest zwykła ludzka ostrożność i zdrowy rozsądek.

Źródło:
"ElMundo" - GRY-OnLine


Klemens
2018-02-15 20:44:28