LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Polska ma tylko 4 procenty udziału w przychodach grupy CD Projekt

Radek Adam Grabowski, który w grupie CD Projekt piastuje stanowisko Lead PR Managera, opublikował na swoim twitterowym profilu dwie infografiki dotyczące działalności polskiego giganta.

Choć przygotowano je w celach biznesowych, gracze również znajdą na nich ciekawe informacje. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest fakt, że udział Polski w przychodach osiąganych przez CD Projekt wynosi 4%.

Trzeba przyznać, że to niewiele. Co prawda nieporównywalnie większa od Polski Azja ma raptem 9% udziału, a „pozostałe rynki” – 7%, jednak Stany Zjednoczone mogą się pochwalić udziałem w przychodach grupy na poziomie 55%, z kolei cała Europa – 25%. Krótko mówiąc, oznacza to, że 96% przychodów firmy CD Projekt pochodzi z eksportu. Z drugiej strony, dzięki temu jest ona rozpoznawalna na całym świecie – jej produkty trafiły do 109 krajów, przy współpracy z 23 dystrybutorami.

Poza tym CD Projekt informuje o swoim modelu biznesowym, w którym najważniejszą pozycję zajmuje kontakt ze społecznością. W dalszej kolejności firma koncentruje się na współpracy z dystrybutorami z całego świata, działalności wydawniczej, rozwoju technologii, produkcji gier oraz pracach koncepcyjnych. Oprócz tego na infografikach można wyczytać, że obecnie grupa CD Projekt zatrudnia ponad 950 pracowników z 39 państw.

Jeśli zaś chodzi o jej kondycję finansową – nie jest tajemnicą, że choć premiera gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (najpierw na komputerach osobistych, później na Xboksie 360) była dla niej sukcesem, szczytowym (jak dotąd) osiągnięciem był debiut Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu, dzięki któremu w 2015 roku grupa cieszyła się przychodami w wysokości ponad 794 milionów złotych. Choć do dzisiaj nie udało jej się powtórzyć tego wyniku, istnieje spora szansa, że w 2020 roku zostanie on poprawiony; 16 kwietnia odbędzie się bowiem premiera gry Cyberpunk 2077, która już teraz stała się steamowym bestsellerem, a jej prezentacja na targach E3 2019 sprawiła, iż akcje spółki na warszawskiej giełdzie poszybowały do rekordowego poziomu, co czyniło ją ósmą co do wielkości spośród notowanych tam firm.

Źródło:
"Vergil" - GRY-OnLine


Klemens
2019-06-18 20:00:14