LOGOWANIE
Zarejestruj sie

No Man's Sky – twórcy oskarżeni o wykorzystanie opatentowanej formuły generowania świata

Holenderska firma Genicap oskarżyła twórców No Man's Sky, studio Hello Games, o wykorzystanie patentu na proceduralne generowanie świata gry – tzw. „Superformuły”.

Informacja ta pojawiła się w serwisie Telegraaf.nl. Firma Genicap przyznaje w niej, że posiada ona patent na Superformułę. W tej sprawie wypowiedział się jeden z członków firmy, Jeroen Sparrow (cytat poniżej), który stwierdza także, że Holendrzy pracują aktualnie nad inną grą wykorzystującą tę formułę i w związku z tym „byłoby świetnie, gdyby udało się dzięki temu podzielić wiedzą z Hello Games”. Jak dotąd jednak Genicap nie otrzymało od twórców No Man's Sky żadnej odpowiedzi.

„Nie udzieliliśmy Hello Games pozwolenia na użycie Superformuły. Oczywiście nie chcemy zatrzymać premiery gry, ale jeśli okaże się, że doszło do wykorzystania naszego systemu, będziemy musieli czym prędzej o tym porozmawiać.”

Okazuje się, że po części oskarżenia te mogą mieć pewne uzasadnienie. Z artykułu sprzed roku, opublikowanego przez serwis Business Insider, można wyczytać, że Sean Murray ze studia Hello Games faktycznie wykorzystał w No Man's Sky Superformułę, oraz że stanowi ona ważny element całości, pozwalający na wygenerowanie naturalnych, lecz różnorodnych kształtów.

Należy wspomnieć, że Superformuła to matematyczna definicja, stanowiąca zmodyfikowane równanie okręgu. Po raz pierwszy została ona zaprezentowana w 2003 roku przez Johana Gielisa, belgijskiego naukowca, a obecnie członka firmy Genicap. Wynalazca opatentował swoje odkrycie, lecz warto nadmienić, że nie chodzi tutaj o patent na równanie matematyczne. Gielis zastrzegł prawo do wykorzystania go w niektórych celach, jak np. przy stworzeniu edytora graficznego, za pomocą którego możliwe jest wygenerowanie nieskończonej ilości obiektów 2D oraz 3D. Możliwe, że z podobnego oprogramowania korzystali twórcy No Man's Sky w celu stworzenia proceduralnie generowanego świata.

Nie jest to niestety pierwsza sytuacja z naruszeniem licencji przez studio Hello Games, choć trzeba przyznać że mowa o okolicznościach dziwnych i irracjonalnych. Całkiem niedawno twórcy No Man's Sky zostali oskarżeni przez brytyjskie przedsiębiorstwo mediowe British Sky Broadcasting, które stwierdziło, że Sean Murray i spółka bezprawnie wykorzystali słowo „Sky” w tytule swojej produkcji. Cała sprawa na szczęście zakończyła się pozytywnie dla Hello Games, jednak wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny znaleźli się oni w nieprzyjemnej sytuacji.

Warto wspomnieć także, że kilka lat temu rzeczona holenderska spółka ogłosiła bankructwo. Możliwe także, że pracownicy Hello Games, nie wiedzieli o patencie, lub byli przekonani, że wykorzystują go w sposób zgodny z prawem. Pozostaje czekać na komentarze i stanowiska ze strony Hello Games lub Sony.

Źródło:
"Makek" - GRY-OnLine


Klemens
2016-07-21 13:15:00