LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Grupa 3DM wieszczy koniec piractwa; Denuvo coraz skuteczniejsze

Jak wynika ze słów przedstawicielki grupy crackerskiej 3DM, piractwo może całkowicie zniknąć w ciągu najbliższych dwóch lat przez postępy technologii zabezpieczających cyfrowe produkty.

W środowisku graczy od dawien dawna krąży przekonująca (bo ciągle udowadniana teoria), że piractwa nie da się zatrzymać, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie potrafił złamać dane zabezpieczenie. Kolejne systemy zabezpieczające, chociażby niesławne DRM-y [ang. Digital Rights Management – zarządzanie prawami cyfrowymi], okazują się nieskuteczne wobec sprytu i umiejętności grup crackerskich. Co gorsza, często bywa tak, że takie oprogramowanie uprzykrza życie jedynie uczciwym nabywcom gier, podczas gdy piraci beztrosko i wygodnie pogrywają bez uiszczania żadnej opłaty. Wobec takich absurdów coraz częściej można spotkać się ze zjawiskiem crackowania oryginalnych produktów w celu pozbycia się natrętnych (i bezużytecznych) zabezpieczeń. Jak się okazuje, sytuacja może ulec diametralnej zmianie we względnie niedalekiej przyszłości, co wieszczy prominentna przedstawicielka chińskiej grupy crackerskiej 3DM o pseudonimie Bird Sister. Jej wypowiedź dotyczy niedawno wydanego Just Cause 3, którego złamanie sprawia crackerom ogromne problemy ze względu na zastosowany system szyfrujący Denuvo. Warto przy tym zaznaczyć, że 3DM ma doświadczenie w walce z Denuvo, gdyż w przeszłości scrackowali chociażby Dragon Age: Inkwizycję. Słowem: deweloperzy Denuvo nie są w ciemię bici i z powodzeniem ulepszają swój produkt.

Nadal uważam, że tę grę [Just Cause 3 – przyp. red.] można złamać, aczkolwiek obawiam się, że przy obecnych trendach rozwoju technologii szyfrowania, za dwa lata nie będzie już darmowych [czyt. spiraconych] gier na świecie.

Jak wynika ze słów wyżej wspomnianej crackerki, Denuvo doprowadziło crackera zajmującego się łamaniem zabezpieczeń Just Cause 3 do takiej frustracji, że ten niemal się poddał. Dopiero zachęta od Bird Sister przywróciła Junowi, bo tak nazywa się ten człowiek, zapał do dalszej walki. Tak czy owak, cracka jak nie było, tak nie ma. Czas pokaże, kiedy i z jakim wynikiem zakończy się ta potyczka.

Nie da się ukryć, że system Denuvo faktycznie jest wyjątkowo skuteczny w walce z crackerami. Jego twórcy chwalą się bezprecedensowym wynikiem gry Lords of the Fallen, która pozostawała niescrackowana przez 272 dni po premierze. O ile w pojedynczych przypadkach takie batalie mogą mieć wymiar ideowych czy „honorowych”, to upowszechnienie Denuvo może sprawić, że crackerzy w końcu odpuszczą sobie „łamanie” produkcji chronionych przez nie, zwłaszcza że deweloperzy owego systemu zdają się wyciągać trafne wnioski ze swoich błędów i posunięć crackerów.

Źródło:
"Meehow" - GRY-OnLine


Klemens
2016-01-07 17:56:26