LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Gabe Newell na liście stu najbogatszych Amerykanów

Może i jest obiektem docinków ze względu na swoją wagę i nieumiejętność liczenia do trzech, ale smykałki do interesów Gabe’owi Newellowi nie sposób odmówić.

Wszyscy dobrze wiemy, że współzałożyciel firmy Valve Software na brak gotówki nie może narzekać, ale teraz za sprawą magazynu Forbes dowiedzieliśmy się, że popularny Gaben po raz pierwszy znalazł się na liście stu największych krezusów Stanów Zjednoczonych. Z majątkiem szacowanym na 5,5 miliarda dolarów (dla porównania, to o miliard więcej niż roczny produkt krajowy brutto całej Czarnogóry!) Amerykanin uplasował się na 97. miejscu. Do Billa Gatesa, który w przeciągu ostatnich dwóch dekad zdominował ranking, sporo mu brakuje – założyciela Microsoftu „wyceniono” na 89 miliardów dolarów – ale jeszcze kilka kuszących letnich wyprzedaży i kto wie…

Zakładając Valve Software Newell wraz ze swoimi współpracownikami początkowo skupił się na produkcji oraz wydawaniu gier, ale w trakcie prac nad Half-Life 2 Gaben rozwinął ideę platformy Steam. Można bez cienia wątpliwości stwierdzić, że to właśnie dzięki niej Amerykanin trafił na listę Forbesa. Pomimo początkowych kiepskich recenzji, Steam w przeciągu kilkunastu lat stał się obowiązkowym oprogramowaniem dla każdego PC-towego gracza oraz przyczynił się do znacznej popularyzacji cyfrowej dystrybucji gier. I choć kontrowersji dotyczących tej platformy nie brakuje, raczej trudno sobie obecnie wyobrazić oblicze interaktywnej rozrywki bez Newella, Valve i Steama.

Źródło:
Jakub Mirowski - GRY-OnLine


Klemens
2017-10-20 19:00:29