LOGOWANIE
Zarejestruj sie

ACTA 2 – Polska zaskarżyła Artykuł 13 w Trybunale Sprawiedliwości UE

Polska jest pierwszym krajem, który zaskarżył kontrowersyjną Dyrektywę ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (znaną też jako „ACTA 2”) w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Budząca kontrowersje unijna Dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, znana również jako „ACTA 2”, została przyjęta przez państwa członkowskie Unii Europejskiej 15 kwietnia bieżącego roku. Polska znalazła się pośród krajów, które zagłosowały przeciwko niej, a teraz stała się pierwszym państwem, które złożyło w jej sprawie skargę w luksemburskim Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnił Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wątpliwości budzi przede wszystkim artykuł 17. (wcześniej - 13.), który zagraża wolności w internecie i stoi w sprzeczności z wartościami Unii Europejskiej dotyczącymi „wolności słowa, idei, kreowania nowych treści”. Konrad Szymański – Wiceminister Spraw Zagranicznych – przekonywał natomiast w rozmowie z serwisem TVP Info, że obowiązek automatycznego filtrowania treści pod kątem łamania praw autorskich „może skutkować koniecznością przyjęcia regulacji, które będą analogiczne do cenzury prewencyjnej, a taka jest zakazana nie tylko w myśl polskiej konstytucji, ale też unijnych traktatów”.

Obecnie nie wiadomo, jakie kroki podejmie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ani też czy w ślad za Polską pójdą inne państwa, które były przeciwne omawianej dyrektywie.

Źródło:
"Vergil" - GRY-OnLine


Klemens
2019-05-28 16:56:44