Zdzisław Żygulski jun. - Polska. Broń wodzów i żołnierzy

Broń jest niejako „narzędziem pracy” każdego żołnierza. Od niepamiętnych czasów każdy wojownik, niezależnie od tego, czy był wodzem, czy zasilał szeregi armii dysponował orężem przy boku. Historia uzbrojenia potrafi być fascynująca. Z jednej strony, chociażby w zbiorach przeciętnego muzeum, nie mówiąc już np. o muzeum Wojska Polskiego obejrzeć można wiele różnorodnych jednostek broni. Na przestrzeni kolejnych stuleciu broń zmieniała swój charakter. Pojawiały się okazy bogato zdobione, jak i typowo „użytkowe”. Na rynku funkcjonuje wiele publikacji o wyposażeniu żołnierzy – od encyklopedii uzbrojenia, poprzez różnorakie leksykony, albumy, monografię, skończywszy na ilustrowanych katalogach, przedstawiających eksponaty poszczególnych muzeów. Recenzowana prze mnie pozycja doskonale wpasowuje się w ten nurt.
Bogato ilustrowana publikacja wydana nakładem Wydawnictwa Kluszczyński pod tytułem „Polska. Broń wodzów i żołnierzy” to szczególna pozycja wśród prac poświęconych historii polskiej wojskowości. Autorem tej pracy jest historyk, profesor Zdzisław Żygulski jun. czyli jeden z najznamienitszych znawców oręża w naszym pięknym nadwiślańskim kraju.



Celem pracy prof. Żygulskiego było zarysowanie dziejów broni używanej przez rodzimych wojskowych od czasów pierwszych Piastów, przez sprzęt średniowiecznego woja , średniowiecznego kawalerzystę czy towarzysza husarii aż po współczesnego zawodowego żołnierza. W związku z tym, że historia oręża jest nierozerwalnie związana z historią toczonych wojen to autor w swej książce nie ograniczył się tylko do suchego opisu poszczególnych mieczy, szabel, buław czy broni palnej ale zarysował również kontekst h
istoryczny. W ten sposób publikacja prof. Żygulskiego czyta się jako przyjemną dla oka opowieść o niegdysiejszej świetności polskiej wojskowości okraszaną licznymi ilustracjami.

Ponadto praca profesora zawiera na końcu zwięzły słowniczek wyjaśniający w sposób przystępny m.in. czym jest buława, janczarka czy mizerykordia. Ze względu na zrozumiałość wywodu oraz szczegółowość zawartych informacji publikacja prof. Żygulskiego wyróżnia się pośród innych prac o podobnej tematyce. Z racji małej objętości (ledwie 112 stron), nie można traktować pozycji tej jako militarystycznej biblii. Jednakże stanowić może ona dobry początek, dla kogoś, kto pragnie rozpocząć studiowanie pasjonującej dyscypliny, jaką jest historia wojskowości. Publikację wyróżnia przystępny język, co w połączeniu ze wspomnianym wcześniej słowniczkiem i duża liczbą ilustracji stwarza możliwość podarowania tego dzieła najmłodszym miłośnikom polskiej wojskowości. Praca rodzimego bronioznawcy może być dobrym zaczątkiem biblioteczki tematycznej, aczkolwiek z racji znacznej przekrojowości tytuł ten raczej nie powinien być wyłącznym źródłem wiedzy.



Autor:Joanna Jarysz

Autor: Matis
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz