Wacław Zarzycki - Kaprowie i piraci polscy

Jak znany gotycki tryptyk Memlinga trafił do Muzeum Pomorskiego w Gdańsku? Przygodami których polskich piratów inspirował się Zagłoba snując swoje wspomnienia? Jak się nazywał Polak, który dopłynął przed Kolumbem do Nowego Świata?
Na te i inne pytania związane z historią żeglugi polskiej odpowiedzi znaleźć można w książce Wacława Zarzyckiego o tytule „Kaprowie i piraci polscy”. Ta 100-stronnicowa monografia jest nietuzinkową pozycją dla pasjonatów tematyki kaprów i piratów, którzy pojawili się na wodach Bałtyku w XV wieku.


Książka Domu Wydawniczego Bellona zamiarem autora miała na celu wypełnić lukę badania problematyki istnienia floty kaperskiej, która przez historyków była traktowana po macoszemu. Wysiłkiem badawczym Zarzyckiego powstała pozycja, która w ogólnym zarysie ukazuje sposób zorganizowania okrętów korsarzy stanowiących zalążek marynarki wojennej.

Autor w swej pracy wprowadza nas w świat wilków morskich omawiając pokrótce działalność piratów i kaprów na Morzu Śródziemnym, na sławetnym Morzu Karaibskim by ostatecznie wpłynąć na Bałtyk i opowiedzieć o korsarzach działających na naszym akwenie.



Kolejne rozdziały pozwalają nam zrozumieć sposób organizacji systemu kaperskiego, dowiedzieć się jakiej specjalności marynarze zaciągali się na takie okręty. W sposób przejrzysty dla przeciętnego zjadacza chleba wyjaśnia znaczącą różnicę między statusem prawnym korsarzy a wyjętymi z pod prawa piratami.

Choć nie brak w monografii Zarzyckiego
ukazania strony prawnej i organizacyjnej istnienia floty kaperskiej, to autor, dzięki swoim wnikliwym badaniom, również w sposób obrazowy opisał życie okrętowe prostych marynarzy w XV, XVI i XVII wieku. Dokładność opisu problemów załogi okrętu sprawia że można wręcz poczuć zapach „zepsutej” wody, która magazynowana w dębowych beczkach traciła swoją świeżość w czasie długich rejsów.

Dla miłośników ciekawostek o nielicznych polskich obieżyświatach, autor przygotował osobny rozdział dla opisania ich intrygujących życiorysów. Wśród nich można wymienić Krzysztofa Arciszewskiego, Maurycego Augusta Beniowskiego czy szlachcica, pirata Józefa Olszewskiego. Ponadto na końcu swej książki Zarzycki uraczył czytelników dwoma dodatkami, jak dzieje spadku po Johannie Conradzie Brandcie, niegdyś znanym korsarzu holenderskim oraz o początkach korsarstwa i piractwa w dziejach Pomorza Zachodniego.

Publikacja Zarzyckiego jest w istocie interesującą pozycją dla miłośników floty wojennej i jej znaczenia w historii państwa polskiego. Choć ta książka nie oddaje tematyki w pełni, to jednak pozwala wypełnić lukę w pozycjach wydawniczych traktujących o kaperstwie.

Dzięki swojej niezwykłej pracy ukazały się światłu dziennemu mało znane fakty z historii działań morskich. Szczególnie poleciłabym zapoznanie się z treścią tej książki wszystkim zainteresowanym tematyką rodzimych wilków morskich jak i osobom przygotowującym się do konkursów tematycznych jak np. Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego.

Autor: Joanna Jarysz

Autor: Dziadó
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz