Sławomir Koper - Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

Na lekcjach historii nauczyciele omawiając okres międzywojenny najczęściej omawiają przemiany gospodarcze, kształtowanie się granic odrodzonej Polski oraz przepychanki polityczne między endekami a socjalistami. Rzadko na zajęciach można posłuchać jak niezwykle barwnym pod względem obyczajowym było dwudziestolecie międzywojenne. Nawet omawiając na lekcjach języka polskiego utwory poetów i pisarzy publikujących w tamtym okresie, panie polonistki rzadko przedstawiają okoliczności ich powstania by umożliwić w pełni zrozumienie dzieł rodzimych literatów. Tym samym okres II Rzeczpospolitej na pierwszy rzut oka może wydawać się średnio interesującą epoką, co jest błędnym przekonaniem. Niestety „dzieje” polskich środowisk artystycznych oraz elit są traktowane trochę po macoszemu jeśli chodzi o dostępną literaturę. Jednak w tę niszę wydawniczą idealnie wpasował się pan Sławomir Koper, który w wydawnictwie Bellona opublikował książkę o życiu prywatnym elit II Rzeczpospolitej jak i pozycję o elitach artystycznych czy aferach i skandalach z tego okresu.
„Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” są kolejną pozycją w dorobku Sławomira Kopra, w której stara się zgłębić niezwykłe osobowości płci pięknej okresu międzywojennego. Choć przeglądając pobieżnie tę pracę można zastanowić się nad trafnością tytułu – za faktycznie znacząco postać można uznać Jadwigę Beck, która miała niebagatelne znaczenie w polityce naszego państwa jako małżonka ministra spraw zagranicznych. Pozostałe panie, nie umniejszając ich zasług, swoją wpływową pozycję osiągnęły w świecie artystycznym.





Jak sam autor określił w swoim wstępie, tematem tejże książki jest życie prywatne wpływowych kobiet okresu międzywojennego. Zainteresowanie autora skupione jest głównie na ukazaniu swoich bohaterek w domowym zaciszu, ograniczając do niezbędnego minimum opisywanie działalności zawodowej pań, żeby lepiej zrozumieć ich życie osobiste. Miłym urozmaiceniem są zamieszczone fotografie rzeczonych niewiast i osób im bliskich.











Mając na uwadze tytuł książki pana Kopra, ciekawym wydaje się wprowadzenie w jej tematykę poprzez opis nowoczesnego wówczas ruchu emancypacyjnego zataczającego coraz szersze kręgi w Europie od XIX wieku. Po krótkim scharakteryzowaniu działalności emancypantek oraz anegdotkach na temat wyróżniających się aktywistek europejskich, autor przedstawił jak polskie kobiety walczył o swoje prawa przede wszystkim na ziemiach zaboru rosyjskiego. Nie chciały być one jedynie pi
ęknym dodatkiem do swojego męża – zaczęły same podejmować pracę zarobkową, dążąc do usamodzielnienia się od swoich partnerów. Z czasem kobiety zaczęły liczyć się jako pracownicy umysłowi. Nierzadko panie były lepiej wykształcone od panów i co za tym idzie były lepszymi kandydatkami na określone stanowiska. Idąc tym tropem nie powinien dziwić fakt, że w II Rzeczpospolitej zadebiutowało wiele polskich artystek, które dzięki swojemu talentowi stały się częścią polskiej kultury. Mowa tutaj o Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Irenie Krzywickiej. Między innymi tym niezwykłym kobietom Koper poświęcił swoją książkę. Dodatkowo na końcu autor zamieścił pokaźny spis literatury, który z pewnością pozwoli na dalsze zgłębianie wiedzy o bohaterkach tejże książki.





Każdej z ośmiu bohaterek poświęcony został osobny rozdział. W czasie lektury tych barwnych biografii, szczególnie poetek i pisarek, nabiera się chęci, żeby sięgnąć po wspominane dzieła, odkryć je na nowo wiedząc w jakich okolicznościach były tworzone. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że opis życia osobistego pań to przedstawienie faktów okraszonych licznymi anegdotami i fragmentami wpisów z dzienników czy listów. Jednak dzięki lekkiemu pióru autora, czytelnik w łatwy i przyjemny sposób może się wiele dowiedzieć o środowisku artystycznym w dwudziestoleciu międzywojennym jak i, choć fragmentarycznie, w PRLu.





Nie zmienia to faktu, że ta praca jest godna polecenia zarówno miłośnikom historii współczesnej, jak i szeroko pojętej literatury faktu, czy po prostu osobie zainteresowanej przyjemną lekturą. Przyjemnie spędzony czas na lekturze sprawia, że chce się sięgnąć po inne publikacje tego autora.



Autor: Joanna Jarysz

Autor: Matis
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz