LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Piotr Zychowicz - Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie

Zjawisko antysemityzmu w Polsce wzbudza ogromne emocje po dziś dzień, choć również – jakkolwiek rzadziej – prezentowane są postawy filosemickie. Zachowania te niejednokrotnie mają źródło atawistyczne, dziedziczne, lecz nie pomaga im również świadomość wielu postaw przedstawicieli Narodu Wybranego. Czasami zaś wystarczy wysłuchać drugą stronę…
Piotr Zychowicz już na wstępie swej książki – stanowiącej w istocie antologię tekstów publikowanych przezeń wcześniej, wzbogaconą o kilka pozycji dotychczas nieprezentowanych – podkreśla, że obie wyżej zarysowane postawy są mu obce, stanowiąc przykład generalizacji świata mieniącego się tysiącami niuansów. W praktyce często tego rodzaju wypowiedzi poprzedzają wywód właściwy rozpoczynający się od „ale” – lecz nie w tym przypadku.Autor w istocie dokonał uczciwego doboru swych rozmówców, jak i poruszanych przezeń tematów, których wypowiedzi in gremio byłyby niepokojące tak dla osób odczuwających niechęć pod adresem Żydów, jak i znacznie przyjaźniejsze uczucia. Będą wśród nich apologeci państwa Izrael, jego wspó
łtwórcy i obrońcy, jak też osoby dopatrujące się weń daleko posuniętej niesprawiedliwości. W przytłaczającej części łączy zaś ich jedno – narodowość żydowska.

Zychowicz dotyka także niezwykle jątrzących tematów, jak choćby postawy polskiego społeczeństwa wobec Zagłady – ale i niesprawiedliwości dotyczących traktowania jego rodaków przez potomków Abrahama. Po lekturze tej książki raczej mało kto poczuje się szczególnie zbudowany.

Od czasu do czasu czytelnik odczuwa niedosyt związany z niezadaniem pytania cisnącego mu się na język bądź zbagatelizowaniem określonego tematu i poświęceniem jego na ołtarzu niekoniecznie istotniejszego zagadnienia. Tego rodzaju przypadki nie są jednak szczególnie częste.

Książka Piotra Zychowicza uświadamia, że mądrze przeprowadzona rozmowa potrafi rozwiać wiele mitów przenikającą historię prawdopodobnie wszystkich narodów, jak też relacji pomiędzy nimi. Warto rozmawiać i warto czytać. Nawet jeśli nadzieje na przełamanie impasu są mniej niż znaczne.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz