LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Joseph F. O′Callaghan - Rekonkwista. Krucjaty w średniowiecznej Hiszpanii

Choć nie tak łatwo w to uwierzyć, pewna część współczesnego Półwyspu Iberyjskiego dłużej była muzułmańską niż okres dzielący jej odzyskanie dla chrześcijaństwa do czasów współczesnych. Zarazem jest coś fascynującego w tym, jak niedobitki z okresu arabskiego podboju krok po kroku przez stulecia schodziły z gór konsekwentnie piędź po piędzi ziemi pozbawiali zdobywców ich zdobyczy. Historii tej poświęcona jest zaś książka Josepha F. O’Callaghana.
Już na wstępie należy podnieść, iż autor dość niewiele uwagi poświęca samemu arabskiemu podbojowi, nie tłumaczy jego przyczyn ani przebiegu, nie wspomina o Poiters, a pierwsze stulecia panowania islamu stanowią swego rodzaju białą plamę w opowieści. W istocie bowiem wyraźnie zafascynowała go kwestia związków między rekonkwistą a krucjatami do Ziemi Świętej, niejako więc wiąże on historycznie te dwa zdarzenia.W konsekwencji w rzeczonej książce więcej czytelnikowi dane będzie przeczytać o papieskich odpustach i bullach niźli wyrafinowanych taktykach czy pochwałach dzielności oraz uporu. Niestety, prawdopodobnie da się tu ob
ronić autora po prostu brakiem źródeł co do tej drugiej sfery, oraz ich względną obfitością w pierwszym zakresie.

Autor nie skupia się bynajmniej na czystej militarno-politycznej faktografii, przeciwnie, niemal połowa książki jest poświęcona zagadnieniom finansowym, kulturowym oraz religijnym związanym z owym wielowiekowym konfliktem. Najcenniejsze poznawczo zdaje się jednak zdanie, że muzułmańscy władcy krótkowzrocznie niejako sami ufundowali własną zagładę.

„Rekonkwista. Krucjaty w średniowiecznej Hiszpanii” to książka częściowo rozczarowująca, atrakcyjna raczej dla fanatyków epoki oraz danej geografii. Tym bardziej szkoda, gdyż nie można nie docenić jakości wydania, estetycznego pod niemal każdym względem. Nie należy jednak tej pozycji zupełnie deprecjonować, albowiem rozwiewa ona choćby kilka mitów czy pozwala porzucić ograne – i nieprawdziwe – klisze intelektualne.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz