Jochen Böhler, Robert Gerwarth, Jacek Młynarczyk - Waffen SS

Skrót SS w kraju nad Wisłą kojarzy się jednoznacznie negatywnie, a i to jest dość daleko posuniętym eufemizmem. Z reguły Polakom przywodzi on na myśl skrajnie rasistowską politykę niemieckich okupantów, wręcz o mitologicznym charakterze, co mogło wszak zadziwiać w epoce nagród Nobla i radykalnego rozwoju nauki. Dość zaskakujące może być więc dla nich uświadomienie sobie faktu, że (nie)sławne czarne mundury nosili przedstawiciele szeregu innych niż niemiecki – a nawet szeroko rozumianych germańskich – narodów, i to w tysiącach. Historii tych formacji poświęcona jest przedmiotowa książka.
Już na wstępie należy zauważyć, iż jej autorzy uwidocznieni na okładce tak naprawdę są tylko wiodącymi redaktorami, albowiem grono twórców w istocie jest znacznie szersze – właściwie każdy rozdział został stworzony przez inną osobę, a i tu liczba pojedyncza nie w pełni oddaje rzeczywistość.



Przedmiotowa publikacja jest poświęcona nade wszystko procesowi rekrutacji członków tych specyficznych formacji zbrojnych, po części stojącym za tym motywacjom, w większym stopniu jednak ewolucji poglądów na te zagadnienie po stronie nazistowskich notabli, jak i bardziej biurokratycznym i „przyziemnym”
problemom z tym związanym.

Jest czymś zadziwiającym, że w książce poświęconej typowo frontowym oddziałom, acz obarczanym odpowiedzialnością za popełnienie szeregu zbrodni wojennych (czy też zbrodni przeciwko ludzkości) oba te zagadnienia zostały potraktowane bardzo zdawkowo. Bynajmniej autorom nie można zarzucić żadnego rewizjonizmu czy też woli „skrycia” tych tematów, raczej przemawia przez nich brak zainteresowania batalistyką oraz drugowojenną martyrologią.

„Waffen SS” to pozycja, która okaże się rozczarowująca dla większości osób po nią sięgających. Doceniając pracę włożoną w jej stworzenie, nie kwestionując dokonanych ustaleń ani głębokości towarzyszącej im kwerendy (jakkolwiek odwoływanie się bezpośrednio do Wikipedii wzbudza zdziwienie, choć docenić należy uczciwość autorów) zakwestionować można jednak sam koncept na konstrukcję tej książki.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz