Jerzy Besala - Stefan Batory

Kim jest, a właściwie kim był Stefan Batory, zwany również Istvan Batory, chyba nie trzeba mówić. Ci, którzy mają wątpliwości, powinni jak najszybciej sięgnąć do „Stefana Batorego” autorstwa Jerzego Besali. Książka jest wznowieniem pracy tegoż autora o tym samym tytule, wydanej w 1992 roku przez Państwowy Instytut Wydawniczy w serii Biografie Sławnych Ludzi.
Na biografię króla składa się sześć części, każda ukazująca nam inny etap życia najważniejszego Węgra w dziejach Polski. Ta klarowna kompozycja ułatwia nam poruszanie się po publikacji. Część pierwsza to okres siedmiogrodzki, w którym Batory zdobywa doświadczenie wojenne i dyplomatyczne. Druga opisuje „próby” o koronę Rzeczypospolitej. Trzecia to już pierwsze lata panowania władcy (1576-1578), następna skupia się na przygotowaniach do wojny z Moskwą, którą opisuje przedostatnia część. Szósta, ostatnia już część skupia się na schyłkowych latach panowania Batorego i podsumowania go jako króla.

Bardzo ciekawie prezentuje się tutaj pierwsza część biografii, opisująca nam Polakom chyba najmniej znane dzieje siedmiogrodzkie. W sposób przystępny przedstawiona została nie tylko sylwetka przyszłego króla, ale również historia ówczesnych Węgier. Barwne opisy działań militarnych i kwestii politycznych doskonale komponują się ze źródłami z epoki, a także cytatami łacińskimi. Niewątpliwie duży wpływ ma na to styl Besali – przyjemny i ciekawy. Istotnym atutem opracowania jest również ukazanie Batorego nie tylko ze strony „królewskiej”, ale również jako człowieka. Wskazuje tu wiele zalet Madziara, jak upodobanie do nauki i sztuki, ale również wad, w tym porywczość i stosunek do Anny Jagiellonki jako żony.



Opracowanie posiada również słabe strony, przede wszy
stkim natłok informacji i postaci w tekście, przez co czytelnik nieraz może pogubić się w lekturze. Nie jest to również książka dla osób, które chcą pogłębić swą wiedze z działalności polityczno-militarnej króla. Besala skupia się na życiu prywatnym króla, co znacząco wyróżnia jego publikację, jednak więcej nawiązań do historii uczyniłoby „Stefana Batorego” jeszcze ciekawszym. Istnieją wszak smaczki nawiązujące do wydarzeń historycznych jak choćby zainteresowanie się króla kolekcją monet po zdobyciu Pskowa. Informacja ciekawa, ale czy istotna, o tym zadecyduje sam czytelnik.

Autor wzbogacił bibliografie swojej książki o dodatkowe pozycje, które pomimo swojego wyspecjalizowania mogą ułatwić poszukiwanie odpowiedniej literatury w celu pogłębiania wiedzy o Stefanie Batorym i jego panowaniu.

Sama oprawa wizualna nie budzi we mnie większych zastrzeżeń. Książka jest bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie z obwolutą, na której widzimy znanego nam doskonale „Batorego pod Pskowem” autorstwa Jana Matejki. Jedyny przytyk mogę uczynić w stronę ilustracji, które są dość średniej jakości, a także rzadko kiedy prezentują coś, czego już się wcześniej nie widziało. Ogromnym minusem są za to mapy, a właściwie mapki, gdyż są naprawdę niewielkich rozmiarów, a poza tym jest ich zdecydowanie za mało, jak na tak obszerne opracowanie (raptem dwie).

Biografia autorstwa Jerzego Besali jest doskonałą lekturą dla osób chcących poznać Stefana Batorego od strony jego życia prywatnego. Tych, którzy chcą zapoznać się szerzej z jego osiągnięciami na polu polityki czy polu bitewnym, odsyłam do zamieszczonych w bibliografii autorów.

Autor: regis
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz