Israel Finkelstein, Neil Asher Silberman - Dawid i Salomon

W księgach Starego Testamentu czytamy, że Dawid i jego syn Salomon byli potężnymi królami, wspaniałymi wojownikami, słynnymi kochankami, wielkimi mędrcami i wybitnymi budowniczymi. Zwycięstwo Dawida nad Goliatem - jedna z najsłynniejszych scen z Biblii, świątynia wzniesiona przez Salomona w Jerozolimie, jego mądre wyroki - te opowieści stały się częścią zachodniej tradycji. Czy jednak biblijna relacja jest wiarygodna? A jeśli Biblia nie mówi prawdy?
Znawcy archeologii biblijnej: Israel Finkelstein, profesor archeologii na uniwersytecie w Tel Awiwie i Neil Asher Silberman, redaktor pisma „Archeology Today” w książce „Dawid i Salomon” zagłębiają się dokładnie w historię biblijną. Wykorzystują w tym celu najnowsze odkrycia archeologiczne, a także opowieści o biblijnych herosach. Ukazują historyczne i kulturowe podłoże okresu wygnania Żydów, a także rzymskiego podboju, w których ludowe opowieści przekształciły się w legendę potężnych, mesjanistycznych władców, ucieleśniających nadzieję na odrodzenie Izraela. Skrupulatne badanie źródeł pisanych z epoki, a także znalezisk archeologicznych pozwoliło autorom na odsiewanie ziarna prawdy od plew fikcji, dając nam zupełnie nowy obraz historii od stuleci związanej z rozwojem współczesnej cywilizacji judeochrześcijańskiej.



Pomimo dość niefortunnego podtytułu „Odkrycia archeologiczne, które podważyły wiarygodność Biblii”, który klasyfikowałby to opracowanie do wielu znanych pseudonaukowych wypocin opartej w dużej mierze na fikcji literackiej pana Browna, jest to tytuł godny uwagi. Nie ma on bowiem na celu obalenia mitu mesjańskiego i pokazania go jako kompletnej bzdury, lecz wskazuje proces formowania się legendy o tym, jak odwaga i pobożność Dawida oraz mądrość Salomona uczyniła królest
wo Izraela kwitnącym i potężnym, wspieranym bezpośrednio przez samego Boga. Opowieść ta stała się modelem sprawiedliwego i rozsądnego przywództwa, modelem, który stał się fundamentem ustroju królestw chrześcijańskiej Europy. Ukazują przy tym poszczególne fazy powstania hebrajskiej Biblii, a także sposób, w jaki wykorzystywał jej treść Nowy Testament. Poprzez te badania autorzy wskazują na procesy formowania się dwóch wielkich religii monoteistycznych: judaizmu i chrześcijaństwa.

Książka w sposób ciekawy opisuje skróconą historię archeologii Ziemi Świętej skupiając się nie tylko na pracach wykopaliskowych w Jerozolimie, ale także inskrypcji z Tel Dan, badań Jerycha, Hebronu, a także wielu innych mniej lub bardziej istotnych stanowisk archeologicznych.

Niewątpliwą wadą książki dla polskiego czytelnika może być bibliografia. Fakt, iż literatury na temat nie tylko archeologii Izraela, ale również całego Bliskiego Wschodu w języku polskim jest niewiele, a większość jest przestarzała i wypełniona wieloma bzdurami, zmusza do sięgnięcia po literaturę obcojęzyczną. A jak to ze znajomością języków obcych w naszej ojczyźnie bywa, każdy wie.. Szczęściem w nieszczęściu znacząca większość tytułów jest opracowana w języku, który powoli przestaje być dla Polaków obcym – angielskim.

I mimo iż Jerozolima Dawida zamiast pełną przepychu stolicą była niewielką wioszczyną grup pasterskich, zaś potężna świątynia Salomona miała niewiele wspólnego z innowacjami architektonicznymi ówczesnych czasów, to wciąż legenda ta tkwi w świadomości przeciętnego Europejczyka i stanowi niezbędne tło historii naszego kontynentu.

Autor: regis
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz