Christopher Macht - Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem

Problem nauczania historii jest uświadomienie, że prezentowane osoby często w żadnym razie nie były pomnikowymi postaciami z innego kruszczu, lecz ludźmi z krwi i kości, z typowymi dla takowych przywarami. Rzadkością są przypadki, gdy tychże „herosów” możemy poznać z prowadzonych przez nich dzienników czy wręcz wywiadów. Cóż więc takiego ciekawego mogłoby nam powiedzieć Czyste Zło w osobie Adolfa Hitlera?
Wydawca „Spowiedzi Hitlera” zastosował prosty trik polegający na eksponowaniu rzekomej autentyczności przedmiotowej rozmowy, by się jednak ustrzec przed zarzutem oszustwa na wewnętrznej stronie malutką czcionką zamieścił wtręt, iż „niniejsza publikacja, mimo nadanego jej paradokumentalnego charakteru jest fikcją literacką”.

Na fakt, iż nie mamy do czynienia z zapisem rzeczywistej rozmowy, wskazuje jednak także szereg ahistorycyzmów, na które natknie się czytelnik, które przy pewnej wiedzy od razu uświadomią mu, że nie może mieć do czynienia z autentykiem – by wskazać chociażby na używanie w rozmowie takich słów jak „ludobójstwo” czy „Holocaust”.



Niewątpliwie jednak ni
ektóre części książki mogą być zgodne z rzeczywistością, choćby w zakresie dzieciństwa czy wczesnej młodości Wodza Trzeciej Rzeszy, sprawiając wrażenie stroniących od taniej sensacji. Nie da się jednak ukryć, że całość tylko rodzi zafrapowanie prawdziwym tekstem rzekomych rękopisów, historia których przetrwania też nie sprzyja uznaniu ich autentyczności.

Odstawiając jednak na bok wszelkie metodologiczne zastrzeżenia książkę można traktować jako nie pozbawioną znaczenia interpretację osoby Adolfa Hitlera, swego rodzaju (auto)biografię, choć w zalewie takowych zapewne trudniej by było o sukces marketingowy.

„Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem” budzi ambiwalentne uczucia – z jednej strony nieco „trzeszczy w szwach” w zakresie źródłowej autentyczności, z drugiej jednak znajduje potwierdzenie w szeregu innych bardziej szanowanych publikacjach. Bez możliwości skonfrontowania się z rzekomymi rękopisami trudno jej wystawić ostateczną ocenę – tego zaś póki co autor nie umożliwia.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz