gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Najbardziej charakterystyczni bohaterowie fantasy
Autor Wiadomość
Aran 
Szeregowy


Dołączył: 10 Lut 2012
Posty: 1
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 5:16 pm   Najbardziej charakterystyczni bohaterowie fantasy

Witam i jednocześnie proszę o pomoc. W tym roku zdaję maturę a mój temat prezentacji dotyczy kreacji herosa w literaturze fantasy i filmie sensacyjnym. Nie ukrywam, iż przedstawienie postaci Geralta z Rivii z sagi o wiedzminie A. Sapkowskiego sprawi mi największą przyjemność, ale potrzebuję jeszcze co najmniej jednego bohatera a nie chciałbym prezentować już oklepanych Aragorna i Froda (zresztą nie przeczytałem Władcy Pierścieni). Przechodząc do sedna, proszę o polecenie książek których bohaterowie są bardzo charakterystyczni i godni opisania i zaprezentowania na maturze. Niestety jestem osobą wybredną i interesuje mnie jedynie gatunek High/Dark Fantasy osadzony w średniowiecznym świecie magii i miecza. Najlepiej gdyby herosi prezentowali podobny poziom co wyżej wymienieni Geralt i Aragorn oraz Drizzt Do'Urden (nie dałem rady sprostać stylowi Salvatore'a) lub Conan. Z góry dziękuje za pomoc.
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   0%   0/9
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 3:31 pm   

Jeśli chodzi o charakterystyczność to Conan w sumie jest niezrównany :)

Ja poleciłbym może jeszcze Corwina z cyklu Zelaznego o Amberze (choć w sumie nie spełnia Twoich wymagań co do świata).
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 6:49 pm   

Aran napisał/a:
Przechodząc do sedna, proszę o polecenie książek których bohaterowie są bardzo charakterystyczni i godni opisania i zaprezentowania na maturze.


Zaproponowałbym Randa al'Thora z cyklu "Koło Czasu" Roberta Jordana bądź też Tyriona Lannistera z cyklu George'a R.R. Martina (ta ostatnia postać mogłaby naprawdę zbulwersować Twych nauczycieli/egzaminatorów :wink: ), ewentualnie jego brata, Jaimego (który też byłby bulwersujący :razz: ) acz wątpię, byś zdążył z lekturą tych pozycji do matury... "Na szybko" rozwiązaniem mógłby być dowolny z bohaterów książek z cyklu Ziemiomorza Ursuli K. Le Guin, wszak to też klasyka gatunku.

No i wspomniany przez Ajma Corwin - postać szalenie ciekawa z niezwykle interesującej książki, z którą (i drugim tomem) byłbyś w stanie uporać się w dwa weekendy, ale to zależy, jak zdefiniujesz high fantasy. W sumie na prezentacji maturalnej od tego powinieneś zacząć. :wink:
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Wto Lut 14, 2012 2:40 pm   

Klemens napisał/a:
Zaproponowałbym Randa al'Thora z cyklu "Koło Czasu" Roberta Jordana


Jeśli chodzi o "Koło Czasu" i Randa, to pytanie czy prezentacja miałaby dotyczyć tylko pierwszego tomu, gdzie rzeczywiście mamy bardzo charakterystyczną dla fantasy kreację: kmiotek postawiony przed wielkim questem - hobbici z Tolkiena narzucają się jako porównanie. Z drugiej strony, patrząc na dalsze części...

*SPOILER*


...Rand już taki typowy nie jest - przez większą część sagi zmaga się z obłędem - ok, tu różnicy z Frodo Bagginsem nie ma, ale jakoś nie widzę tego jako czegoś charakterystycznego dla "herosów" fantasy. Choć można argumentować, że samo podobieństwo do tolkienowskiej klasyki tu wystarcza... No i wszechobecny mesjanizm też jest jakimś argumentem...


*SPOILER ends*

Cykl Jordana w sumie jest jednak niezłym źródłem charakterystycznych dla fantasy postaci właśnie: Moiraine jako 'kobiecy Gandalf', minstrel Thom z tajemniczą przeszłością, Matt jako od razu budzący sympatię lekkoduch czy Perrin jako siłacz o łabędzim sercu. A jeszcze trochę można by wymieniać :)


Jak już tak zacząłem rozważać co jest charakterystyczne dla gatunku high fantasy, to nie mogę się powstrzymać przed wspomnieniem o minicyklu Eriksona 'Opowieść o Bauchelainie i Korbalu Broachu' utrzymanym w tonie pastiszu owej konwencji - szczególnie ewidentne w drugim tomie, czy właściwie tomiku. A nuż się skusisz, by wspomnieć i o tym w swej prezentacji (tu oczywiście kwestia ram czasowych: w 20-30 minutowym wystąpieniu stanowiłoby to na pewno wzbogacenie, przy 10-15 minutach już zapewne nie ma czasu na dygresje)
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Asterix 
Chorąży


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 195
Skąd: Myszków
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 1:30 pm   

Ja raczej zaproponowałbym mało znaną postać z książek pisarza Johna Flanagana pt: "Zwiadowcy" - gdzie głównym bohaterem jest Will Treaty- wychowanek średniowiecznego sierocińca później uczący się na tytułowego zwiadowcę...

Mógłbyś także wybrać Ezio Auditore- podejżewam że grałeś kiedyś w Assasin Creed'a więc wiesz kto to jest... są dwie książki napisane na podstawie gry

Jeśli nie chciałbyś bohaterów z rodzaju ludzkiego także mógłbym polecić Ci goblina imieniem Jig z książek Jim'a C. Hines'a

Oczywiście jeśli byś wybrał którąś z tych postaci mógłbyś liczyć na moją pomoc
 
 
   
Poziom: 13 HP   0%   0/370
   MP   100%   176/176
   EXP   3%   1/30
Madlock 
Szeregowy
sztabowy


Dołączył: 15 Lis 2011
Posty: 28
Wysłany: Pią Lis 09, 2012 12:33 pm   

Co w Corwinie takiego charakterystycznego? To taki Aragorn z początkiem a'la Bourne. Ja bym dał howardowskiego Solomona Kane'a. Postać charakteryzująca się fanatyzmem w walce ze "złem" (w sensie jakieś tam potwory) i to widać w tych historiach. Akcja dzieje się niby w naszym świecie w epoce muszkietów i rapierów, więc co najwyżej jest to dark-soft-fantasy.
 
 
   
Poziom: 4 HP   0%   0/61
   MP   100%   29/29
   EXP   9%   1/11
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 7:04 pm   

Madlock napisał/a:
Co w Corwinie takiego charakterystycznego? To taki Aragorn z początkiem a'la Bourne.


No i sam odpowiedziałeś na pytanie :D Choć nie do końca trafnie...

Corwin jest postacią początkowo (przez pierwsze 2 tomy) motywowaną przez niezbyt zdrową ambicję, przy czym Zelazny wykazuje sporą klasę prowadząc "poprzez" Corwina narrację tak, by czytelnik z głównym bohaterem sympatyzował.
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16