gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Taniec ze smokami cz 2
Autor Wiadomość
MAO 
Marszałek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Kwi 2004
Posty: 1200
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 5:47 pm   Taniec ze smokami cz 2

http://www.rpg.sztab.com/...---II,3585.html

Tak w nawiazaniu do recenzji Klemensa pragne rozpoczac mala dyskusje.

Sage Piesn Lodu i Ognia odkrylem stosunkowo pozno, bo dopiero w styczniu tego roku. Wciagnela mnie totalnie, wiec szybko zaliczylem wszystkie czesci, w tym wspomniana w recenzji Taniec smokow czesc druga. Tylko ze moja opinia jest diametralnei inna.

Moim zdaniem w pewnym momencie Martin stracil pomysl i wizje calej historii. Swiadczy o tym chociazby to jak dlugo trzeba bylo czekac na 5 czesc (6 lat!). W kazdym kolejnym tomie akcja toczy sie coraz wolniej. Setki stron prowadzacych do nikad. Mnozenie bohaterow ktorzy nic istotnego nie wnosza. Z pasjonujacej historii saga przeobrazila sie w grafomanie...


O ile pierwsze czesci pochlonalem momentalnie, o tyle z 4 i 5 meczylem sie strasznie dlugo. Bo historia jest wciagajaca i czytelnik chce sie szybko dowiedziec co bylo dalej. Jednak z czasem sie uczymy ze kolejne 500 stron do calej historii wniesie niewiele i motywacja do czytania spada.

Dla mnie Taniec ze smokami jest wielkim rozczarowaniem. A fakt pisania go 6 lat jest jakims nieporozumieniem. Scenarzystom "Mody na sukces" pisanie ich tasiemce szlo znacznie szybciej, a rozwoj glownego watku przedstawianej historii mial podobna dynamike jak u Martina....

Generalnie wiec nie polecam. 5 tomow ma lacznie ponad 5000 stron. Lepiej wykorzystac ten czas inaczej i przeczytac kilka lepszych ksiazek.
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   19%   19/99
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 10:34 pm   

De gustibus... Właściwie ta paremia winna wykluczać jakąkolwiek dyskusję :razz:

Na obronę Martina wspomnę, iż cały czas czuwa on nad spójnością opowieści, właściwie ani przez moment nie widzę jakiejkolwiek nieścisłości. Akcja niewątpliwie zwolniła, z pewnością nie pędzi tak jak w "Starciu królów", ale ja widzę w tym przedsmak dla ponownego jej rozpędu wraz z powrotem Daenerys do Westeros - po prostu jesteśmy w dołku między dwoma szczytami. Moim zdaniem autor stanął przed wyborem - albo dalszy bieg kosztem spłycenia opowieści, albo zwolnienie kosztem jej urealnienia (bo żadna wojna nie składa się wyłącznie z potyczek). W mej ocenie wybór autora był słuszny, jak na razie w świecie Martina upłynęły tylko dwa lata - większa ilość wydarzeń byłaby po prostu nieprawdopodoba, a moim zdaniem to jeden z większych zarzutów, jaki można postawić książce.

Czy autor stracił koncepcję? Nie sądzę, moim zdaniem objawem grafomanii jest raczej wysoka częstotliwość i krótkie odstępy pomiędzy publikacjami. No i pamiętajmy o tym, iż rozbicie "Uczty dla wron" oraz "Tańca ze smokami" było wymuszone przez wydawcę. Pierwotnie miały one stanowić jeden tom, pretensje są więc chyba kierowane pod niewłaściwym adresem.

Jeśli jednak okaże się, że zwieńczenie będzie nijakie, to będę musiał przyznać rację Marszałkowi i powiedzieć, iż "Taniec ze smokami" był dowodem grafomaństwa. Problem w tym, iż ja wciąż jestem ciekaw, gdzie odsyła się k**** (choć się domyślam), jak również tego, kogóż to okaże północnym klanom Wyman Manderly. Na Martinie tylko się mści pierwotna - znakomita - konwencja nieustannej zmiany perspektywy. Podobnie robił Jordan w przypadku "Koła Czasu", w pewnym momencie jednak dwa, trzy tomy poświęcił losom tylko takowej ilości postaci, pozostałych czyniąc wyłącznie tłem, a co bardzo pomogło w odbiorze, gdyż czytelnik zbliżając się do przesytu losami jednej postaci był od niej uwalniany. Z drugiej strony wraz z końcem tomu można było się spodziewać dość oczywistego rozwiązania akcji, a przed czym Martin się ustrzegł.
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Sro Mar 21, 2012 6:11 pm   

Nie czytałem książki, ale jakoś argumenty do mnie nie trafiają. Wydawca nie może niczego wymusić - koniec końców decyzja należy do autora skoro on firmuje swoim nazwiskiem książkę.

A uzależnianie w tak wielkim stopniu (albo gut albo 'dowód grafomaństwa') oceny jednej części od części następnej też mnie nie przekonuje - każdy tom sagi powinien (choćby w części) dać się ocenić jako osobne dzieło.
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Sro Mar 21, 2012 7:35 pm   

Ajmdemen napisał/a:
Wydawca nie może niczego wymusić - koniec końców decyzja należy do autora skoro on firmuje swoim nazwiskiem książkę.


Zgadzam się o tyle, iż autor w takiej sytuacji winien dokonać pewnych modyfikacji. Moim zdaniem zresztą je widać, zwłaszcza w "Uczcie dla wron".

Ajmdemen napisał/a:
A uzależnianie w tak wielkim stopniu (albo gut albo 'dowód grafomaństwa') oceny jednej części od części następnej też mnie nie przekonuje - każdy tom sagi powinien (choćby w części) dać się ocenić jako osobne dzieło.


I da się. Problem w tym, iż "trzecie dno" jeśli naprawdę ma się okazać "trzecim", nie może się ujawnić od razu. Powiem szczerze, iż to mi właśnie nie odpowiadała w pierwszych tomach cyklu Jordana - akcja rozwijała się dość sensownym tempem, które ze względu na łamy powinno uniemożliwiać zwieńczenie kilku wątków, budowanych przez 800 stron, na następnych 50. Tymczasem całość nagle dostawała kosmicznego przyspieszenia, z uszczerbkiem dla wiarygodności. Z dwojga złego (jeśli tak to nazwać) wolę rozwiązanie Martina - zresztą w dalszych tomach tak też uczynił wspomniany Jordan. Trzeciego sensownego wyjścia - przy ciągłości bohaterów i epok - nie widzę.
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Czw Mar 22, 2012 6:07 pm   

U Jordana to IMHO w trakcie tomów 4-6 akcja konsekwentnie zwalniała, by na kolejne kilka (nie wiem ile bo gdzieś koło 9. się zatrzymałem) w ogóle się zatrzymać. Rozumiem, że autor nie chciał zabijać kury znoszącej złote jaja (czyli kończyć sagi), ale ja skutecznie się zniechęciłem do czytania dalszych opowiastek o niczym.

Za Martina może jeszcze się zabiorę, sporo o nim słychać pozytywnych opinii - inna rzecz, że - uogólniając - brakuje krytycznego podejścia wśród czytelników.
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Czw Mar 22, 2012 6:18 pm   

Ajmdemen napisał/a:
Za Martina może jeszcze się zabiorę, sporo o nim słychać pozytywnych opinii - inna rzecz, że - uogólniając - brakuje krytycznego podejścia wśród czytelników.


Ajm, nie wiem na ile sobie cenisz spójność i wiarygodność świata, jeśli jednak nie w stopniu bardzo wysokim, to może poczekaj jeszcze na kolejne tomy;), ewentualnie wstrzymaj się na "Nawałnicy mieczy":) Tymczasem sugerowałbym sięgnąć po Sandersona.
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Czw Mar 22, 2012 6:52 pm   

Klemens napisał/a:

Ajm, nie wiem na ile sobie cenisz spójność i wiarygodność świata


spójność świata - na pewno ważna i fajna sprawa, ale to doskonalenie przez autorów "swoich światów" staje się często ważniejsze od samej fabuły i warstwy psychologicznej w książce - tego już nie lubię
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Madlock 
Szeregowy
sztabowy


Dołączył: 15 Lis 2011
Posty: 28
Wysłany: Pią Kwi 27, 2012 12:41 pm   

Kończę czytać 5 część i również jestem rozczarowany. Wciąż dochodzą nowi bohaterowie, końca nie widać. Spodziewam się, że końca nie będzie nigdy. To co mi się podoba to świat. Czuje się, że każde miejsce ma swoją historię, z której można by zrobić osobne opowiadanie. Ale czyta się to coraz gorzej, bo w końcu człowiekowi zaczyna się wszystko mieszać.
 
 
   
Poziom: 4 HP   0%   0/61
   MP   100%   29/29
   EXP   9%   1/11
MAO 
Marszałek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Kwi 2004
Posty: 1200
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro Maj 16, 2012 3:57 pm   

Moda na sukces też ma swój świat :) .

Osobiscie wiec Martina nie polecam nikomu - to naprawde potezna inwestycja czasu. I mozna ja wykorzystac znacznie lepiej.

Szczegolnie ze w zamian czytelnik nie dostaje gwarancji ze wogole dobrnie to kiedys do konca (gdzie kiedys = jakis rozsadny czas a nie kolejne kilka lat).
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   19%   19/99
spiderlo 
Szeregowy
Spiderlo


Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 309
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon Gru 10, 2012 3:57 pm   

Zacząłem już czytać "Taniec ze smokami", ale faktycznie chciałbym być już bliżej końca. Spodziewałem się szybkich starć a tu każdy chowa się w swoich krainach i oczekuje. Na razie dla mnie za wcześnie na oceny. Ciekawy jestem, ile jeszcze postaci zostanie uśmierconych.

Najbardziej szkoda mi było. Robba Starka - był to mój faworyt może nie do objęcia tronu, ale do podziału państwa:)

[ Dodano: Pon Gru 10, 2012 3:58 pm ]
Zacząłem już czytać "Taniec ze smokami", ale faktycznie chciałbym być już bliżej końca. Spodziewałem się szybkich starć a tu każdy chowa się w swoich krainach i oczekuje. Na razie dla mnie za wcześnie na oceny. Ciekawy jestem, ile jeszcze postaci zostanie uśmierconych.

Najbardziej szkoda mi było. Robba Starka - był to mój faworyt może nie do objęcia tronu, ale do podziału państwa:)
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   43%   17/39
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14