gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
W samo południe - CRPGi, a przygodówki

Czy ci sami ludzie grają zarówno w CRPGi, jak i przygodówki?
Tak
62%
 62%  [ 5 ]
Nie
37%
 37%  [ 3 ]
Tylko, jeśli gra jest bliska drugiemu gatunkowi
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 8
Wszystkich Głosów: 8

Autor Wiadomość
inqistor
Generał


Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 509
Wysłany: Nie Wrz 24, 2006 12:24 pm   W samo południe - CRPGi, a przygodówki

Gra przygodowa opowiada jakąś historię. Gracze często zbierają różne przedmioty i rozwiązują zagadki, ale przeważnie postać się nie rozwija. Z kolei główną cechą CRPGów jest rozwój postaci.
Potencjalnie, przygodówki posiadają lepszą fabułę i nie wymagają wiele walki, z kolei tępa rąbanka to nie wyjątek w CRPG.
Pytanie - czy ci sami ludzie grają zarówno w CRPGi, jak i przygodówki?
 
   
Poziom: 20 HP   0%   0/893
   MP   100%   426/426
   EXP   82%   43/52
Wojman
Kapitan
007


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Cze 2004
Posty: 575
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Wrz 24, 2006 12:42 pm   

Hmmmm... cRPG bardzo lubie, natomiast przygodowki nie za bardzo, choc w nie tez od czasu do czasu gram. Czyli odpowiedz na postawione przez Ciebie pytanie brzmi w moim przypadku tak.

Natomiast nie zgadzam się z twierdzeniem, ze przygodowki posiadaja lepsza fabule. Do tej pory nie spotkalem sie z kiepska fabula w CRPG, wrecz przeciwnie spotkalem sie do tej pory z wysmienita fabula. Wezme tu na przyklad genialna gre Planecape: Torment. Ja do tej gry wracam srednio raz do roku i przechodze od poczatku do konca, ale za kazdym razem znajduje w niej elementy, postacie czy wydarzenia, w ktorych wczesniej nie bralem udzialu. Wspomne jeszcze o tym, ze ta gra nie jest liniowa. Natomiast niektore przygodwoki sa najzwyczajniej w swiecie nudne oraz liniowe. Zreszta w grach przygodowych czesto sie pojawiaja roznego typu aburdy. Wezmy taki przyklad: wejscia do kopalni strzeze kilka desek. Zeby je usunac musisz posiadac lom. I tylko tym narzedziem jestes w stanie te deski usunac. Niewazme, ze posiadasz na wyposazeniu mlotek, jakis pret przypominajacy lom, mlotek i gwozdzie. Nie. Musi byc lom, bo inaczej desek nie sforsujesz.
 
 
   
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   1%   1/59
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Wrz 24, 2006 8:29 pm   

Krótko - tak.

Uzasadnienie krótko - jestem jawnym dowodem na prawdziwość tezy.:)


A co do fabuły, drogi Wojmanie - zagraj chociażby w The Longest Journey:)
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Scorpinor 
Chorąży


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 93
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Wrz 25, 2006 5:40 pm   

Ja zdecydowanie wolę RPGi od przygodówek. W założeniu dobry RPG ma ciekawą wielowątkową fabułę, nieliniowy scenariusz, rozwój postaci i nade wszystko możliwość walki - tego przygodówki nie mają. Sam kiedyś grałem w przygodówki (np. Indiana Jones, Discworld, Amazon Quest - pamięta ktoś jeszcze takie antyki ;) ) i był jeden z moich ulubionych typów gier, ale teraz nic mi nie zastąpi porządnego RPG. Najbardziej lubie bowiem w grach swobodę w podejmowaniu decyzji, a zdecydowana większość przygodówek jest najbardziej liniowymi grami jakie istnieją. Dlatego, gdy grałem w te nowsze przygodówki (jak Syberia, The Longest Journey) to albo ich nie kończyłem bo mi nerwów nie starczyło, albo po skończeniu całkowicie nie mam ochoty podchodzić do nich ponownie, gdyż nie ma sensu znowu robić dokładnie te same czynności. Z kolei do takiego Fallouta 2, Arcanuma, czy Obliviona mogę wracac bez końca, a to jest najważniejsze.

Jeśli natomiast chodzi o odpowiedź na zadane pytanie to chyba faktycznie w oba typy tych gier grają często ci sami ludzie.
 
 
   
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   63%   12/19
Polak123 
Szeregowy
stasbaran@wp.pl


Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 45
Wysłany: Nie Sty 18, 2009 7:21 pm   

mi sie bardziej crpg bo gry przygodowe sa bardzoo nudne.
 
 
   
Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   53%   7/13
erykion 
Kapral
pizza boy of Jesus


Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 163
Skąd: czeluść
Wysłany: Sro Sty 21, 2009 4:04 pm   

Podstawowa róznica polega na tym ze przygodówki łamią schematy, a cRPG niemal zawsze powielają.

W The Longest Journey grałem, i co tu dużo gadać... szokująco dobra pod względem fabularnym, ale tylko jak na standardy samych przygodówek.

Przyczyną dla której może się wydawać że cRPG są gorsze, jest to że czasem nadrabiają poważniejsze braki w fabule grafiką bądź grywalnością, podczas gdy nudna rozgrywka kładzie nawet najładniejsze i najbardziej zakręcone przygodówki.

Bo od przygodówek wymaga się więcej konkretnych przeszkód do przejścia, a cRPG mają taką specyfikę że są traktowane jak rozrywka zastępująca film. Więc twórcy przygodówek koncentrują się na trudnych zagadkach, bo tego wymaga nisza ich odbiorców. I tylko nieliczni wybijają się oprócz tego na innych polach.

Od cRPG oczekuje się mniej elementów, już poziom miedzy niskim a średnim wystarcza by się zainteresować. Jak komuś pasują klimat i realia, to reszta się już mniej liczy. Np. nie będąc fanem Sapka nie mogłem się nadziwić co wiara widzi w Witcherze. Owszem. jest trochę jasnych stron, ale niezbyt mocny hit. Czyli to trochę przypadek czy taka gra się dobrze sprzeda - najwięcej jednak od marki zależy. A w przygodówkach jest solidna praca, czyjś chłodny, logiczny umysł robi myślowe labirynty i w sumie trzeba się zdrowo namęczyć - to dla elity.

Ale nie ma jakiejś uniwersalnej zasady stawiającej jeden gatunek nad drugim. Ta sama osoba może lubić wyzwania przygodókowe, a potem odprężyć się grając cRPG.
 
 
   
Poziom: 11 HP   0%   0/272
   MP   100%   130/130
   EXP   84%   21/25
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16