gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a
Autor Wiadomość
PAK 
Chorąży
Paweł


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 179
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 8:11 pm   Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a

Niejaki Christopher Spence złożył w kalifornijskim sądzie pozew przeciwko firmie Ubisoft, żądając 5 milionów $ odszkodowania, za wykorzystywanie przez Ubisoft programu zabezpieczającego Starforce. Zarzuty Specne'a: St może uszkodzić (bądź "upośledzić) zabezpieczenia windy, powodując ryzyko zarażenia wirusem bądź trojanem, St jest często instalowany bez wiedzy i zgody użytkownika, odinstalowanie programu St często nie powoduje faktycznie jego usunięcia z systemu, St ogranicza prawa użytkowników w zakresie tworzenia legalnych kopii bezp., itd.
Trwająca od wielu miesięcy, z mniejszym lub większym natężeniem, awantura o Starforce'a, nagrała nagle zupełnie nowego wymiaru. Ciekawe jak rozwinie się sprawa? Popatrzyłem po googlu, nagłówki generalnie pokazują jedno - złośliwą satysfakcję i równie złośliwy rechot światka informatycznego.
Ciekawostka związana ze sprawą - na grupie comp.sys.ibm.pc.games-war-historical jeden gość opisał swoją niedawną korespondencję z Cenegą, dotyczącą jego niezadowolenia z faktu, iż nawet wersja demonstracyjna UFO:Aftershock ma Starforce'a (swoją drogą grałem w to demo, dawno wywaliłem, ciekawe czy St się ostało w systemie po dezinstalacji). Odpowiedź PR-owca Cenegi była taka: mają wiele skarg na Starforce'a, i jakkolwiek uznają ten program za najlepsze obecnie zabezpieczenie, to traktując serio opinie aktualnych oraz przyszłych klientów, zamierzają zrezygnować z wykorzystywania St.
No i co? Branża się łamie? Swoją drogą zabezpieczanie WERSJI DEMONSTRACYJNEJ gry taką kobyłą jak Starforce to jednak nieporozumienie - jakkolwiek ja osobiście nie miałem żadnych zauważalnych problemów.
Wiem jednak od znajomego, mocno siedzącego w branży gier strategicznych, że wczesne wersje St powodowały na Win95 i Win98/ME po prostu straszliwe problemy. Facet testował raz grę i St dosłownie rozłożył mu system.
No i co wy na to?

http://www.kotaku.com/gam...orce-164303.php jest tam też sam pozew w pdf-ie
 
 
   
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   44%   12/27
Wojman
Kapitan
007


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Cze 2004
Posty: 575
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Kwi 06, 2006 11:45 am   

Facaet nie powinien podawać do sądu firmy Ubisoft, tylko firmę, która StarForca wyprodukowała. A co do tego czy SF niszczy system i wpuszcza wirusy... Coz o to samo mozna posadzic Windowsy. Bo sprobujcie na przyklad podlaczyc do internetu (przez przeglądarke Internet Explorer) komputer, który ma zainstalowanego gołego Windowsa XP. Hmmm... a może zainwestuje w nowy komputer i tak zrobie, a poźniej pozwę Micrisoft? Kasa za odszkodowanie byłaby całkiem niezła.
 
 
   
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   1%   1/59
PAK 
Chorąży
Paweł


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 179
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 06, 2006 7:00 pm   

Wojman napisał/a:
Facaet nie powinien podawać do sądu firmy Ubisoft, tylko firmę, która StarForca wyprodukowała. A co do tego czy SF niszczy system i wpuszcza wirusy... Coz o to samo mozna posadzic Windowsy. Bo sprobujcie na przyklad podlaczyc do internetu (przez przeglądarke Internet Explorer) komputer, który ma zainstalowanego gołego Windowsa XP. Hmmm... a może zainwestuje w nowy komputer i tak zrobie, a poźniej pozwę Micrisoft? Kasa za odszkodowanie byłaby całkiem niezła.


A czemu pozywać producentów Starforce'a (to jacyś Rosjanie chyba)? Facetowi nie chodzi o to, że St jest nielegalny jako taki, lecz że jest wykorzystywany przez Ubisoft w nielegalny sposób. To chodzi o pewną praktykę - niepełnego (albo i żadnego) informowania o zabezpieczeniu, ograniczaniu kontroli użytkownika nad jego własnym systemem - nie dość, że St potrafi się nie odinstalować, pozostając w systemie w utajony sposób, to jeszcze potrafi uniemożliwić uruchomienie gry w przypadku wykrycia w systemie np. Alcohola. Z jakiej racji się pytam? Od kiedy Alcohol jest w jakimkolwiek stopniu nielegalny? Bo takie widzimisię ma wydawca? Wydawca od klienta dostaje za grę ciężkie pieniądze i jeszcze ma ingerować w to co robi klient? Albo ograniczać jego prawa?
Porównanie Starforce z Windami jest moim zdaniem nietrafione. Windę mozna jak najbardziej zabezpieczyć, zaś St podobno potrafi taką zabezpieczoną Windę rozłożyć. I to rzecz jasna bez wiedzy i wbrew woli użytkownika gry.
Jeśli chodzi o podłączenie do sieci "gołej" WindyXP to widziałem taki eksperyment w programie BBC Click Online. System został zainfekowany (pewnie trojanem) w ciągu paru sekund, zdaje się że to było mniej niż 5 sekund. Ino że Microsoft ostrzega przed takim postępowaniem, więc proces byś pewnie przegrał, a Ubisoft nie poczuwa się do niczego.
 
 
   
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   44%   12/27
Wojman
Kapitan
007


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Cze 2004
Posty: 575
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Kwi 06, 2006 10:43 pm   

PAK napisał/a:
Ino że Microsoft ostrzega przed takim postępowaniem, więc proces byś pewnie przegrał, a Ubisoft nie poczuwa się do niczego.


Gdzie Microsoft ostrzega przed takim działaniem? Specjalnie przejrzałem instrukcję obsługi, nie ma tam ani słowa o tym. To raz. Po drugie podczasinstalacji Windowsa XP pojawiają się takie głupie stwierdzenia m.in. (cytuję z pamięci) komputer z systemem Windows XP to najbezpieczniejszy dostęp do internetu.

Swoja droga ja wiem, że MS wydaje różne łatki do systemu i Service Packi, ale sa tacy co nie wiedzą, bo np. do Clica są dołączane łatki do gier.
 
 
   
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   1%   1/59
PAK 
Chorąży
Paweł


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 179
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Kwi 07, 2006 6:15 pm   

Wojman napisał/a:
Gdzie Microsoft ostrzega przed takim działaniem? Specjalnie przejrzałem instrukcję obsługi, nie ma tam ani słowa o tym. To raz. Po drugie podczasinstalacji Windowsa XP pojawiają się takie głupie stwierdzenia m.in. (cytuję z pamięci) komputer z systemem Windows XP to najbezpieczniejszy dostęp do internetu.

Swoja droga ja wiem, że MS wydaje różne łatki do systemu i Service Packi, ale sa tacy co nie wiedzą, bo np. do Clica są dołączane łatki do gier.


Odchodzimy od tematu. Winda jest niedopracowana i tyle, zaś w sprawie Starforce'a jest problem z nieuzgodnionymi z użytkownikiem działaniami czy ograniczaniem jego praw. To co gość napisał w pozwie jest odzwierciedleniem poglądów krążących wśród informatyków i graczy. Pytanie jak do tego podejdzie Sąd - jeśli facet wygra (nawet dostając mniejsze odszkodowanie, po 5 mln $ to suma z czapy) to będzie miało potężne reperkusje dla branży, ale też na przykład dla p2p.
 
 
   
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   44%   12/27
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14