gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Trzy Stygmaty Palmera Eldritcha
Autor Wiadomość
Barraketh
Szeregowy
Cynik


Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 29
Skąd: Z Poznania
Wysłany: Wto Gru 20, 2005 3:35 pm   Trzy Stygmaty Palmera Eldritcha

Ehh, nie chcialbym, aby to wygladalo na wymadrzanie sie, jednak uwazam, ze ta doskonala ksiazka Dicka zasluguje na troche lepsza i dluzsza recenzje niz ta zamieszczona w Sztabie RPG. Czytajac ten zdawkowy tekst mialem wrazenie, ze autor czytal ksiazke kiedys, dawno temu, a po jakims czasie postanowil ja zrecenzowac.

Po pierwsze malo tam faktow i informacji o samej produkcji (fabule, stylu, poruszanych problemach, etc), autor operuje ladnymi zdaniami, ktore niestety sa w zasadzie uniwersalne dla kazdej dobrej pozycji.
Trzy Stygmaty, to ksiazka, niemal filozoficzna, porusza tematy nad ktorymi wartoby skupic sie troche bardziej niz zrobil to autor recenzji. Dick jest autorem piszacym ksiazki sklaniajace do refleksji i przemyslen. Napisanie kilku superlatyw do tego dziela niewatpliwie ma swoje uzasadnienie, niestety autor na tym poprzestal i nie wyciagnal z lektury zadnych wnioskow. Recenzja ta jest pusta, nie mowi o samej ksiazce prawie nic wartosciowego...

Bo coz mi z tego, ze przeczytam takie zdanie:
Cytat:
W "Trzech Stygmatach..." Dick po mistrzowsku kreuje wątki, splata je, buduje nowe, tworzy złożoną układankę, doskonale obrazuje zachowania i reakcje poszczególnych bohaterów, kreuje ich wizerunki, charaktery, odmienności...


To cechy charakterystyczne KAZDEJ dobrej ksiazki, ale jak to sie ma do tego KONKRETNEGO przypadku? Moze wypadaloby podac przyklady, albo chociaz troche rozwinac te mysl.

Recenzja ksiazki to nie to samo co recenzja gry, tutaj nie ma grafiki, dzwiekow, czy efektow specjalnych ktore mozna ocenic. Ksiazka z kolei nie jest tez jedynie zbiorem czarnych liter na bialych kartkach. To pewna historia, historia wielowatkowa, historia, ktora porusza wazne tematy. To powinno byc wyszczegolnione w recenzji.
Nie chodzi mi tu oczywiscie o szczegolowe opisywanie fabuly, przedstawienie postaci etc, to nie ma byc streszczenie. Jednak warto chyba napisac jeden, czy dwa akapity o tym co autor chcial nam przekazac, o tym co zawiera w sobie ten stos kartek i o tym czego czytelnik moze doswiadczyc podczas lektury.

Naprawde gleboko wierze w dobre intencje autora tego tekstu, jednak moim zdaniem o dziele Dicka moznaby napisac naprawde wiecej wartosciowych rzeczy.

Uczulam przy okazji wszystkich, ktorzy biora sie za recenzowanie ksiazek - nawet jesli recenzujecie cos, co czytaliscie 20 razy, przed samym pisaniem przypomnijcie sobie dane dzielo, nie piszcie o czyms, z czym mieliscie kontakt pol roku temu. Z drugiej strony, jesli jakas pozycja bardzo was ruszyla postarajcie sie ochlonac z emocji i napisac dopiero 'na zimno'. Ja tez czesto po przeczytaniu czegos nie moge wyjsc z podziwu, jesli jednak cos wtedy napisze napewno nie bedzie mialo to wielkiej wartosci merytorycznej. Recenzja nie ma byc wyrazem podniety autora po przeczytaniu danej ksiazki, ma byc w miare obiektywnym spojrzeniem na produkcje i podaniem informacji. Informacji chyba jednak troche glebszych niz 'ta ksiazka jest super i wszyscy moi znajomi tak twierdza'.

Na koniec kolejny raz zaznaczam, ze to nie ma byc wyraz jakiegos poczucia mojej wyzszosci. Szczerze bym chcial, aby teksty w Sztabie RPG reprezentowaly pewien poziom informacyjny, do czego sam przylozylem reke, aczkolwiek moje teksty tkwia jeszcze w korekcie.

Pozdrawiam serdecznie i zachecam do siegniecia po Trzy Stygmaty, bo naprawde warto, jest to ksiazka gleboka i wartosciowa.
 
 
Poziom: 4 HP   0%   0/61
   MP   100%   29/29
   EXP   18%   2/11
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 3:00 pm   

W ramach ciekawostki informuję, iż krakowski Stary Teatr przymierza się do inscenizacji danej książki Dicka, premiera ma nastąpić za niecały miesiąc. Szczerze mówiąc gdy zobaczyłem reklamowy plakat po raz pierwszy to mnie dosłownie zatkało - nie żebym miał ubogą wyobraźnię, ale kolaż Dicka z teatrem wzbudził u mnie pewnego rodzaju szok. Gdyby to były "Wyznania łgarza" czy mój ulubiony "Valis" to bym nawet się nie zdziwił...

Czy to się uda? Za jakiś czas postaram się w stosownej relacji Was poinformować:))
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15