gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 132
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
raynale

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8849

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Lip 14, 2005 9:09 pm   Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
Rolę generała Mroza rozdmuchała do niebotycznych granic propaganda goebbelsowska i postgoebbelsowska, jego omnipotencją tłumaczyli się też feldmarszałkowie i generałowie niemieccy. Coś (kogoś) doceniać, a przeceniać - to jednak różnica. :) .
Żeby nie być gołosłownym, przypomnę o jednej z największych bitew pancernych w dziejach: na łuku kurskim.
Myślę, że szczególnie warto, gdyż w zgodnej opinii to właśnie ona przekreśliła - jak się okazało - ostatnią próbę dow. niem. uchwycenia strategicznej inicjatywy i dała początek już (praktycznie) nieprzerwanym operacjom zaczepnym Armii Sow.
Dodam, że Niemcy dysponowali wreszcie Tygrysami, Panterami i Ferdinandami.
No i kłopot!
W tym, że wszystko to działo się latem.


PS. Kahzad, czy aby jestes pewien, że o alpinistach wiesz wszystko? :) .

Aha, i jeszcze coś - obejrzałem sobie niedawno film pt."Wróg u bram" (niby jest to stalingradzki epizod w epickim ujęciu) - dla mnie: szczyt imbecylizmu. Trudno jednak się nie zgodzić z tym, że wymóżdży kolejną rzeszę "studentów" hollywoodzkich bzdetów...
  Temat: Civ II
raynale

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5107

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Czw Lip 14, 2005 1:04 am   Temat: Civ II
W tych grach przeciwnikowi (komputerowemu) miast niszczyć nie należało.
Przeciez wszystko, co przeciwnika - ostatecznie stawało się nasze (przeliczane na rekord).
Z tego względu np. w CtP z dostępnych extra-jednostek korzystałem tylko z "Corporate branch" (... np.: przy nieodzownej zmianie ustroju - "slavers", czyli łowcy niewolników - liczeni byli w straty, a skoro moją ambicją było przejście gry przy zerowych stratach, to sobie ich fundować nie mogłem itp.).
Na marginesie: absurdów, rzecz jasna, w tych grach było wiele.
Przykład pierwszy z brzegu: wypływałeś dokądś tam triremą, podróż trwała - powiedzmy - 200 lat,... to kto mógł dopłynąć do celu -...prawnukowie :D ?
  Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
raynale

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8849

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Lip 13, 2005 6:12 pm   Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
:D Zatem co najmniej dwa błędy Niemców wychodzą już teraz na jaw:
a) nie zorganizowali Armii Eskimosów,
b) nie docenili wagi i sensu sformowania Pancernej Armii (Anonimowych?) Alkoholików.

Parę sprostowań (obym podołał) jednak się tu należy:
a) czołowi (polscy i nie tylko) himalaiści, alpiniści itp. to wcale nie górale i nie tylko Szerpowie,
b) w czasie II w.św. cesarzem Indii był król Wlk.Bryt.; na tle decyzji rządu bryt. o przystąpieniu Indii do wojny pojawiło się tam nawet silne stronnictwo projapońskie,
c) Japonia z pewnością w Europie nie leży, ale dodam przecież uczciwie, że w skład wojsk alianckich wchodzili też zołnierze RPA, nowozelandzcy, kanadyjscy, no i ...amerykańscy z USA;
tyle że w Europie pojawili się na dobrą sprawę dopiero w 44r., w zmaganiach niemiecko-sowieckich udziału nie wzięli (przy okazji: nasi podhalańczycy, którzy tak wsławili się pod Narvikiem, mieli wziąć udział w wojnie fińsko-sowieckiej - po stronie Finów),
d) Hiler Stalina zaskoczył z całą pewnością (mimo meldunków Sorgego, lotn.zwiad. itp.),
e) o jakości sowieckiego sprzętu na pocz. wojny z Niemcami szkoda mówić (wtedy to m.in. powstały niewybredne żarty typu: "Ilu ludzi liczy załoga radzieckiego czołgu?", prawidłowa odp.:''101 - 1 siedzi w środku, 100 go pcha")...

PS. Odbiegamy trochę od tematu.
  Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
raynale

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8849

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Lip 13, 2005 12:02 am   Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
że "wstaje (ze snu w śniegu), otrzepuje się.." itd. to pisał Hłasko :) , o podjasnogórskim epizodzie, zresztą.
Grube uproszczenie.
Klimat?
A nie lepiej napisać, że wódka?!

Zima to tylko jedna z czterech pór roku (Vivaldi mi świadkiem) :D , a Niemcy w Afryce nie leżą,
poza tym na lep legend (jak tej - o ciosie w plecy w I woj.św.) - trudno mnie już nabrać.
Mrozy były wyzwaniem dla obu stron. To niczego przesądzić nie mogło (chyba ze się zgodzimy, iż postęp cywilizacyjny potrafi rozhartować najskuteczniej każdą zbrojną siłę, po co pisać wówczas jednak o... "jakości" sprzętu? wyszkolenia?...).
Politycznie Niemcy rozegrały to po mistrzowsku (kontynent był z nimi, nie licząc neutralnych, Polaków, partyzantów i - oczywiście - GB).
Po swojej stronie mieli przewagę technologiczną, przewagę zaskoczenia, doświadczenia, bojowego otrzaskania, lepszego dowodzenia...
Więc co się schrzaniło?
Drążmy, proszę, ale lepiej :) ...
  Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
raynale

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8849

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Lip 12, 2005 3:06 pm   Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
Aby nie grzebać się w źródłach starszych (a już - broń Boże - radzieckich), posłużę się najnowszym, czyli Wielką historią świata, t.XVIII, Kraków 2005.
Cytuję: "22 czerwca 1941r. o trzeciej nad ranem rozpoczęła się agresja Niemiec na ZSRR. Nastąpiła bez uprzedniego wypowiedzenia wojny.
Przeciw 5,5 mln żołnierzy niemieckich, fińskich, rumuńskich i węgierskich dysponujących 48 tys. dział, 2800 czołgami oraz prawie 5000 samolotów, stanęło 2,9 mln żołnierzy Armii Czerwonej, którzy byli w tym czasie rozlokowani na granicy zachodniej. Dysponowali ok. 1800 czołgami oraz 35 tys. dział. Liczba samolotów bojowych wynosiła wprawdzie ok. 1500, ale przeszło połowa z nich została zniszczona na lotniskach nie wzniósłszy się w ogóle w powietrze(...)". Str.205-207.
Są więc to dane kompletnie inne niż przytaczasz Ty, mande (choć dotyczą czerwca, a nie maja 41r).
W ich świetle poczuwam się do zadania pytania:
Czy aby na pewno - jak -
mande napisał/a:
Operacja Barbarossa jest więc typowym przykładem tego, że bitew nie wygrywa się przewagą sił, ale ich "jakością".
?
  Temat: Kto bedzie prezydentem?
raynale

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 10452

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sob Lip 09, 2005 1:13 am   Temat: Kto bedzie prezydentem?
Tusk?
Kolejny prezydent z Polski pn.?
To już nawet statystycznie wątpliwe...
A co na to Południe?
Prezydentem - Donald? Premierem - Kaczor?
A naszym nowym narodowym wieszczem - Walt Disney???
Wybaczcie, coś takiego nie przejdzie...

PS. Zważywszy, że jednego misia już kiedyś oswoiliśmy (Jagiełło, później także Władysław), moim marzeniem jest wciąż Wschód i Łukaszenka oraz nowa unia: europejsko-polsko-białoruska!

(no i to też nie przejdzie, niestety :) ).
  Temat: Po obronie:)
raynale

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7196

PostForum: Archiwum   Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:19 pm   Temat: Po obronie:)
Gratuluję, Gentle Giant!
..................................
Aczkolwiek dodać (nie)koniecznie muszę, że obrona pracy magisterskiej jest jednym z najłatwiejszych egzaminów na studiach i w ogóle. (Przepraszam w tym miejscu za to, że pomijam źródła tak istotnej wiedzy, ...ale przecież to logiczne: nie po to studiuje sie mniej więcej pieć lat, by akurat ten ostatni sprawdzian oblać).
Zdać egzamin na prawo jazdy to zaiste - często - zadanie trudniejsze :) .
I - niczego nie umniejszam - Panie Magistrze.
Mniemam, że dodaję tylko otuchy wszystkim tym, którym już dziś marzy się... wehikuł czasu :D . :mrgreen: . :)
  Temat: Zjazd Sztabu VVeteranow 2005
raynale

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 61557

PostForum: Archiwum   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 11:45 pm   Temat: Zjazd Sztabu VVeteranow 2005
ja jedynie powiem, co wiem: Zjazd musi miec tylko jednego wodza..
Kull/Agent/Wojman byliby idealni.
Zazdroszcze Wam!
......(-) prolet,


Hej, nie dajcie tyłów .Żebym sie za Was nie musiał wstydzić...... :)
  Temat: nowy styl dla forum
raynale

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 9267

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 8:13 pm   Temat: nowy styl dla forum
mam, Gonzo, niebiesko-piaskowo -> jedyna zaleta, że takie oryginalne zestawienie (nieobecne w kolorystyce flag - na teraz przynajmniej - żadnego z kilkuset państw świata na ten przykład) jest - co parędziesiąt lat - faktycznie modne. Dziś - jeszcze nie.
Ale - dowodzę tu tylko tego, że nie jestem daltonistą.
Dostosuję się :) . (Jak zawsze).
  Temat: Civ II
raynale

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5107

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 8:02 pm   Temat: Civ II
W Call to Power dostępne bylo cheatowanie "legalne" - nie wpływało na wynik.
W Civ2 rekordy ustanawiało się na własnych mapach (do czasu: dlaczego? - pisałem).
Zarówno Civ2 jak CtP (również Taste of Time) należy nazwać "grami w barbarzyńców"
:D .
  Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
raynale

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8849

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 7:42 pm   Temat: Barbarossa i kierunek parcia Niemców.
Żródło Twoich danych, mande!
Koniecznie podaj...
Rozumiem, ze Leksykon błędów militarnych H.Otto - to raz, alternatywne proszę (pisz, proszę również, większymi literami). :idea:
  Temat: Błąd
raynale

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 26578

PostForum: O forum   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 7:29 pm   Temat: Błąd
Przykłady: podsłuchuje, rozdmuchuje, zakochuje się od razu, nie wymachuj, nie zardzewiajmy szpad! :D
Podsłuchiwać przechodzi, takoż rozdmuchiwać, zakochać się.....
No comment.
  Temat: Jacy Polacy?
raynale

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 4897

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 7:19 pm   Temat: Jacy Polacy?
Przede wszystkim kiepsko znamy własną historię: "Jan Sobieski miał trzy pieski: zielony, czerwony, niebieski", "Bolesław Krzywousty narobił z Niemców kapusty", "Tadeusz Kościuszko wlazł babce pod łóżko", "Chcesz cukierka, idź do Gierka, Gierek ma, to ci da, kopa w dupę i pa/pa".......itd...
... nie znamy też cudzej: "Zwycięstwo! Wolność! Lenin!"..
...."Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy"... (czyli jak wygrać 99% bitew, a najważniejszą przegrać)...
Można li naród ostawić z tą błogą samowiedzą?
Niniejsze forum dowodzi, że nie...
Zawsze jednak polecam "Dzieje głupoty w Polsce" A.Bocheńskiego.
  Temat: Kto bedzie prezydentem?
raynale

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 10452

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 6:54 pm   Temat: Kto bedzie prezydentem?
Może się okazać, że będzie to wybór ważniejszy niż myślimy.
Tusk, Rokita & Kaczyńscy raczej się nie dogadają z Lepperem i Giertychem oraz ze sobą.
Prognozuję pat. A to woda na prezydencki młyn!

PS. W sytuacji, kiedy lewica okazała się wylęknioną, prawoskrętną, więc mało wiarygodną formacją, a tzw. prawica głosi lewicowe hasła, wyboru - w imieniu Narodu - dokona, niestety, zbiorowy i omnipotentny Jaś Fasola.
Wybierze najprzystojniejszego (wiec Bochniarzowa odpada w przedbiegach)...
  Temat: Homoseksualizm
raynale

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 16894

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Lip 06, 2005 6:23 pm   Temat: Homoseksualizm
GAJUSZ JULIUSZ CEZAR napisał/a:
Co ty masz mnie za jakiegos zboczenca?

Spoko i OK.:
GEJUSZEM J.C. to nie jesteś :!: ...
...
PS.Ja się jeszcze brzydzę żabimi udkami i szpinakiem, ale obnoszę się z tym rzadko - na tym forum: pierwszy raz.
Niemniej:
kto się chce dławić takimi daniami, niech ma za swoje :) . Toleruję i tę mniejszość :) .
(-) Życzliwy heteroseksualista, czyli gaynale(tfu!)raynale :D
 
Strona 2 z 9
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 16