gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 63
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Największy wynalazek.
krychu

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 13018

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Kwi 08, 2006 10:25 am   Temat: Największy wynalazek.
Pismo to według mnie najważniejszy wynalazek. Dzięki niemu zaczęto spisywać Historie. Także podziękujmy Sumerom i ich pismu klinowemu
  Temat: EU3 - Rozmowa Ogólna
krychu

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 14734

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Wto Kwi 04, 2006 1:50 pm   Temat: EU3 - Rozmowa Ogólna
Jak zapawne większość z was już wie Paradox od ponad roku pracuje nad najnowszą EU. Czego o po niej oczekujecie czy wybór grafiki 3D był trafny
  Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
krychu

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 12831

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Czw Kwi 21, 2005 4:48 pm   Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
Nie ma problemu PS. odezwij się na gg
  Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
krychu

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 12831

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 5:52 pm   Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
Oto znalezione przeze mnie matriały

1 Rozpad systemu kolonialnego po II wojnie światowej

Po zakończeniu II wojny światowej Europa Zachodnia i (formalnie prawie nie posiadające kolonii) Stany Zjednoczone nadal dominowały nad ogromnymi obszarami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Tymczasem druga wojna światowa rozbudziła i zradykalizowała dążenia niepodległościowe w wielu koloniach, oznaczało to konieczność głębokich przemian społecznych i gospodarczych i groziło powstaniem dyktatur komunistycznych w nowych państwach. Tymczasem waga kolonii dla Zachodu nie malała (potrzeby powojennej odbudowy, chęć przeciwdziałania rosnącej potędze ZSRR, własne aspiracje mocarstwowe). Stany Zjednoczone dbały o utrzymywanie dominacji ekonomicznej, wchodząc nieraz w drogę państwom zachodnim i opowiadając się nawet za suwerennością kolonii (aby mieć łatwiejszy dostęp na ich rynek). Warto zauważyć, że nowopowstałe państwa zachowywały granice dawnych kolonii nie mające wiele wspólnego z rzeczywistymi granicami etnicznymi, bo dyktowane w przeszłości interesem kolonizatorów, co do dziś stanowi przyczynę różnych konfliktów, destabilizacji i dyktatur wojskowych. Długotrwały rozpad systemu kolonialnego przebiegał w większości przypadków boleśnie, pochłonął miliony ofiar, a wiele przykrych skutków przetrwało do dziś.
Dekolonizacja w imperium brytyjskim. Jeszcze w czasie II wojny światowej W.Bryt. zaciągnęła zobowiązania dotyczące niepodległości Indii. W rezultacie konfliktu między hinduistami i muzułmanami proces zakończył się dopiero w 1947 powstaniem dwóch państw: formalnie neutralnych, sympatyzujących z ZSRR Indii o przewadze hinduistów, oraz muzułmańskiego Pakistanu - państwa w dwóch kawałkach (Pakistan Wschodni -> Bangladesz od 1971), o orientacji prozachodniej. W tym samym roku uzyskał niepodległość Nepal, w następnym Birma i Cejlon, gdzie brytyjczycy zachowali jednak wpływy gospodarcze i wojskowe. Na Malajach Anglicy stoczyli długą wojnę (1948-57) aby pozostawić po sobie kraj prozachodni a nie komunistyczny, wojna zakończyła się sukcesem a Malezja uzyskała niepodległość.
Wojna w Indochinach. W X 1945 wojska francuskie powróciły do Indochin, gdzie dążenia do autonomii były b.silne; Wietnam ogłosił niepodległość jeszcze pod rządami japońskimi w III 45, zaś we wrześniu 45 rząd komunistyczny zadeklarował w Hanoi powstanie Wietnamskiej Republiki Demokratycznej i rozbroił oddziały francuskie, Francuzi zdołali się utrzymać na południu kraju. W 1946 rozpoczęła się "brudna wojna", trwająca do 1954 roku. Początkowo Francuzom udało się odeprzeć wojska wietnamskie do granicy chińskiej i ustanowić przyjazny sobie rząd, jednak w 1949 komuniści zaczęli odzyskiwać utracony teren. W Kambodży i Laosie Francuzi utrzymywali się z trudem i w 1949 musieli im przyznać niepodległość, przy czym Kambodża pozostała umiarkowanie prozachodnia i weszła w skład Unii Francuskiej (powst.46r. objęła teryt. zal. od Francji przyznając im pewną autonomię), natomiast w Laosie zwyciężyli komuniści. Wojna zakończyła się klęską Francji pod Dien Bien Phu w 1954,podziałem Wietnamu, przyznaniem pełnej niepodległości Laosowi, Kambodży i Wietnamowi Południowemu i ostatecznym wycofaniem się Francuzów z Indochin.
Indonezja. Holenderskie Indie Zachodnie proklamowały niepodległość w VIII 1945 jako Indonezja, jeszcze przed powrotem Holendrów. Przy początkowej pomocy Anglików i po późniejszych ciężkich walkach z komunistami (w l.45-49 zginęło 6 mln osób) Holendrzy opanowali sytuację, ale pod naciskiem ONZ musieli w XII 1949 uznać niepodl. Indonezji.
Filipiny uzyskały od USA niepodl. w VII 1946, Ameryka pomagała im gospodarczo by utrzymać tam prozachodni rząd i swoje bazy wojskowe.
Afryka. Jeśli nie liczyć przejęcia niemieckich kolonii i terytoriów powierniczych przez Francję i W.Brytanię, to do połowy l.50. w Afryce nie zaszły poważne zmiany. Niepodległe były jedynie Egipt, Etiopia, Liberia i Libia (od 51). Ruchy niepodległościowe były dopiero w zalążku, proces wyzwalania kolonii uległ przyspieszeniu dopiero w II poł. l.50 (1956-Maroko, Sudan i Tunezja, 1957-Ghana, 1958-Gwinea). Rok 1960 został nazwany rokiem Afryki, bo wiele państw wyzwoliło się właśnie wtedy: Burkina Faso (Górna Wolta), Czad, Dahomej, Gabon, Kamerun, Kenia, Kongo Francuskie, Kongo Belgijskie (Zair), Madagaskar, Mali, Niger, Senegal, Somalia, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej. Inne państwa zdobywały niepodległość do lat 70. (np. Angola i Mozambik, które na skutek ówczesnego układu sił w świecie znalazły się w radzieckiej strefie wpływów, odzysk. niepodl. w 1975). Niektóre państwa afrykańskie posiadały cenne surowce, inne miały dla Europy znaczenie strategiczne, na ogół były jednak słabo rozwinięte gospodarczo.

2 Dekolonizacja

Po II wojnie światowej nasilił się proces usamodzielniania kolonii, będący efektem: klęski lub osłabienia metropolii, ambicji własnych elit, doświadczenia, że nie ma państw niepokonanych, nowego, dwubiegunowego, podziału świata. Metropolie widząc rosnącą niechęć krajów kolonialnych godziły się na autonomię lub ograniczoną niepodległość, wyjątkowo, pod presją wydarzeń na pełną niezawisłość. w wielu przypadkach formalna niepodległość oznaczała w praktyce dalszą zależność: ekonomiczną, wojskową i polityczną od byłych metropolii. Zjawisko te nazwane zostało neokolonializmem.

Dekolonizację można podzielić na trzy etapy:
1) dekolonizacja w czasie II wojny światowe,
2) dekolonizacja lat czterdziestych i pięćdziesiątych,
3) dekolonizacja "roku Afryki" i późniejsza.

Najwięcej kolonii było w Afryce. Na początku XX wieku niepodległa była jedynie Liberia i Etiopia, potem dołączyły do nich Libia i Egipt. Rok 1941 przyniósł wolność Libanowi i Syrii. w Azji pierwsza faza dekolonizacji była skutkiem klęski Japonii, zaś w Afryce Włoch. Niepodległość uzyskały: Indonezja (1945 r.), Filipiny (1946 r.), Indie i Pakistan (1947 r.), Birma i Cejlon (1948 r.). w wyniku walk wyzwoleńczych w latach 1945-1954 uniezależniły się Wietnam, Laos i Kambodża. Następne kraje wyzwoliły się dopiero w połowie lat pięćdziesiątych: Maroko, Sudan i Tunezja (1956 r.), Ghana (1957 r.), Gwinea (1958 r.), Cypr (1959 r.). "Rok Afryki" (1960) przyniósł wolność: Czadowi, Dahomejowi, Gabonowi, Górnej Wolcie, Kenii, Kamerunowi, Senegalowi, Zairowi, Kongu-Brazzaville, Madagaskarowi, Mali, Nigerii, Nigrowi, Somalii, Togo, Wybrzeżu Kości Słoniowej. w roku 1961 usamodzielniła się Tanganika (po połączeniu z Zanzibarem zmieniła nazwę na Tanzanię), rok później Uganda i Algieria (to ostatnia po długiej wojnie wyzwoleńczej z Francuzami). Najdłużej czekały na niepodległość kolonie portugalskie: Angola, Mozambik, Gwinea Bissau (1975 r.). Proces rozpadu kolonializmu zachodzi do dnia dzisiejszego. Niektóre państwa europejskie posiadają jeszcze kolonie, lecz są one niewielkie i nie odgrywają istotnej roli.

3 Dzisiejsze państwa afrykańskie oraz lata w których ołosiły niepodlełość

Egipt 1922r
Libia 1951r
Tunezja 1956r
Algieria 1962r
Maroko 1956r
Mauretania 1960r
Mali 1960r
Niger 1960r
Czad 1960r
Sudan 1956r
Erytrea 1963r
Senegal 1960r
Liberia -
Etiopia -
Dzibuti 1977r
Somalia 1960r
Gwinea Bissau 1974r
Gambia 196/85r
Gwinea 1958r
Sierra Leone 1961r
Wybrzeże Kości Słoniowej 1960r
Burkina Faso 1960r
Ghana 1957r
Togo 1960r
Benin 1960r
Nigeria 1960r
Kamerun 1960r
Republika Środkowoafrykańska 1960r
Wyspy św. Tomasza 1975r
Gwinea Równikowa 1968r
Gabon 1960r
Kongo 1960r
Demokratyczna Republika Konga 1960r
Ruanda 1962r
Burundi 1962r
Uganda 1962r
Kenia 1963r
Tanzania 1961r
Kormory 1975r
Angola 1975r
Zambia 1964r
Malawi 1964r
Mozambik 1975r
Zimbabwe 1980r
Bostwana 1966r
Namibia 1990r
Republika Południowej Afryki 1961r
Madagaskar 1960r
Suazi 1968r
Lesotcho 1966r
Sachara Zachodnia od 1975 admin. Maroka
  Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
krychu

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 12831

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Wto Mar 29, 2005 12:12 pm   Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
W tym wypadku chba wiadomo o jaką gre Paradoxu chodzi( HoI II ) , ponieważ jestv tam wyrażenie scenariusz bitewny . Tak więc jeżeli jest ktoś chętny prosimy o odpowiedzi w tym topicu.
  Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
krychu

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 12831

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Pon Mar 28, 2005 10:35 pm   Temat: HoI 2 - Mod Powojenny
Mnie możesz zapisać Binool bardzo chętnie pomoge
  Temat: CEU - Rozmowa Ogólna
krychu

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7959

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Czw Mar 24, 2005 7:37 pm   Temat: CEU - Rozmowa Ogólna
Dwa Trony iKorona Północy już wyszły więc wydaje mi się ,że w niedługim czasie powstaną jakieś pliki . Dział Dwa Trony istnieje , ponieważ powstał na początku , Korona Północy jest już na nowym dresie strony europa-universlis.sztab.com .
  Temat: EU2 - Rozmowa Ogólna
krychu

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 82469

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:48 pm   Temat: EU2 - Rozmowa Ogólna
Ja osobiście wolałem się na początku troche zadłuży i zaciągnąć najemników . Wojne wygrałem i zająłem wszystkie europejskie prowy turcji.
Potem wziąłem się za małe państwa bałkańskie .
  Temat: Zjazd Sztabu VVeteranow 2005
krychu

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 61563

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Mar 10, 2005 7:42 pm   Temat: Zjazd Sztabu VVeteranow 2005
1. Czy przybyl(a)bym na Zjazd, gdyby mial miejsce w( do uzupelnienia przy kazdym podpunkcie: tak, nie, nie wiem):
a) Warszawie TAK
b) Poznaniu TAK
c) Wroclawiu NIE
d) Krakowie? NIE
2. Ile dni powinien trwac Zjazd( do wyboru: 1 dzien tudziez 2 dni)? 2 dni
3. Czy przybyl(a)bym na Zjazd, gdyby ten odbyl sie w( do uzupelnienia przy kazdym podpunkcie: tak, nie, nie wiem, ewentualnie jakies bardziej szczegolowe uwagi):
a) w pierwszej dekadzie lipca( 1-10.07) TAK ( jeśli w Warszawie lub w Poznaniu )
b) w drugiej dekadzie lipca( 11-20.07) TAK ( jeśli w Warszawie lub w Poznaniu )
c) w trzeciej dekadzie lipca( 21-31.07) TAK( jeśli w Warszawie lub w Poznaniu
d) w pierwszej dekadzie sierpnia( 1-10.08 ) TAK ( jeśli w Warszawie lub w Poznaniu )
e) w drugiej dekadzie sierpnia( 11-20.08 ) TAK ( jeśli w Warszawie lub w Poznaniu )
f) w trzeciej dekadzie sierpnia( 21-31.08 ) TAK ( jeśli w Warszawie lub w Poznaniu )
4. Czy mial(a)bym jakies problemy ze zorganizowaniem srodkow finansowych na Zjazd( do wyboru: tak, nie, nie wiem)? NIE
5. Czy w razie odleglego miejsca Zjazdu moge sie obawiac negatywnej reakcji rodzicow( to nic wstydliwego) etc.( do wyoru: tak, nie, nie wiem)?TAK
6. Na ile procent oceniasz prawdopodobienstwo Twego przyjazdu na Zjazd( zalezne od determinacji, ewentualnych planow wakacyjnych itp.)? 50-75%
7. Jak Twoim zdaniem powinien przebiegac ow zjazd, w jakiej formie powinnismy spedzic ow czas, jakies szczegolne propozycje( vide np. rozegranie meczy pilki noznej etc.)?
  Temat: CEU - Pytania
krychu

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 12189

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Sro Mar 09, 2005 9:05 am   Temat: CEU - Pytania
W tej chwili strona działa bez zarzutu , a co do błędów to napewno są ( na każdej stronie jakieś są ) , chętnie posłucham jeszcze jakie . W miare możliwości postaram je się usunąć .
  Temat: CEU - Pytania
krychu

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 12189

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Wto Mar 08, 2005 5:01 pm   Temat: CEU - Pytania
Serwer na którym znajduje się strona przechodził przebudowe tak jak każdy zdarzyło się to poraz pierwszy . Więc nie mów , że braki zasilania są częste bo tak nie jest .
  Temat: EU - Rozmowa Ogólna
krychu

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 17965

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Wto Mar 08, 2005 4:57 pm   Temat: EU - Rozmowa Ogólna
Na to nie licz przynajmniej dla mnie CK to świetna gra i rzadko kto chce się jej pozbyć .
  Temat: EU - Rozmowa Ogólna
krychu

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 17965

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Pon Mar 07, 2005 8:34 pm   Temat: EU - Rozmowa Ogólna
W tej chwili na alegro jest kilka dtyczących MW ceny oscylują koło 40 zł więc jeśli chcesz je rzeczywiście kupić to nie ma problemu .
  Temat: Diplomacy - Rozmowa Ogólna
krychu

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 11344

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Pon Mar 07, 2005 7:42 pm   Temat: Diplomacy - Rozmowa Ogólna
Nie jestem pewny tej informacji gdzies to popostu usłyszałem .
Nie moge pojąć jednej rzeczy Dla czego ludzie chcą si narażć dając do ściągnie stare gry , nowe rozumiem nie znaczy to że to pochwalam , ale jestem to wstanie zrozumieć , natomiast stare nie będące w sprzedarzy to według mnie byłoby dziwne .
Postaram się znaleść dokument tyczący się praw autorskich i zobaczymy .
  Temat: Diplomacy - Rozmowa Ogólna
krychu

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 11344

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Pon Mar 07, 2005 7:04 pm   Temat: Diplomacy - Rozmowa Ogólna
Nie rozumiem cię przecierz te wszystkie starocie można leganie śiągnąć ze stron tak jak powiedziałes , poniewazprawa autorskie wygasają po 10 latkach .
 
Strona 2 z 5
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 16