gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 144
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Diablo 3
gary_joiner

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10480

PostForum: Gry cRPG   Wysłany: Czw Lip 31, 2008 7:09 pm   Temat: Diablo 3
Obawiam się Klemensie, że daleki jesteś od pełnego dowodu ;)

Cytat:
Pragnę tylko zauważyć, iż właśnie Obliviona giercmańska brać - włącznie z naczelnym sztabowym TESowiczem, Kahzadem - zwykła uważać co najwyżej za fppa tudzież grę akcji, nie zaś cRPGa. Quod erat demonstrandum:)


Jest to opinia, którą i ja podzielam - dla mnie Oblivion to hack&slash, takie współczesne Diablo dla jednego gracza. Na potrzeby dyskusji jednak przyjmijmy, że, podobnie jak tysiące fanów, uważam Obliviona za RPG wszechczasów. Odgrywałem rolę, miałem swobodę działania, podziwiałem piękne widoczki dekapitując różne stwory przy pomocy mego błyszczącego miecza. Nie jesteś w stanie, opierając się na swoich poprzednich argumentach, udowodnić mi, że Oblivion RPGiem nie jest.

Definicja RPG to śliska sprawa, zwłaszcza obecnie, kiedy różne gatunki gier łączą się i przenikają.
  Temat: Starcraft 2
gary_joiner

Odpowiedzi: 48
Wyświetleń: 16189

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Czw Lip 31, 2008 3:54 pm   Temat: Starcraft 2
Faktycznie, wydaje się, że kamera jest statyczna - tyle dobrego ;)
Mam kolegę, przemiły młody człowiek, który twierdzi, że RTSy skończyły się wraz z przejściem w trzeci wymiar. Twierdzi, że efekciarstwo (eksplozje, przesadna szczegółowość itd) utrudnia zorientowanie się w sytuacji, a jednostki i budynki są albo za duże - przez co trudno koordynować ataki i ogarnąć całą mapę, albo za małe - i nie wiadomo, który budynek jest który, o jednostkach nie wspominając. Przesadza oczywiście, ale im nowsze tytuły trafiają na sklepowe półki tym coraz trudniej perswadować mu, że nie ma racji. Sam miałem problemy z odróżnieniem jednostek w najnowszym C&C. Ostatnio pokazywał mi screeny z SC2 z retorycznym pytaniem "Co to mają być za jednostki? Zerglingi, hydry czy jak?". Ja sam ubolewam nad tym, że jedyne co ulega zmianie w RTSach to grafika i interfejs. Blizzard jest mistrzem delikatnych usprawnień, odcinania kuponików i balansowania na linie między uszczęśliwianiem starych fanów a przyciąganiem nowych. Jestem pewien, że SC2 będzie solidną, dobrą grą i na pewno po nią sięgnę, ale nie łudzę się, że zrobi na mnie choćby cień wrażenia jakie wywarła na mnie pierwsza część.
  Temat: Diablo 3
gary_joiner

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10480

PostForum: Gry cRPG   Wysłany: Czw Lip 31, 2008 3:25 pm   Temat: Diablo 3
Włączę się do dyskusji, bo ciekawie panowie prawicie.

Klemens napisał/a:
Pytanie brzmi, czy klasyczny hack&slash jest tak naprawdę RPGiem. I choć powszechnie - acz właściwie z nieznanych tudzież nieprzemyślanych przyczyn - tak się właśnie uważa, to moim zdaniem jest to bzdura. RPG = role-playing game, czyli gra w odgrywanie ról. A o jakim odgrywaniu ról może być mowa w przypadku Diablo? Przecież tu nie ma mowy o jakimkolwiek wczuciu się w postać, podejmowaniu jakichkolwiek wyborów - robimy dokładnie to, co twórcy nam nakazali, bez żadnej alternatywy.


Kryteria stosowane do klasyfikacji gatunkowej gier to świetny materiał do dyskusji. Jeżeli przyjąć, że wczucie się w odgrywaną postać jest warunkiem koniecznym by nazwać grę RPGiem to okaże się, że każdy za RPGa uważa coś innego. To jak bardzo "identyfikujemy" się z postaciami zależy głównie od osobistych preferencji. Dwa przykłady: Oblivion i Mass Effect. Wychwalane pod niebiosa tytuły, w które miałem przyjemność grać, ale nawet na moment, nie wczułem się w rolę zbawcy świata, czy to z magicznym mieczem, czy to z laserowym karabinem. Jak dla mnie obie pozycje to nie tyle RPGi co gry zręcznościowe. Wczułem się w postać grając w ewidentnie zręcznościowego Bioshocka i w myśl podstawowej definicji mógłbym nazwać go RPGiem, ale byłoby to dość kuriozalne.

Druga, też dość drażliwa kwestia, to swoboda wyborów pozwalająca odegrać postać tak jak ma sie na to ochotę. Przykładem jedna z moich ulubionych gier - System Shock 2. Fabuła gry jest liniowa, wszystkie zadania muszą zostać zakończone w konkretny sposób. Tylko, że liniowa fabuła pozwala opowiedzieć interesującą, klimatyczną historię, co z kolei bardzo ułatwia wczucie się w postać. Do tego liniowość jest jak najbardziej uzasadniona, jesteś żołnierzem, pionkiem w niezrozumiałej grze i masz robić dokładnie to co ci każą.
Gracz ma jednak dość dużą swobodę w doborze drogi, która doprowadzi go do jedynego słusznego rozwiązania misji. Może opierać się na brutalnej sile ognia, obejmować kontrolę nad wieżyczkami, skradać się czy korzystać z mocy psionicznych. Jasne, że nie jest to wywołująca zawroty głowy swoboda - ale jednak możliwość manewru jest większa niż w zwykłych shooterach. Analogicznie sprawa się ma w przypadku Diablo, fabuła jest liniowa, prosta, ale dzięki klimatycznej oprawie audiowizualnej może dość mocno wciągnąć. Gracz ma swobodę wyboru co do tego jak i czym będzie eliminował piekielne hordy. To niewiele, ale więcej niż w dowolnej zręcznościówce.

Czyli mamy problem. Wczuwanie się w postać, odgrywanie roli nie zależy od swobody rozgrywki a od jej klimatu. Często wręcz przesadna swoboda rozmywa opowiedzianą w grze historię i uniemożliwia identyfikowanie się z wirtualnym bohaterem. Moim zdaniem, jeżeli Obliviona zaliczamy do RPGów, to równie dobrze zaliczyć możemy do nich Diablo.
  Temat: Starcraft 2
gary_joiner

Odpowiedzi: 48
Wyświetleń: 16189

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sro Lip 30, 2008 1:53 pm   Temat: Starcraft 2
Odświeżę temat. Ostatnio wróciłem do rozgrywania potyczek w SC, przez co zainteresowałem się bardziej SC2. Patrząc na screeny z SC2 mam pewne wątpliwości. Raz, że nie do końca odpowiada mi kolorowiutka, radosna stylistyka jakby żywcem wyrwana z kreskówki (ale przeboleję, bo czasy takie, że gra musi się błyszczeć). Dwa, przeczuwam, że dorzucenie trzeciego wymiaru źle odbije się na przejrzystości rozgrywki. Oczywiście nie postuluję trzymania się mechaniki 2d, ale przesadnie szczegółowe modele jednostek i budynków, wyszukane animacje i wypełnione przeróżnymi zbędnymi elementami mapy mogą mocno rozpraszać co mniej skoncentrowanych strategów ;)
  Temat: W samo południe - Dyscyplina
gary_joiner

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4798

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Lip 23, 2008 4:25 pm   Temat: W samo południe - Dyscyplina
Tak, ale lepiej żeby mogli trzymać broń, choćby ledwo, niż żeby spali uchlani czy zabawiali się z pannami z okolicznych wiosek. Wydaje mi się, że jedynym sposobem do skłonienia do subordynacji podkomendnych w opisanych inqistora warunkach jest zaskarbienie/utrzymanie ich szacunku i sympatii. Taki dowódca po prostu nie dysponuje żadną faktyczną władzą i jego ludzie o tym wiedzą. Co niby może zrobić takiemu krnąbrnemu wojakowi, który nie dość, że nie wykonuje rozkazów to jeszcze jest z tego dumny?
  Temat: W samo południe - Dyscyplina
gary_joiner

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4798

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Lip 23, 2008 2:47 pm   Temat: W samo południe - Dyscyplina
To jest bardzo ciekawy problem. Chyba wszystko zależy nie tyle od chęci co możliwości utrzymania dyscypliny o co może być trudno. Z jednej strony stres wynikający z potencjalnego zagrożenia, odosobnienia i wiedzy, że w razie kłopotów można liczyć tylko na siebie i kolegów. Z drugiej strony narastające wrażenie bezcelowości stosowania się do sformalizowanych zasad, regulaminów w obliczu braku rzeczywistych ataków wroga, kontroli zwierzchników. Taki dowódca nie ma łatwego zadania próbując utrzymać dyscyplinę. Raz, że działają na niego takie same czynniki co na podkomendnych. Dwa, że nie ma fizycznej możliwości zachowania dyscypliny (ostatecznie nie jest w stanie nadzorować swoich ludzi 24 godziny na dobę), a co gorsza nie ma żadnych środków przy których pomocy mógłby raz utraconą dyscyplinę "odtworzyć". Podejrzewam, że trik polega na tym, że dobry dowódca będzie zezwalał na, a może nawet inicjował rozluźnienie dyscypliny, gdy nie będzie po temu większych przeciwwskazań sytuacyjnych, starając się przy tym zachować dyscyplinę w codziennych interakcjach. Wyobrażam sobie to w ten sposób, że taki dowódca w ciągu dnia chodzi w nienagannym mundurze a podkomendnych traktuje jak podkomendnych, a wieczorem siada z jednostką przy ognisku, może nawet załatwia z pobliskiej wioski beczkę piwa, i rozmawia z podkomendnymi jak z dobrymi kolegami z pracy.
  Temat: W samo południe - Wiek młodego Elfa
gary_joiner

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6835

PostForum: Dyskusja ogólna   Wysłany: Pią Cze 13, 2008 1:03 pm   Temat: W samo południe - Wiek młodego Elfa
Nie jestem specjalistą od RPG, ale wydaje mi się, że względnie późny start kariery wynika głównie z zasad rządzących elficką kulturą. Po pierwsze podstawowa edukacja młodego elfa prawdopodobnie rozłożona jest na kilkadziesiąt lat, nie dlatego, że jest to rasa mało pojętna, ale dlatego, że nigdzie im się nie śpieszy i materiału mają sporo. Kolejne kilkadziesiąt lat przypada na "zdobywanie zawodu", trening pod czujnym okiem mistrza. Wydaje mi się również, że bardzo młode elfy nie mają żadnego wiarygodnego powodu by wyruszać w świat w poszukiwaniu przygód - bo niby po co? Kilka dziesięcioleci musi upłynąć nim spowszednieją elfom rozrywki i przyjemności oferowane przez ich kulturę, zwłaszcza, że rasa nie należy do ciekawskich i impulsywnych z natury, bardziej jest skoncentrowana na sztuce, zdobywaniu wiedzy niż przygodach.
  Temat: ulubione gry :)
gary_joiner

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 32298

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Kwi 30, 2008 2:07 pm   Temat: ulubione gry :)
To i ja się wypowiem, i zaprezentuję moje spaczone gusta ;)

1. Alpha Centauri - moim zdaniem najlepsza gra "cywilizacyjna" dostępna na rynku, projektowanie własnych jednostek, prawdziwy trójwymiar, zróżnicowane nacje i świetna scenografia SF.

2. Another World - przełomowa platforówka, niesamowita jak na dawne czasy oprawa audiowizualna i porywająca fabuła.

3. Fallout (1&2) - postapokaliptyczny klimat w stylu retro, genialny system rozwoju postaci i niesamowita swoboda gry i specyficzny humor.

3. UFO (1&2&3) - Mroczny, niepowtarzalny klimat (w przypadku pierwszych części), nowatorskie rozwiązania, i wściekle atrakcyjnie połączenie strategi, taktyki, zarządzania zakrapiane odrobinką RPG.

4. System Shock II - Sztuczne inteligencje, klaustrofobiczne korytarze, odosobnienie, tajemniczy kosmici, implanty, strzelaniny - czegóż chcieć więcej?

5. Boulder Dash (wszystkie, niemożliwe do zliczenia odsłony ;) ) - klasyka ośmiobitowej rozrywki, połączenie zręcznościówki i gry logicznej... No i to niesamowite tupanie nogą!

6. Red Alert (1&2) - solidny RTS, który urzekł mnie swoim unikalnym tandetno-prześmiewczym klimatem.

7. Cywilizacja (1&2) - ile to się godzin spędziło w młodości żonglując dyskietkami byle to tylko zapanować nad światem?

8. Master of Orion 2 - nie oszukujmy się, kto nie lubi być Władcą Galaktyki? Kto nie lubi rozbijać flotylli wrażych statków kosmicznych kilkoma kliknięciami myszy?

9. Arcanum - Potwornie zabugowany, potwornie wciągający i chytrze zaprojektowany erpeg od magików z Troiki.

10. HoM&M 2 - Pokonajmy złych Nieumarłych i plugawe pomioty szatana magią i mieczem!
  Temat: HoI2 - Zamorskie Podboje Polską?
gary_joiner

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5479

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sro Kwi 30, 2008 1:31 pm   Temat: HoI2 - Zamorskie Podboje Polską?
Takie podłe (i dość szalone) przedsięwzięcie chodzi mi po głowie od dłuższego czasu i interesuje mnie czy jest to w ogóle wykonalne? Czy ktoś tego próbował?

Początkowe stadium gry Polską mam opanowane - zajęcie terytoriów czeskich, następnie aneksacja Niemiec (i sporych fragmentów Włoch niejako przy okazji). Później, albo przyłączenie się ZSRR i wielka wojna z Aliantami (i nudne ganianie po Afryce), albo na odwrót opowiedzenie się po stronie Aliantów i inwazja na ZSRR (i nudne, wieloletnie parcie wgłąb ich terenów). Problem polega na tym, że koncentrując się na podbojach europejskich nieodmiennie zaniedbuję rozwój floty, a moje lotnictwo nie jest specjalnie imponujące. Wydaje mi się, że najskuteczniejszą drogą do podboju USA byłoby wcześniejsze opanowanie Kanady, i błyskawiczny atak sił pancernych na rozproszone armie Wujka Sama. Co sądzicie o tym karkołomnym planie?

Z niecierpliwością czekam na opinie, sugestie lub wasze propozycje na urozmaicenie rozgrywki i poprowadzenie Polski do globalnej dominacji ;)
  Temat: Kontynuacje
gary_joiner

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 7027

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Wto Mar 04, 2008 12:52 am   Temat: Kontynuacje
Mikiss napisał/a:
Eee, tam... mi się podobają elementy RPG ;) .


Nie mówię, że elementy RPG są złe. Po prostu to przymusowe podpakowywanie bohatera, zbieranie artefaktów... Niewiele miało wspólnego ze strategią czy taktyką.

Cytat:
Właśnie od 2 godzinach przeszedłem 6 czy 7 misję Orków i jeszcze trochę a bym wpisał kody. :evil:


Ja przeszedłem całą grę, powtarzając tylko jedną misję - z ograniczeniem czasowym, obrona czegoś przed nieumarłymi, czy nieumarłymi, niestety nie pamiętam szczegółów. Bez większych problemów, bez większego intelektualnego wysiłku, bez entuzjazmu. Nie pamiętam czy to misje były źle zaprojektowane, czy jednostki źle zbalansowane czy zwyczajnie SI kulało. Może wszystko, a może nic - i po prostu jestem świetnym strategiem :P

Cytat:
Grafika zazwyczaj nie jest najważniejsza... Szczerze nie zwracam za bardzo na nią uwagi - ale nie przeczę że mi się po prostu... podoba.


Oczywiście, że nie jest. Technicznie skądinąd prezentuje się świetnie, ale jej stylistyka mi zupełnie nie odpowiada. To akurat wyłącznie sprawa gustu, więc nie zamierzam forsować swojej opinii.

Mikiss napisał/a:
Hm...???


No te dodatkowe rasy, nieszczęśni nieumarli i mroczne elfy (czy jak tam one się zwały) i jeszcze jakieś dwunożne byki, kozły czy inne minotaury. Rozumiem, że im więcej ras tym lepiej, ale wg. mnie zepsuły one klimat poprzednich Warcraftów i rozwodniły fabułę. Oryginalnością przy tym nie grzesząc. Ponownie, to sprawa gustu, dyskusja nie za bardzo ma sens.
  Temat: Kontynuacje
gary_joiner

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 7027

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pon Mar 03, 2008 3:54 pm   Temat: Kontynuacje
Mikiss napisał/a:
A ja od Ciebie Gary, wciąż nie przeczytałem dlaczego Warcraft skończył się na 2?


Wybacz zwłokę, ostatnio nie miałem głowy do dyskusji. Warcraft 3 po prostu niczym mnie nie zachwycił, był jedynie solidną, nie przeczę, rzemieślniczą produkcją stworzoną tylko po to by panowie i panie z Blizzarda odciąć mogli jeszcze parę kuponików (analogicznie sprawa się ma z Diablo 2 i pewnie będzie się mieć ze Starcraftem 2). Kolorowa, karykaturalna wręcz grafika, niski poziom trudności, dopchane na siłę rasy, zbyt duży nacisk na elementy RPG - wszystko to sprawiło, że nie wspominam Warcrafta 3 zbyt dobrze. Oczywiście to tylko moje skromne odczucia i wcale nie liczę na to, że ktoś je podziela ;)
  Temat: Kontynuacje
gary_joiner

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 7027

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sob Lut 23, 2008 5:35 pm   Temat: Kontynuacje
Zdecydowanie Starcraft 2, Warcraft skończył się na dwójce a Diablo na jedynce ;) Poza tym nigdy nie byłem wielkim fanem scenografii fantasy...
Od Starcrafta 2 wolałbym jednak Red Alert 3 - ale i na to przyjdzie pora jak sądzę.
  Temat: W samo południe - Pewność kontra bezpieczeństwo
gary_joiner

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 4372

PostForum: Militaria   Wysłany: Pon Lut 18, 2008 11:27 pm   Temat: W samo południe - Pewność kontra bezpieczeństwo
Wszystko rozbija się o sytuację taktyczną i strategiczną - jak to w życiu na ogół bywa ;) Jeżeli wygrywamy wojnę a wrogie okręty nie są ani istotnym celem ani nie stanowią zbytniego zagrożenia to ryzykowanie sprzętem i ludźmi wydaje się niepraktyczne. Jeżeli od zatopienia wrogiej jednostki zależą losy bitwy/wojny/wolnego świata to oczywiście ryzyko i straty warto ponieść.

Generalnie jednak sądzę, że kluczem do zwycięstwa jest agresja ;) ( pewnie dlatego przegrywam w szachy)
  Temat: Nowy wygląd strony
gary_joiner

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 22072

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Czw Lut 14, 2008 3:07 pm   Temat: Nowy wygląd strony
Co do nachodzącego na siebie tekstu (u mnie jak najbardziej występuje) to faktycznie jest to poważny i odrobinę kuriozalny błąd - wypadałoby coś z nim zrobić bo wygląda to co najmniej paskudnie. Bardzo, bardzo nieestetyczne ;)

Zastanawia mnie też sens dublowania odnośników (o czym zresztą już wspomniałem w innym temacie), struktura strony robi się przez to mniej przejrzysta, górne menu można by swobodnie wywalić. Wkurza mnie też wielki reklamowy baner w nagłówku, który ewidentnie tłamsi niewielkie logo Sztabu.
  Temat: ciekawa gra w stylu Civilization
gary_joiner

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 15103

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sro Lut 06, 2008 2:10 am   Temat: ciekawa gra w stylu Civilization
Dodatki do Cywilizacji 4 są akurat świetne, nie wiem wprawdzie ile kosztują, ale sądzę, że warto się nad nimi zastanowić. Co do innych tytułów to Galactic Civilizations 2 jest bardzo przyzwoite i gra się podobnie do Cywilizacji (cena też powinna być rozsądna jak sądzę). CivRome i City Life to zupełnie inny rodzaj gier, też są niezłe, ale niczym specjalnie nie zachwycają (mnie w każdym razie).
 
Strona 5 z 10
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 16