gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 72
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Najciekawsza bitwa na kartach historii
Tigo

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 14743

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Gru 26, 2006 4:55 pm   Temat: Najciekawsza bitwa na kartach historii
Jak dla mnie:
Świat: Las Navas de Tolosa, Azincourt i Hastings
Polska: Westerplatte i Kock
  Temat: Partyzancka broń
Tigo

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5365

PostForum: Militaria   Wysłany: Pią Gru 01, 2006 9:07 pm   Temat: Partyzancka broń
Ciekawe było też w Bechowcu, że jego elementy konstrukcyjne nie były spawane tylko nitowane. Z tego co wiem to lufy do bechowców były wykonane z karabinów Lebel (wychodziły 2 bechowce i 1 urzyn z 1 Lebela). Sam Strąpoć skonstruował też pistolet samopowtarzalny w wieku 15 lat, choć nie posiadał rzadnego wykształcenia technicznego.
Kiedy tego lata byłem w Warszawie, to widziałem w muzeum Powstania Warszawskiego pistolety sygnałowe przerobione na granatniki. Niestety z powodu tłumu nie miałem okazji przyjrzeć się im bliżej. Czy może wie ktoś na jakiej zasadzie działały?
  Temat: Partyzancka broń
Tigo

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5365

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Lis 26, 2006 3:02 pm   Temat: Partyzancka broń
Witam!
Interesuje mnie broń używana przez różne organizacje wojskowe, działające podczas i po wojnie (szczególnie kostrukcje partyzantów). Dane liczbowe mile widziane.
  Temat: Czołgi II Wojna Światowa
Tigo

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 17866

PostForum: Militaria   Wysłany: Sro Paź 25, 2006 7:04 pm   Temat: Czołgi II Wojna Światowa
Ajmdemen napisał/a:
Tigo- to będzie około 52mm a nie 76,5mm, by osiągnąć 76,5mm pochylenie musiałoby być ponad 50 stopni.

Fakt. Wybaczcie, że wprowadziłem Was w błąd, a racja jest oczywiście po stronie kpt. Ajmdemena.
  Temat: Pistolet maszynowy pepesza
Tigo

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 28313

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 11:51 pm   Temat: Pistolet maszynowy pepesza
Thompson jest na pewno najlepszym z podanych, pod względem konstrukcyjnym. Ale był drogi w produkcji, i dostosowany do amunicji .45 ACP, która nie była produkowana w Europie. Najlepszy w II WŚ był wg. mnie jest Sten, bo produkowano olbrzymie ilości tego badziewia. Poza tym na jego prymitywnej konstrukcji oparto wiele kolejnych PM- ów (m. in. Błyskawica, czy Bechowiec). I tak wolę sztucery.
A i jeszcze ciekawostka- wspomniany pan Kałasznikow skonstruował przed swoim wielkim dziełem "kulomjet", który nawet stawał w konkury z "pepeszą" w konkursie na PM dla Armii Czerwonej.
  Temat: Czy można było powsztrzymać wybuch 2 Wojny Światowej?
Tigo

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 12358

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 11:34 pm   Temat: Re: Czy można było powsztrzymać wybuch 2 Wojny Światowej?
Mikiss napisał/a:
Polacy prosili swoich sojuszników Francuzów o pomoc ale oni odpowiedzieli : "Nie będziemy umierać za Gdańsk".

No, niezupełnie tak było.
Phate napisał/a:
Gdzie tam, żeby Hitler, to bydle się targowało... i to z Polską.

Pewnie, że tak!
Anglia i Francja za wszelką cenę chcieli oddalić widmo wojny. Dlatego też nakłonili Rząd Polski do opóźnienia mobilizacji, by "nie drażnić Hitlera". Poza tym, Francja i Anglia nie zrobiły nic (może poza operacją "Pekin") by pomóc Polsce. Brak działań Francji był nawet nazwany przez potomnych "Sitzkrieg" czyli "wojną siedzącą".
  Temat: W samo południe - Umiejętności, czy współdziałanie?
Tigo

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 4657

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 11:16 pm   Temat: W samo południe - Umiejętności, czy współdziałanie?
Raczej postawiłbym na umiejętności. Zazwyczaj ludzie nie rodzą się snajperami (no, może poza Wassilim Zajcewem, biednym pasterzm z Uralu) tylko zdobywają wiedzę na licznych treningach, manewrach itp. Dobrze wyszkolony żołnierz jest karny i posłuszny. To, że nie lubi dowódcy to nie znaczy, że nie ma się go słuchać. Ponadto, zgrana drużyna nie będzie trwać wiecznie- jak nie rozwali ją oddiał piechoty to zrobią to czołgi lub haubice. I co zrobi wtedy słaby (aczkolwiek zgrany) żołnież, któremu uda się przeżyć? Dobrze wyszkolony wiarus stworzy dobry oddział nawet z Siostrami Żywego Różańca lub z Kółkiem Gospodyń Wiejskich. No, potrzebny też jest dobry dowódca, ale to już inna historia...
  Temat: W samo południe - Wrzesień i nasze rozkazy
Tigo

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5908

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 10:59 pm   Temat: W samo południe - Wrzesień i nasze rozkazy
Plan byłby dobry, gdyby tylko Anglia i Francja aktywnie rozpoczęła działania wojenne. Ale o ich postawie nie mogli wiedzieć polscy sztabowcy. Zdecydowanie dowódcy armii powinni mieć decydujący głos. Gdyby dać większość decyzji dowódcom dywizji i brygad, to mógłby powstać duży bałagan.
  Temat: W której armii podczas II Wojny Światowej byś walczył?
Tigo

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 14239

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 10:47 pm   Temat: W której armii podczas II Wojny Światowej byś walczył?
Oczywiście, że WP. Wielkoposka Brygada Kawalerii przede wszystkim, ewentualnie 23 PAL lub 21 PP "Dzieci Warszawy" (tylko ze względu na dowódcę). Po Kampanii Wrześniowej w las (ZWZ- AK lub BCh). Jeśli służyć za granicą to tylko w 1 SBS.
  Temat: Czołgi II Wojna Światowa
Tigo

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 17866

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 10:30 pm   Temat: Czołgi II Wojna Światowa
mande napisał/a:
Pochyły pancerz był dobry tylko na krótką metę, skoro i tak był cienki.

Drogi Mande! Wystarczy troszkę matematyki. Przyjmijmy, że pancerz czołowy ma grubość 45 mm i jest nachylony od pionu o 30 stopni (T-34/76 model z 1940 r). Wynik- pocisk przebijając pancerz czołowy musi pokonać nie 45 mm, ale ok. 76.5 mm. Ekhm... 30 mm robi różnicę.
  Temat: Proponuje wybory na najlepsza flote IIWŚ
Tigo

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9208

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 9:01 pm   Temat: Proponuje wybory na najlepsza flote IIWŚ
Nie wiem która była najlepsza, ale na pewno najgorszą była francuska. Niemiecka natomiast odznaczała się największym postępem technicznym. Świadczą o tym choćby wyrzutnie V2 zdatne do montowania na U- bootach (te z jeziora Toplitz). Gdyby udało się wprowadzć większość wynalazków, to losy wojny mogłyby ulec zmianie.
  Temat: Największy wynalazek.
Tigo

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 13054

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Paź 22, 2006 8:54 pm   Temat: Największy wynalazek.
Wg. mnie, przede wszystkim najważniejszym wynalazkiem była obróbka metali. Owszem, wynalezienie pisma i technik krzesania ognia były ważne, ale były to wynalazki z innej sfery, bo przecież nikt chyba nie zginął z ręki sumeryjskiego pisma klinowego?
 
Strona 5 z 5
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16