gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 80
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: W samo południe - Ustrój
Spider

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4594

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Pon Paź 22, 2007 2:06 am   Temat: W samo południe - Ustrój
Pomimo, że nie wiem co wspólnego ma wolność z monarchią, demokracją lub republiką, to w Civilization wybieram głównie republikę lub demokrację, gdyż do prowadzenia wojny potrzena jest silna ekonomia i duża produkcja. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji, więc bywa że korzystniejszym jest czasowe przejście na ustrój o mniejszej liczbie buntów. Nie mniej jednak jakoś nigdy nie jest to komunizm. Pomimo, że to tylko gra, nie jestem w stanie zapomnieć czym była ta ideologia w rzeczywistości.
  Temat: Polska w UE
Spider

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 8983

PostForum: Historia   Wysłany: Pon Paź 22, 2007 1:55 am   Temat: Polska w UE
Wzrost cen (czyli inflacja) wynikający z "zaokrągleń" przy przeliczaniu wystąpił co najmniej w kilku krajach Unii.

Utrata złotówki oznacza brak możliwości wpływania na rynek pieniądza - będzie to robił EBC, który będzie brał pod uwagę różne interesy, niekoniecznie nasze.

Nowe kraje UE muszą spełnić wymagania dot. przyjęcia euro dokładnie, natomiast kiedy Francja lub Niemcy złamały wyznaczone reguły to UE tylko pokiwała groźnie palcem.

Czy ktoś może mi napisać jakie będą korzyści z wprowadzenia euro (poza tym że wygodniej wyjechać za granicę na zakupy;)?

Wolny handel i niezakłócona konkurencja zostały usunięte z celów Unii w nowym Traktacie Reformującym, zamiast tego jest społeczna gospodarka rynkowa (czyli socjalizm). To mi się właśnie w obecnej Unii nie podoba - budowane jest socjalistyczne państwo. Co prawda, jako takie jest skazane na przegraną, ale niestety nie nastąpi to chyba bardzo szybko.

[ Dodano: Pon Paź 22, 2007 1:58 am ]
Mikiss napisał/a:

Właśnie o to chodzi w UE, lecz trochę trudno wyobrazić sobie Zjednoczone Stany Europy. Oczywiście to by była ciekawa wizja, ale bardzo trudna do zrealizowania.[/quote]

Niestety zamiast Zjednoczonych Stanów Europy budowany jest Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. I to się już dzieje. Zobaczcie co jest w ustalonym niedawno ostatecznie Traktacie Reformującym.
  Temat: W samo południe - Współczesny konflikt zbrojny
Spider

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4549

PostForum: Militaria   Wysłany: Pon Paź 22, 2007 1:24 am   Temat: W samo południe - Współczesny konflikt zbrojny
Na pewno poniżej 300m. Oczywiście lotnictwo czy artyleria będą odgrywały dużą rolę, ale nie są w stanie wygrać wojny. Wygrać wojnę może tylko piechota, której zasięg skutecznego ognai nie jest zbyt duży. Czołgi też na pewno byłyby ważne, ale z racji ich ilości oraz terenu nie nie na nich spocznie główny ciężar. Praktycznie tylko na pustyni, gdzie zasięg obserwacji jest często większy od zasięgu skutecznego ognia, czołgi mogłyby prowadzić większość walk. Ale i tak w końcu teren musi zająć i utrzymać piechota.
  Temat: W samo południe - Wąskie ściezki
Spider

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 6967

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Sty 23, 2007 9:17 pm   Temat: Re: W samo południe - Wąskie ściezki
inqistor napisał/a:
Ardeny 1944. Zima. Teren wręcz fatalny dla jakichkolwiek operacji.
Wszędzie drzewa i góry. Jedynym terenem, którego kontrola daje cokolwiek są drogi. A my musimy nacierać...


Tutaj kluczowa może być pogoda. Uderzenie poprzez Ardeny w maju 1940 roku okazało się sukcesem.

inqistor napisał/a:

Przeciwnik wie o tym i z łatwością może nas opóźniać.


Jeśli przeciwnik zna nasze plany i dysponuje w miarę sensowymi siłami to od początku jestesmy w kiepskiej sytuacji


Brak paliwa był oczywiście bardzo istotnym składnikiem, ale jednak cały czas bardzo duże znaczenie ma to co rozgrywa się bezpośrednio na polu walki. Dlatego mimo wszystko wybrałbym czołgi. Piechota ma za małą manewrowość w skali operacyjnej a przede wszystkim za małą siłę uderzeniową. Tempo operacji nie może być małe, gdyż pozwoli przeciwnikowi na zorganizowanie posiłków
  Temat: Polska ku upadkowi!!!
Spider

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 7996

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Sty 23, 2007 9:02 pm   Temat: Polska ku upadkowi!!!
mande napisał/a:

Na upadku Polski zaważyło wiele czynników, a najważniejszym był ustrój i paraliż decyzyjny.


Zdecydowanie tak. Wszechobecna prywata, szczegóknie wśród potężniejszych rodów, oraz prawie zupełna niemoc aparatu państwowego

mande napisał/a:

Należy też zauważyć spadek wartosci bojowej husarii (na skutek rozwoju broni palnej)


Wydaje mi się że spadek wartości bojowej husarii nie był duży, a już na pewno nie był kluczowy. Problemem był ogólny brak państwowego wojska. Uważam że bardziej odczuwalny był brak ilościowy, nie jakościowy
  Temat: Lotnictwo RP - reaktywacja, rewolucje, czy marzenia?
Spider

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 9964

PostForum: Militaria   Wysłany: Wto Lis 28, 2006 6:54 pm   Temat: Lotnictwo RP - reaktywacja, rewolucje, czy marzenia?
Menajev napisał/a:

A Irak miał coś lepszego niż t-55?


Irak, oprócz T-55, miał T-64 oraz T-72.

Menajev napisał/a:

Chciałeś powiedzieć "era wyłącznego biegania po lądzie"?


Zgadzam się z Menajevem. Lotnictwo w ostatnich najazdach USA odegrało ogromną rolę, i na pewno byłoby bardzo ważne także wtedy, gdy jedna strona nie miałaby takiej gignatycznej przewagi w tej dziedzinie. Jednakże obie wojny w Iraku wyraźnie pokazują, że samo lotnictwo nie wygra wojny i konieczne jest wkroczenie wojsk lądowych. Dopiero wojska lądowe są w stanie ostateczne pokonać przeciwnika. Aczkolwiek, jak pokazuje to przykład Iraku, nawet całkowite zniszczenie sił regularnych nie oznacza zwycięstwa w konflikcie i w tym momencie ciężar prowadzenia działań oraz ponoszenia strat spoczywa przede wszystkim na siłach lądowych.
  Temat: W samo południe - rakiety ziemia-powietrze
Spider

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5116

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Lis 26, 2006 9:19 pm   Temat: W samo południe - rakiety ziemia-powietrze
Zagłosowałem na celność, ale dosyć szeroko rozumianą. W przypadku rakiety nie jest konieczny bezpośrednie trafienie w cel, ale przy takich możliwościach wyboru do pojęcia celność zakwalifikowałbym też zdolność do wykrycia celu (i np. ominięcia pułapek) oraz manewrowość, konieczną do znalezienia się odpowiednio blisko celu. Szybkość nie jest aż tak bardzo krytycznym parametrem, tym bardziej że przy strzelaniu do nadlatujących celów prędkość zbliżania się będzie sumą prędkości rakiety i celu, i w tym momencie istotna będzie manewrowość rakiety, aby nie rozminęła się z celem. Zasięg użycia w dużej mierze zależy nie od rakiety a od możliwości wykrycia i zidentyfikowania celu. Oczywiście duży zasięg rakiety będzie zaletą, ale pytanie czy zawsze będzie możliwość wykorzystania go. Poza tym duży zasięg -> więcej paliwa -> większa masa.
  Temat: Lotnictwo RP - reaktywacja, rewolucje, czy marzenia?
Spider

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 9964

PostForum: Militaria   Wysłany: Pią Lis 24, 2006 5:33 pm   Temat: Lotnictwo RP - reaktywacja, rewolucje, czy marzenia?
Menajev napisał/a:
Nienawidzę broni atomowej i mam nadzieję, żę ktoś wymyśli sposób na pozbycie się jej.


Jak narazie to głównie dzięki broni atomowej nie mieliśmy 3 wojny światowej. Myślę, że świadomość posiadania takowej przez przeciwnika działa wystarczająco odstraszająco. Najskuteczniejszą bronią przeciwko rakietom z głowicami atomowymi sa więc własne rakiety z takimi samymi głowicami.

Mande napisał/a:

Czołgi PT to ulepszone T-72 więc nic specjalnego, a Leo2 to my jak narazie to nie mamy (mamy Leo1 z niemieckiego szrotu). Polska armia kuleje. Bez dwóch zdań.


PT-91 odstaje trochę od czołgów III generacji, ale dzięki całkiem nowoczesnej (opto)elektronice jest lepszy od większości czołgów II generacji. 10BKPanc posiada Leopardy 2A4 a nie Leopardy1. Polska armia mimo wszystko jest modernizowana i na pewno powoli nadrabia zaległości względem zachodu.
  Temat: Ofensywa Izraela w Libanie
Spider

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7510

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Sie 03, 2006 12:37 pm   Temat: Ofensywa Izraela w Libanie
Ajmdemen napisał/a:

Przecież analogicznie siły USA i innych państw w Iraku powinny już dawno zakończyć problemowe kwestie zrzuceniem bomb atomowych na Bagdad i inne większe miasta skoro tylu ich żołnierzy zginęło.


W Iraku podczas ataku koalicji też zginęło wielu cywilów. Tylko że w czasie ofensywy media nie miały bardzo ograniczony dostęp do takich informacji.
  Temat: Ofensywa Izraela w Libanie
Spider

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7510

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Sie 03, 2006 11:25 am   Temat: Ofensywa Izraela w Libanie
Należy zwrócić uwagę, że wcześniejsze postępowanie Izraela (od początku jego istnienia, poza okresami otwartych wojen) też nie było nacechowane przyjaźnią wobec sąsiadów. W tym konflikcie nie da się jednoznacznie określić, że jedni są dobrzy a drudzy źli. Jeśli przyznajemy prawo Izraelowi do powodowania w walce ofiar wśród cywili, to chyba takie samo prawo powinna mieć druga walcząca strona? Jeśli nikt nie chce kontrolować instalacji nuklearnych Izraela czy Indii (którym niedawno USA udostępniło swoje technologie) to dlaczego prowadzone są takie zabiegi w stosunku do Iranu?
  Temat: Polscy kamikaze
Spider

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5080

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Sie 02, 2006 3:15 pm   Temat: Polscy kamikaze
Ajmdemen napisał/a:
Spider napisał/a:

Wypowiedzenie wojny przez Japonię wynikało w dużej mierzez z efektów zakończenia I wojny światowej i nieuczciwości USA.


Mógłbyś wyjaśnić jakie efekty I wojny światowej masz na myśli? I na czym polegała owa nieuczciwość USA?


Postanowienia traktatu wersalskiego przyznawały Japonii wiele wysp na Pacyfiku oraz zwiększone wpływy w Chinach. Działalność Japonii w obszarze Pacyfiku i Azji stanowiła konkurencję dla Amerykańskiej ekspansji w tym rejonie więc na konferencji waszyngtońskiej (listopad 1921 - luty 1922) USA, częściowo przy pomocy Wielkiej Brytanii, wymusiły na Japonii zrzeczenie się przyznanych jej terytoriów w Chinach, zniesienie Japońskich przywilejów w regionie oraz ograniczenie tonażu floty japońskiej do 3/5 tonażu floty USA i Wlk. Brytanii (Japonia chciała po równo). Postanowienia konferencji umacniały pozycję USA w rejonie Pacyfiku a w Japonii wywołały oburzenie oraz poczucie upokorzenia a także stały się jedną z głównych przyczyn tendencji nacjonalistycznych, militarystycznych i odwetowych.
  Temat: Polscy kamikaze
Spider

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5080

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Lip 29, 2006 9:06 am   Temat: Polscy kamikaze
Ale w ten sposób to Niemcy byliby dobrzy a Francja i Wielka Brytania byłyby złe, bo to Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom a nie odwrotnie.

Wypowiedzenie wojny przez Japonię wynikało w dużej mierzez z efektów zakończenia I wojny światowej i nieuczciwości USA.
  Temat: Słowianie czy Wikingowie?
Spider

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 9824

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Lip 29, 2006 9:03 am   Temat: Słowianie czy Wikingowie?
Bardzo ciekawy artykuł się tu znajduje: http://portalwiedzy.onet....czasopisma.html

Wynika z niego że Słowianie nie mogli być panami Europy. Ale jednoczesnie pokazuje że świetnie sobie radziliśmy.
  Temat: Najciekawsza bitwa na kartach historii
Spider

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 14713

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Lip 20, 2006 10:58 am   Temat: Najciekawsza bitwa na kartach historii
inqistor napisał/a:
Spider napisał/a:
Menajev napisał/a:

Spider napisał/a:
Sun Zi

Nie chodzi ci przypadkiem o Sun Tzu?


To jest ta sama osoba. Z tym że Sun Tzu to niepoprawna transkrypcja imienia.


Transkrypcja raczej zalezy od widzimisię tłumacza. Widziałem coś ze 6 wersji, w tym Sun Tsy i Sun Li.


Często tak było że transkrypcja zależała od widzimisię tłumacza. Co nie zmienia faktu, że od 1958 oficjalną transkrypcją jest pinyin, zgodnie z którą poprawne jest "Sun Zi"
  Temat: Najciekawsza bitwa na kartach historii
Spider

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 14713

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Lip 18, 2006 10:49 am   Temat: Najciekawsza bitwa na kartach historii
Menajev napisał/a:

Spider napisał/a:
Sun Zi

Nie chodzi ci przypadkiem o Sun Tzu?


To jest ta sama osoba. Z tym że Sun Tzu to niepoprawna transkrypcja imienia.
 
Strona 1 z 6
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 17