gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 117
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Radzik

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13909

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Wrz 02, 2005 2:58 am   Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Owszem są, ale muszą po temu istnieć konkretne powody, które akurat zostały już w tym wątku wymienione. Warto przy okazji nadmienić, że to samo, co Urban II na synodzie w Melfi uczynił z małżeństwem księży, na soborze w Clermont powtórzył z przykazaniem "Nie zabijaj" i "Miłuj bliźniego swego...", nawołując do "świętej wojny" i pierwszej wyprawy krzyżowej. Są więc mocne podstawy do tego, by kwestionować jego nieomylność w zakresie moralności i wiary. ;-)
  Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Radzik

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13909

PostForum: Off Topic   Wysłany: Czw Wrz 01, 2005 7:19 pm   Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Jezus często używał przypowieści, przenośni, więc to akurat jest z lekka przerysowana wskazówka, by unikać sytuacji, w których możemy być wystawieni na pokusę.
Jakby tak wszystko traktować dosłownie, to wyszłoby na to, że nauki Jezusa były tylko dla żydów (z małej, bo o wyznanie chodzi) - w końcu kobiecie kananejskiej/Syrofenicjance, kiedy ta prosiła Go o wypędzenie złego ducha z jej córki, odpowiedział:
"Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela. [...] Nie dobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom"
W związku z tym część apostołów twierdziła, że nawróconych pogan należy obrzezać, chrześcijanie mają jeść tylko rzeczy koszerne itd. Na szczęście sobór jerozolimski opisany w Dziejach Apostolskich nie był na tyle okrutny, by pozbawiać nas schabowego, golonki i kolejnej, po oku, części ciała ;-)
  Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Radzik

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13909

PostForum: Off Topic   Wysłany: Czw Wrz 01, 2005 9:53 am   Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Widzę, że jednak muszę wkleić większy fragment, bo komuś się z linków korzystać nie chce ;-)

"Biskup* więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"

*przypisy Biblii Tysiąclecia interpretują "biskupa" jako cały stan kapłański

To, jak mi się wydaje, eliminuje żulików. Tak samo bezrobotny - jeśli nie potrafi zapewnić utrzymania rodzinie, nie jest w stanie o nią dostatecznie zadbać, więc do kapłaństwa się nie nadaje. O to właśnie chodzi, że odpada każdy przypadkowy koleś z ulicy - jeśli ma te wspomniane Pi razy drzwi 40lat, to okoliczna społeczność już go zna i wie, czy widziałaby go jako swego pasterza - bo jestem zdania, że powinien on pozostać we własnej miejscowości. Co więcej, miałoby się ~20lat na pobieranie nauk, przygotowywanie płomiennych kazań, porywających wiernych i sprawdzenie, jak trwałe jest własne powołanie.

Zresztą, aby w ogóle te nauki zacząć pobierać, też trzeba by parę rzeczy udowodnić:

"Diakonami tak samo winni być ludzie godni, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. Kobiety również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim."

I początek 4. rozdziału, o którym wspominałem:

"Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. 3 Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę. Ponieważ wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać."
  Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Radzik

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13909

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Sie 31, 2005 6:01 pm   Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Nie wydaje mi się to jakimś wielkim problemem - w końcu, żeby ocenić, czy dzieci są ojcu posłuszne, czy go szanują, na jakich ludzi te dzieci zostały wychowane itd., trzeba byłoby parę lat poczekać. Dzieci wybyłyby na swoje, a jeśli nawet nie, to poświęceć im już czasu za wiele nie trzeba - można się brać za opiekę nad wiernymi. Wychodzi na dzień dobry ze 40lat na karku i dobrze - człowiek dojrzały, wiadomo, co sobą reprezentuje, ma źródło utrzymania, więc "powołaniem" nie jest ciepła posadka - same plusy. Sam Jezus też nie rozpoczął swojej działalności jako 20-latek.
  Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Radzik

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13909

PostForum: Off Topic   Wysłany: Wto Sie 30, 2005 10:31 pm   Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
drAq napisał/a:
Nie zrozumiałeś jednego. Uważam sięza wierzącego, a wypowiadam sięz perspektywy osoby, która na serio planowała wstąpić do seminarium...


Czyli z perspektywy osoby, która uważa, że wierni nie powinni myśleć samodzielnie, tylko przyjmować, co im kler na tacy poda? ;-) No dobra, sorry - kilka moich ostatnich postów na forum było niepotrzebie zbyt kąśliwych. Mam chyba te trudne dni w miesiącu ;-)

Niemniej uważam, że to Ty nie rozumiesz jednej rzeczy - jeśli celibat nie byłby przymusowy, to ja nie wtykam nosa w indywidualną decyzję księdza (dopóki nie wynika ona z zainteresowania innymi okolicznościami przyrody niż dorosła, żywa samica homo sapiens), ale jeśli ten przymus został ni z tego ni z owego wprowadzony, to jako członek Kościoła mam wręcz obowiązek zapytać, jakim prawem ktoś o 180 stopni zmienia zalecenia Pisma Świętego.
  Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Radzik

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13909

PostForum: Off Topic   Wysłany: Wto Sie 30, 2005 11:30 am   Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Zdaje się, że nie czytałeś tych fragmentów, więc zacytuję - 1Tm 3, 5

"Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"

Jeśli masz to gdzieś, kto troszczy się o Kościół Boży, Twoja sprawa, ale nie odmawiaj wierzącym prawa do zabrania głosu w kwesti, która ich BEZPOŚREDNIO dotyczy. To my jako parafianie jesteśmy pod opieką tych, którzy nie udowodnili, iż potrafią stanąć na czele własnego domu i jeśli łamane są tym samym nauki św. Pawła i Kościół postępuje w tej kwestii wbrew Pismu Świętemu, to ja, człowiek wierzący, jestem tym mocno zainteresowany i mam pełne prawo do wypowiedzi w tej sprawie.
  Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
Radzik

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13909

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pon Sie 29, 2005 7:04 pm   Temat: upadek kosciola po smierci naj wienkszego papierza w histori
W kwestii celibatu i kapłaństwa kobiet wypowiedział się św. Paweł w jednym z listów i jego stanowisko może zaskoczyć parę osób - otóż twierdzi on, iż byłoby dobrze, by inni kapłani i kapłanki poszli jego śladem (celibat znaczy) jednak zdaje on sobie sprawę, jakie pokusy celibat ze sobą niesie. Z tego też względu zaleca on, by kapłani zakładali rodziny, sprawdzali się jako mężowie/żony oraz ojcowie/matki, a dopiero po tym 'teście' będzie można przekonać się, czy osoba nadaje się do opieki nad liczniejszą społecznością.

Św. Paweł zdawał sobie sprawę z zagrożeń celibatu (i to dobrowolnego!) i jak małżeństwo te pokusy ograniczy, ale po 1000 lat znalazł się mądrzejszy od niego papież i co tam - homoseksualizm, pedofilia? - ważne że w Rzymie kasiory nie ubędzie ;-P

Znajdę chwilkę czasu, to zacytuję dokładnie. Niecierpliwi mogą poszukać - rozdział 3 wersety 1-13, jeśli dobrze pamiętam. Nistety, nie pamiętam, który to konkretnie list.

Nota bene, św. Piotr apostoł był żonaty - cytat też znajdę.

A jak słusznie zauważył Klemens, celibat wprowadzono po to, żeby dzieci duchownych nie upominały się o spadek i nie okradały świętej instytucji ;-P. Kult/Kazik spiewają na ten temat:

"Aby dzieci biskupów nie mogły dziedziczyć, zabroniono tym biskupom się żenić.
Nie ma słowa w Biblii o celibacie. Znacie się, czy się nie znacie?"

[ Dodano: Pon Sie 29, 2005 8:20 pm ]
List nawet szybko znalazłem - pierwszy do Tymoteusza, 3, 1-13
Ciekawy jest też początek kolejnego rozdziału w tymże liście - 4, 1-3

[ Dodano: Pon Sie 29, 2005 8:30 pm ]
A co do stanu cywilnego św. Piotra, to mam nadzieję, że teściowa wystarczy, by uznać go za żonatego ;-) - Mt 8, 14; Mk 1, 30; Łk 4, 38.

[ Dodano: Pon Sie 29, 2005 10:36 pm ]
Internet to cudowny wynalazek dla leniuchów ;-) - nie będę musiał wklepywać w wolnej chwili - ktoś już się z tym namęczył. Pewnie benedyktyni ;-)

http://online.biblia.pl/index.php
  Temat: Bieda, panie, bieda...
Radzik

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5276

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pon Sie 29, 2005 6:17 pm   Temat: Bieda, panie, bieda...
Mercedesa ani Ferrari to ja nie mam ;-) , a to mi się kojarzy z bogactwem, ale żeby zaraz bieda... Pamiętam czasy komuny - kiedy w 40K mieście nie można było dostać chleba w sobotę, za herbatą stało się 2-3h w kolejce, ściągało się dziecko, babcię, ciocię... żeby dostać większy przydział papieru toaletowego... Pamiętam jak wygryzałem skórki od banana, żeby było go 'więcej' i żeby dłużej cieszyć się jego smakiem, bo następny raz banany rzucą na kolejne Boże Narodzenie... To była, panie, bieda...
Dziś mam wszystko, o czym marzyłem w dzieciństwie - jako taki samochód, kompa [nawet takiego, na którym nie skaczą mi najnowsze gry], stałkę [o tym to nawet nie marzyłem w dzieciństwie, bo o Internecie nie słyszałem :) ], książki, filmy [o DivX'ach też się wtedy nie marzyło, ale o czymkolwiek poza TVP 1 i 2, w której były same czeskie i radzieckie produkcje ;-) ]. W sumie marzenia o dobrach materialnych szybko mi się wyczerpały - taki niewymagający jestem ;-) i od tej strony nie odczywam dziś żadnego braku. Znaczy się, zagłosuję, że bogaty jestem ;-)
  Temat: Jaka to gra?
Radzik

Odpowiedzi: 545
Wyświetleń: 109417

PostForum: Inne gry   Wysłany: Nie Sie 28, 2005 5:15 am   Temat: Jaka to gra?
Brawo! Dokładnie druga część Battle Isle :)
Do dziś jest niesamowicie miodna - znacznie rozbudowana w stosunku do History Line i pierwszej części BI. Gorąco polecam!
Do ściągnięcia z www.the-underdogs.org
  Temat: Jaka to gra?
Radzik

Odpowiedzi: 545
Wyświetleń: 109417

PostForum: Inne gry   Wysłany: Pią Sie 26, 2005 8:11 pm   Temat: Jaka to gra?
A teraz coś z zupełnie innej beczki ;-)
  Temat: Jaka to gra?
Radzik

Odpowiedzi: 545
Wyświetleń: 109417

PostForum: Inne gry   Wysłany: Pią Sie 26, 2005 7:17 pm   Temat: Jaka to gra?
Trudno powiedzieć, czy przedrostek był czy nie - przy instalacji, w menu start itd nie występuje, ale w menu głównym jest. Wrzuciłbym obrazek, ale z własnego dysku jakoś nie wiem, jak to zrobić. Shadow of the Horned Rat przedrostek miał, więc z przyzwyczajenia Dark Omenowi też dopisuję.
Pisałem skrótem, żeby inni się wykazali, ale jak rozkaz, to rozkaz ;-) - Warhammer: Dark Omen.

Edit: Ciekawostka - plik był "bez nazwy.jpg" i go nie ładowało, bo niby plik pusty, a po zmianie na "x.jpg" załadowało. Heh, człowiek uczy się całe życie. ;-)
  Temat: Jaka to gra?
Radzik

Odpowiedzi: 545
Wyświetleń: 109417

PostForum: Inne gry   Wysłany: Pią Sie 26, 2005 6:19 pm   Temat: Jaka to gra?
A koledzy nie pomyśleli, że dla niektórych pewne rzeczy są oczywiste i nie chcą psuć zabawy innym?

WH:DO, czyż nie?
  Temat: Jakiej opcji politycznej jesteś - test
Radzik

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 8068

PostForum: Off Topic   Wysłany: Czw Sie 25, 2005 6:25 pm   Temat: Jakiej opcji politycznej jesteś - test
Wyszło mi, że jestem konserwatywnym liberałem (a to niespodzianka! ;-) ), ale daleki byłbym od oskarżania testu o tendencyjność - poklikałem trochę i wyszło, że można być również liberałem niekonserwatywnym, socjaldemokratą i chrześcijańskim demokratą. Samoobrońcą tylko jakoś być nie można :wink:
  Temat: Wasze Pulpity
Radzik

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5393

PostForum: Off Topic   Wysłany: Czw Sie 18, 2005 6:40 pm   Temat: Wasze Pulpity
Mi z kolei podoba się wątek - ciekaw jestem tapet Sztabowej braci :) a jak trafi się coś fajnego, można będzie sobie wrzucić na pulpit :) .
Ja, podobnie jak s2nto, przez lata (z kilkoma krótkimi wyjątkami) miałem pulpit poprostu czarny. Kilka miechów temu sciągnałem jednak z hubblesite.org kilka zdjęć mgławic wykonanych przez teleskop Hubble'a i od tego czasu używam tej tapety.
  Temat: Pozycja w wyszukiwarkach
Radzik

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 7755

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Sob Sie 13, 2005 8:22 pm   Temat: Pozycja w wyszukiwarkach
Za samą ilość to może nie - serwer padnie od zalewu spamem ;-)
 
Strona 4 z 8
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
widmo, recenzje anime
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16