gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 174
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Chronicles of Three Kingdoms - demo
PAK

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4420

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pon Lip 24, 2006 8:10 pm   Temat: Chronicles of Three Kingdoms - demo
Mamy wersję demonstracyjną nowego produktu z chińskiej stajni Magitech'a (ci od Takeda, Strength and Honor i Takeda 2). Tym razem dostajemy same bitwy z wątkiem fabularnym, brak poziomu strategicznego. Całość osadzona w realiach chińskich wojen domowych gdzieś na przełomie drugiego i trzeciego wieku naszej ery.
Graficznie wykonane przyjemnie, taki ulepszony Medieval Total War, solidnie zrobiono fortyfikacje - jeśli chodzi o to ostatnie, to widać, że Magitech zrobił spory postęp od czasu Siły i Honoru. Narazie bitwy są trochę za łatwe, pewnie tak jak w przypadku Takeda 2, twórcy wydacą łatę podwyższającą poziom trudności rozgrywki.

http://www.gamershell.com/news/31549.html
  Temat: Myth3 a Myth Antologia
PAK

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6691

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Nie Lip 02, 2006 5:30 pm   Temat: Myth3 a Myth Antologia
Już kupiłem Antologię, narazie zainstalowałem pierwszą częśc, Upadłych Władców - jest uaktualniona do wersji 1.5
  Temat: Myth3 a Myth Antologia
PAK

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6691

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Sob Lip 01, 2006 8:41 pm   Temat: Myth3 a Myth Antologia
Kupił już ktoś Antologię, wydaną przez Cenegę w maju? Chodzi mi o kwestię uaktualnień. MAO wspominał w recenzji M3, że była do tej części wydana poprawka, ale angielskojęzyczna. A Antologia jest spolszczona, czy to powoduje jakiś problem? Bo z reguły uaktualnienia nie tolerują konfliktów wersji językowych. A może Antologia jest już uaktualniona?
Zastanawiam się nad kupnem Antologii, Myth to "mój" gatunek gier, chociaż do tej pory nie udało mi się pograć w którąkolwiek część, ale obawiam się błędów, a coś mi się kojarzy, że kolejne części Myth miały ich sporo , o czym zresztą pisze MAO w kontekście M3.
  Temat: Nowe zrzuty ekranowe z Histwar:Les Grognards
PAK

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4975

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pon Cze 26, 2006 8:36 pm   Temat: Nowe zrzuty ekranowe z Histwar:Les Grognards
Prace nad "Brodaczami" idą pełną parą, pojawiła się następna porcja grafik z gry.
To jeden z najbardziej oczekiwanych przeze mnie tytułów.
System gry nieco przypomina według zapowiedzi Take Command. Będzie tylko poziom taktyczny, same bitwy - skala to 1 figurka = 10 żołnierzy. Czyli będzie koło 70 figurek na batalion i do 8 batalionów na pułk. Szybkość rozgrywki - jedna minuta gry odpowiada jednej minucie czasu rzeczywistego, możliwości przyśpieszenia 10-krotnego.
Dowodzenie podzielone między 3 poziomy - korpus, dywizja i pułk. Czyli możemy wydawać tylko ogólne rozkazy z poziomu korpusu i dywizji, a za niższe szczeble odpowie SI.
Gra ma ładną chociaż prostą, by nie rzec - surową, grafikę. Wydawcą będzie Battlefront.
Kupiłbym to. Żeby to jeszcze "Brodaczy" ktoś raczył wydać w Polsce....

http://www.battlefront.com/products/les_grog/

http://www.wargamer.com/news/news.asp?nid=3462#

[ Dodano: Wto Lip 04, 2006 7:41 pm ]
Hehehehe, "wykrakałem", w poprzednią środę wrzuciłem temat o Les Grognards, a dzisiaj mamy newsa o planach wydania tej gry przez Nicolas Games. Dla mnie to wiadomość dnia. Obserwuję rozwój tej gry od dłuższego czasu i jest gotów dać za nią nawet DUUUŻEE pieniądze.
  Temat: Premiera - pierwsze zrzuty ekranowe Guns of August
PAK

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4453

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Pon Cze 26, 2006 8:24 pm   Temat: Premiera - pierwsze zrzuty ekranowe Guns of August
Można rzucić okiem na wstępne efekty prac prowadzonych od 3 lat w zespole Adanac (Campaigns of Danube i American Civil War), pod patronatem Matrixa. Zapowiada się gra strategiczna na poziomie globalnym, zajmująca się I Wojną Światową.
Gierka na pierwszy rzut oka, pod względem technicznym, przypomina nieco Uncommon Valor. Pewnie sporo się jeszcze zmieni, zrzuty pochodzą z wersji beta.
http://www.matrixgames.com/forums/tm.asp?m=1167882

http://www.wargamer.com/news/news.asp?nid=3465#
  Temat: Mod Enhanced do SPWAW
PAK

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7144

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Pon Cze 26, 2006 8:15 pm   Temat: Mod Enhanced do SPWAW
Podejrzewam, że poważnej przeróbki SI w SPWAW nie doczekamy się, może Shrapnel i CAMO zrobią coś z SPMBT i SPWW2, trzeba jednak pamiętać o antycznym rodowodzie tych gier - ostatnio na forum Shrapnela jeden z twórców serii MBT/WW2 opisywał początki prac nad nią. Kod źródłowy otrzymany od pierwotnego producenta Steel Panthers zajmował koło 6 megabajtów, był oczywiście zoptymalizowany pod DOSa 6.22 i procesory 386 lub 486. Można powiedzieć, że w ciągu tych lat wycisnęli z tego naprawdę dużo.
Nie gustuję w kampaniach generowanych, tak w SPWAW jak i MBT/WW2. Mapy są zbyt jednostajne. W tej kwestii w ogóle przewaga należy do MBT/WW2 - po pierwsze można ustawić większy rozmiar map, po drugie jest opcja "shotgun", która powoduje rozrzut "punktów zwycięstwa" po całej mapie, zamiast ich tradycyjnego grupowania w kilku punktach.
W rezultacie najlepszą rozrywką są dla mnie kampanie, szczególnie te większe i dłuższe. A już Mega Kampanie zrobione dla SPWAW to prawdziwe mistrzostwo. Dlatego mam nadzieję, że Nicolas w końcu wyda dawno zapowiedzianą Edycję Generalską SPWAW.
  Temat: Pierwszy zwiastun Disciples 3: Renaissance i nie tylko...
PAK

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5308

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sob Cze 17, 2006 1:09 pm   Temat: Pierwszy zwiastun Disciples 3: Renaissance i nie tylko...
Pierwszy zwiastunik oczekiwanej kontynuacji serii Disciples.
Po perturbacjach związanych ze zmianą producenta prace nad tytułem może nabrały tempa. Gierka oczywiście "pojechała" w 3d co wiadomo od dawna, teraz wszystko musi być w 3d. A ja sobie przypominam nieco ekscentryczną, niepokojącą grafikę Disciples 1. To naprawdę robiło zaskakiwało i robiło wrażenie. Po D3 w tej kwestii nie ma co oczekiwać żadnego zaskoczenia. Ot, komercyjna sztampa.

http://www.3dgamers.com/g...les3/downloads/

http://www.gamershell.com/download_14322.shtml

I na dokładkę filmidło z Warhammer:Mark of Chaos. Klimatyczne, świetnie wykonane. Oby cała gierka stała na poziomie tego filmu.

Naprzód synowie Sigmara! http://www.gamershell.com/download_13710.shtml
  Temat: Mod Enhanced do SPWAW
PAK

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7144

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Pon Cze 12, 2006 9:05 pm   Temat: Mod Enhanced do SPWAW
Gdyby ktoś nie wiedział - SPWAW, czyli Steel Panthers World at War, to darmowa wersja rozwojowa słynnej gry Steel Panthers. To gra taktyczna osadzona w realiach II WŚ, odwozorowanie na poziomie drużyny piechoty i pojedynczego wozu bojowego (oczywiście z zachowaniem łańcucha dowodzenia, drużyny, plutony, kompanie). Konkurecyjny tytuł to Steel Panthers World War 2 i Steel Panthers Main Battle Tank (obie darmowe, MBT obejmuje okres od zakończenia II WŚ).
Wracając do modyfikacji Enhanced - wypuściła ją grupa miłośników SPWAW, SPWAW Depot (http://www.spwaw.com/). Przed wszystkim przerobiono Ordre de Bataille wszystkich państw dostępnych w grze, część niemal tworząc od nowa. Modyfikacje nie dotyczą wyłącznie kwestii dostępności takiego czy innego sprzętu. Pozmieniano również skuteczność broni, rzecz jasna idąc w stronę jak największego realizmu. Twórcy starali się raz na zawsze pozbyć stale obecnego wcześniej błędu - ta sama broń, miała różną skuteczność dla różnych państw (vide Browning BAR - różna skuteczność dla Polski i dla USA). Zmodyfikowano grafikę - tak terenu jak i wojska (wymianie uległo chyba 100% ikon). Wprowadzono ponad 100 nowych dźwięków pola walki i broni, o lepszej jakości niż te stare. kilkaset nowych zdjęć do encyklopedii. Po wejściu do gry wita nas nowy, piękny podkład muzyczny - którego nie potrafię zidentyfikować (to chyba jakiś kawałek z Gettysburga albo Gods and Generals). Poźniej możemy usłyszeć motywy znane z Kompanii Braci.
Gram od paru dni, modyfikacja naprawdę odświeża SPWAW. Doskonałe udźwiekowanie, już wcześniej gwarantujące świetny nastrój, uległo dalszej poprawie. Pojedyncze huki kr98, przeciągłe serie MG-42, "gdakające" Garandy - SPWAW było zawsze genialne pod tym względem, ale teraz jest jeszcze lepiej. Walka ogniowa o dużym natężenia (a ja mam duże głośniki ;-p) potrafi zamienić pokój w miniaturowe pole bitwy. Pod tym względem SPWW2 wypada w porównaniu bardzo słabo (mam teraz obie gry na dysku, SPWAW ma 736 plików dźwiękowych, zajmujących 700 mega, SPWW2 ma 161 plików, zajmjących 22 mega).
Zmiany w obrębie grafiki są raczej standardowe, ale oczywiście wykonane na wysokim poziomie. Reszta to kosmetyka (zmiany w obrębie nazewnictwa uzbrojenia - dużo oryginalnych nazw i skrótów), muzyka, itd.
Wada - modyfikacje w obrębie OdB są na tyle duże, że w praktyce uniemożliwiają wykorzystywanie scenariuszy napisanych bez moda. W rezultacie w tej chwili dostępne jest łącznie 20-kilka scenariuszy, w większości starych, przerobionych plus 4 stare kampanie (również przerobione). Stare scenariusze i kampanie można rzecz jasna uruchomić, ale mogą się zdarzyć problemy z pozamienianymi jednostkami. Mod Enhanced nie jest oficjalnie firmowany przez Martix, więc popularność przeróbki (a w związku z tym wzrost ilości dostępnych scenariuszy) zależy wyłącznie od zapatrywań graczy. Pod tym względem SPWAW + Enhanced nie dotrzymuje pola SPWW2 (300-ileś scenariuszy na dzień dobry). Ale poczekamy zobaczymy. Mi zawsze bardziej odpowiadało SPWAW niż SPWW2, tak pod względem odwzorowania walki jak i pod względem audio-wizualnym (SPWW2 i SPMBT obsługuje wyższe rozdzielczości, powyżej 800x600, ale tylko wersje płatne - obecnie to 40$ od gry), więc życzę jak najlepiej parze SPWAW + Enhanced.
  Temat: Medieval II: Total War
PAK

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6466

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pon Maj 22, 2006 7:09 pm   Temat: Medieval II: Total War
Zwiastun tak na prawdę nie mówi nic. Jak częso rozgrywałeś bitwy w takim zbliżeniu? Efektowna grafika była już w Rome, sam byłem początkowo zachwycony. Potem przeszło mi....
Zobaczymy czy poprawią klimat, może cokolwiek zrobią z SI...
  Temat: Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a
PAK

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4666

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Kwi 07, 2006 7:15 pm   Temat: Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a
Wojman napisał/a:
Gdzie Microsoft ostrzega przed takim działaniem? Specjalnie przejrzałem instrukcję obsługi, nie ma tam ani słowa o tym. To raz. Po drugie podczasinstalacji Windowsa XP pojawiają się takie głupie stwierdzenia m.in. (cytuję z pamięci) komputer z systemem Windows XP to najbezpieczniejszy dostęp do internetu.

Swoja droga ja wiem, że MS wydaje różne łatki do systemu i Service Packi, ale sa tacy co nie wiedzą, bo np. do Clica są dołączane łatki do gier.


Odchodzimy od tematu. Winda jest niedopracowana i tyle, zaś w sprawie Starforce'a jest problem z nieuzgodnionymi z użytkownikiem działaniami czy ograniczaniem jego praw. To co gość napisał w pozwie jest odzwierciedleniem poglądów krążących wśród informatyków i graczy. Pytanie jak do tego podejdzie Sąd - jeśli facet wygra (nawet dostając mniejsze odszkodowanie, po 5 mln $ to suma z czapy) to będzie miało potężne reperkusje dla branży, ale też na przykład dla p2p.
  Temat: Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a
PAK

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4666

PostForum: Off Topic   Wysłany: Czw Kwi 06, 2006 8:00 pm   Temat: Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a
Wojman napisał/a:
Facaet nie powinien podawać do sądu firmy Ubisoft, tylko firmę, która StarForca wyprodukowała. A co do tego czy SF niszczy system i wpuszcza wirusy... Coz o to samo mozna posadzic Windowsy. Bo sprobujcie na przyklad podlaczyc do internetu (przez przeglądarke Internet Explorer) komputer, który ma zainstalowanego gołego Windowsa XP. Hmmm... a może zainwestuje w nowy komputer i tak zrobie, a poźniej pozwę Micrisoft? Kasa za odszkodowanie byłaby całkiem niezła.


A czemu pozywać producentów Starforce'a (to jacyś Rosjanie chyba)? Facetowi nie chodzi o to, że St jest nielegalny jako taki, lecz że jest wykorzystywany przez Ubisoft w nielegalny sposób. To chodzi o pewną praktykę - niepełnego (albo i żadnego) informowania o zabezpieczeniu, ograniczaniu kontroli użytkownika nad jego własnym systemem - nie dość, że St potrafi się nie odinstalować, pozostając w systemie w utajony sposób, to jeszcze potrafi uniemożliwić uruchomienie gry w przypadku wykrycia w systemie np. Alcohola. Z jakiej racji się pytam? Od kiedy Alcohol jest w jakimkolwiek stopniu nielegalny? Bo takie widzimisię ma wydawca? Wydawca od klienta dostaje za grę ciężkie pieniądze i jeszcze ma ingerować w to co robi klient? Albo ograniczać jego prawa?
Porównanie Starforce z Windami jest moim zdaniem nietrafione. Windę mozna jak najbardziej zabezpieczyć, zaś St podobno potrafi taką zabezpieczoną Windę rozłożyć. I to rzecz jasna bez wiedzy i wbrew woli użytkownika gry.
Jeśli chodzi o podłączenie do sieci "gołej" WindyXP to widziałem taki eksperyment w programie BBC Click Online. System został zainfekowany (pewnie trojanem) w ciągu paru sekund, zdaje się że to było mniej niż 5 sekund. Ino że Microsoft ostrzega przed takim postępowaniem, więc proces byś pewnie przegrał, a Ubisoft nie poczuwa się do niczego.
  Temat: Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a
PAK

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4666

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 9:11 pm   Temat: Ubisoft pozwany z powodu Starforce'a
Niejaki Christopher Spence złożył w kalifornijskim sądzie pozew przeciwko firmie Ubisoft, żądając 5 milionów $ odszkodowania, za wykorzystywanie przez Ubisoft programu zabezpieczającego Starforce. Zarzuty Specne'a: St może uszkodzić (bądź "upośledzić) zabezpieczenia windy, powodując ryzyko zarażenia wirusem bądź trojanem, St jest często instalowany bez wiedzy i zgody użytkownika, odinstalowanie programu St często nie powoduje faktycznie jego usunięcia z systemu, St ogranicza prawa użytkowników w zakresie tworzenia legalnych kopii bezp., itd.
Trwająca od wielu miesięcy, z mniejszym lub większym natężeniem, awantura o Starforce'a, nagrała nagle zupełnie nowego wymiaru. Ciekawe jak rozwinie się sprawa? Popatrzyłem po googlu, nagłówki generalnie pokazują jedno - złośliwą satysfakcję i równie złośliwy rechot światka informatycznego.
Ciekawostka związana ze sprawą - na grupie comp.sys.ibm.pc.games-war-historical jeden gość opisał swoją niedawną korespondencję z Cenegą, dotyczącą jego niezadowolenia z faktu, iż nawet wersja demonstracyjna UFO:Aftershock ma Starforce'a (swoją drogą grałem w to demo, dawno wywaliłem, ciekawe czy St się ostało w systemie po dezinstalacji). Odpowiedź PR-owca Cenegi była taka: mają wiele skarg na Starforce'a, i jakkolwiek uznają ten program za najlepsze obecnie zabezpieczenie, to traktując serio opinie aktualnych oraz przyszłych klientów, zamierzają zrezygnować z wykorzystywania St.
No i co? Branża się łamie? Swoją drogą zabezpieczanie WERSJI DEMONSTRACYJNEJ gry taką kobyłą jak Starforce to jednak nieporozumienie - jakkolwiek ja osobiście nie miałem żadnych zauważalnych problemów.
Wiem jednak od znajomego, mocno siedzącego w branży gier strategicznych, że wczesne wersje St powodowały na Win95 i Win98/ME po prostu straszliwe problemy. Facet testował raz grę i St dosłownie rozłożył mu system.
No i co wy na to?

http://www.kotaku.com/gam...orce-164303.php jest tam też sam pozew w pdf-ie
  Temat: Wersja demonstracyjna Strategic Command 2
PAK

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4402

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 8:27 pm   Temat: Wersja demonstracyjna Strategic Command 2
Battlefront dziś udostępnił demko SC2, drugą część gry strategicznej autorstwa Huberta Catera. Na pierwszy rzut oka kolejna wariacja na temat globalnych strategii a la Gary Grigsby.
To strategia wojenna osadzona w okresie II WŚ. Możemy rozpocząć w jednym z 6 kluczowych momentów (atak na Polskę, atak na Danię i Norwegię, atak na ZSRR, początek bitwy stalingradzkiej, desant na Sycylii, desant w Normandii), przy czym o ile początek rozgrywki jest jak najbardziej osadzony w realiach historycznych, to finał zależy już tylko od umiejętności gracza. Oprócz tego będzie można zagrać w kilka minikampanii zorientowanych wokół największych bitew II WŚ. Mapa rozpościera się od USA aż po głębokie tereny ZSRR (Ural?). Dostępnych 30 krajów, 16 typów jednostek, każda mogąca mieć do 26 cech. Itd, itp, dodatkowo gra ma mieć jak największe możliwości modyfikowania.
Jak ktoś znał pierwszą część Strategic Command to będzie mógł dopowiedzieć jak się przejawia ewolucja systemu gry.

http://www.battlefront.com/products/sc2/index.html
  Temat: Jak zmieniło się Rome Total War?
PAK

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4423

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 9:47 pm   Temat: Jak zmieniło się Rome Total War?
Grałem przez dłuższy czas w podstawową wersję RTW, pobawiłem się modami (głównie Total Realism) i tak się rozczarowałem, że nawet już mi się nie chciało brać za rozszerzenie. Ale od tamtej pory wyszło sporo łatek, dojechali już chyba do wersji 1.5 czy 1.6, i te łaty zdaje się są naprawdę duże.
Przyuważyłem wydanie Złote, cena jest w miarę rozsądna, zacząłem zastanawiać czy jednak nie kupić, więc moje pytanie jest takie: na ile rozgrywka została w tych nowych wersjach zmodyfikowana/usprawniona?
Mój główny zarzut wobec podstawowej wersji to debilne SI, szczególnie w bitwach. Komp najczęściej nie potrafił sklecić linii bojowej, a do zupełnej tragedii dochodziło w walce z falangą/hoplitami. Żeby byli skuteczni muszą tworzyć równy front, SI oczywiście nie potrafiło tego zrobić, bitwy z reguły zamieniały się w polowania na poszczególne "cegiełki" falangi, wałęsające się po polu bitwy. Bardziej atrakcyjne były bitwy z barbarzyńcami, ci nie mieli falangi tylko bardziej typowe oddziały i SI jako tako radziła sobie z ich wykorzystaniem. Czy coś się zmieniło w tym zakresie?
Inwazje Barbarzyńców to już nie są czasy falangi, więc zakładam, że w samym rozszerzeniu walki są trudne. Ale jak jest z podstawową wersją rozgrywki? Można wreszcie solidnie powalczyć z Kartaginą, Egiptem czy Seleucydami? Bo wcześniej umiejętności SI ograniczały się do produkowania dziesiątek armii, które należało niszczyć w kolejnych, podobnych do siebie bitwach.
Czy łaty zmodyfikowały dostępne oddziały? Czy taki Egipt to dalej jakaś wariacja na temat starożytności i jedyny ratunek w modach?
Rozgrywka strategiczna, z niemal legendarnymi błędami w funkcjonowaniu SI (zmiana zachowania kompa po załadowaniu gry, kretynizmy z algorytmach dyplomacji) - poprawiono? Nie liczę na to że zrobiono coś z klimatem gry, bo z tego gra jest kompletnie wyprana.
Swoją drogą - może ktoś dać szybkie info jak jest teraz z modami do RTW (zanim zacznę grzebać na TW Center i TW.org)? Jak ostatni raz bawiłem się gierką, królowało Total Realism wersja 6.0, jakiś czas później pojawiła się beta Europa Barbarorum. Wraz z BI gierka mocno zmieniła się, jakieś większe mody wykorzystują te zmiany? Bo RTR i EB chyba nie są kompatybilne z BI?
Może jednak machnąc ręką na Rome i znowu wrócić do Medievala? Grałem z modem autorstwa "Ślepego Króla Czech" (Blind King of Bohemia), coś się pojawiło oprócz tego? Projekt Pike&Musket w końcu został sfinalizowany?
Dzięki za jakieś informacje
  Temat: Crown of Glory: Europe in the Age of Napoleon
PAK

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 11815

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Nie Mar 26, 2006 6:45 pm   Temat: Crown of Glory: Europe in the Age of Napoleon
Pod groźba brzytwy akceptuję argumenty. ;-)
Dobrze, że znalazła się taka firma jak NG, potrafiąca podejść sprawy inaczej niż do tej pory.
 
Strona 10 z 12
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 16