gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 179
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Element strategii w innych grach.
Krzak

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9458

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:59 am   Temat: Element strategii w innych grach.
Zastanawiam się, jaki jest kierunek rozwoju gier strategicznych.
W tym kontekście zacząłem zastanawiać się, jak daleko do szereoko rozumianej strategii jest grom typu Americas Army, czy CounterStrike.
(Dalsze rozważania na podstawie AA)
Otóż mamy dowódcę i mamy żołnierzy. Dowódca jest ważny, ponieważ wydaje rozakazy i generalnie rzecz ujmując - decyduję (o wszystkim). Widać więc tu wyraźne podobieństwo do gier strategicznych - w nich też mamy żołnierzy i dowódców, którzy decydują.
Rzecz w tym, że np. w takim AA możemy się wcielić zarówno w dowódcę, jak i w żołnierza. Poza tym wszyscy są sterowani przez ludzi, mamy więc tutaj nadzwyczaj dobrze rozwinięty czynnik ludzki - o charakterze rozgrywki decydują grający ludzie:
- może być dowódca, który nie wydaje rozkazów,
- mogą być żołnierze, którzy tych rozkazów nie słuchają,
- każdy może grać sobie, jak w jakimś Quake'u
- a może być też tak, jak w normalnej armii przystało - dowódca wydaje rozkazy, a reszta się go słucha.
Zakładając, że wystepuje w grze sytuacja wymieniona przeze mnie jako ostatnia, to jedyną już różnicą (bardzo ogólnie mówiąc) pozostaje się chyba to, że jesteśmy dowódcą polowym i bierzemy udział w bitwie.
Nasuwa się więc przewrotne stwierdzenie, że
gdyby więc akcje AA umieścić w średniowieczu i zwiększyć max liczbę graczy, to otrzymalibyśmy strategię doskonałą (która pomijałaby wątek gospodarczy, prowadząc od bitwy do bitwy, podobnie jak w Myth)
Cóż Wy na to???
  Temat: Książki o strategiach, sztuce wojennej, itp.
Krzak

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 11244

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:46 am   Temat: Książki o strategiach, sztuce wojennej, itp.
Znalazłem w angielskim tłumaczeniu.
Jeżeli ktoś jest chętny, oto adres:
:arrow: http://www.gavagai.pl/words/suntzu.zip
  Temat: Książki o strategiach, sztuce wojennej, itp.
Krzak

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 11244

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:36 am   Temat: Książki o strategiach, sztuce wojennej, itp.
Szczerze mówiąc w podanym przez Ciebie linku nie ma książki, o którą mi chodzi.

Przy okazji dopowiem też, że nazwisko autora może brzmieć Sun Tsu, a może być też Sun Tzu, różnie widziałem, a to chyba zależy od tego, z jakiego rodzaju języka chińskiego było ono tłumaczone.
  Temat: Książki o strategiach, sztuce wojennej, itp.
Krzak

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 11244

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:22 am   Temat: Książki o strategiach, sztuce wojennej, itp.
Od dłuższego czasu poszukuję książki Sun Tsu pt."Sztuka wojny", nie ma jej w żadnej bibliotece ani księgarni u mnie w mieście, ostatnio byłem w Łódzkim empiku (w Galerii i na piotrkowskiej), ale za to zapomniałem sprawdzić. Czy ktoś wie, gdzie to mozna kupić?(Bełchatów/Łódź/wysyłkowo)
A może jest to gdzie w sieci? (może być po angielsku)

P.S.
Temat ten może równie dobrze być nowym działem chyba - są przecież działy, gdzie jeszcze nie ma żadnych postów, ten już jeden by miał :)
  Temat: Co mi się zdaję, że nie ma avatarków.
Krzak

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 9395

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:18 am   Temat: Co mi się zdaję, że nie ma avatarków.
OK. Rozumiem, właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem - jasnej i rzeczowej.
Jedyne czego mogę żałować, to moja nieobecność na zebraniach.
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Krzak

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21310

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:16 am   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Dobrze.
Wynika z tego, że przełożenie wojny na dalszy termin byłoby nieopłacalne, ze względu na czas, który dalibyśmy (będąc faszystkowskimi Niemacami) Rosji na dozbrajanie.
A więc wróćmy do Twojego pomysłu o współpracy Niemiecko-Japońskiej i o (pozorowanym) ataku Japonii na Rosję od wschodu. Jak to mogłoby się rozwiązać.

P.S.
O ile wojną się interesuje, o tyle dokładnych infromacji nie mam, nie zbieram. Poza tym mam słabą pamięć ogólnie do wszystkiego. Wspomóż mnie więc Klamensie i powiedz, czy 1941 (a dokładniej, to data w której mieliby według Ciebie uderzyć Japończycy) to jest przed wydarzeniami z Pearl Harbor, czy już po?
  Temat: WESTFALEN
Krzak

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 12131

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:05 am   Temat: WESTFALEN
Czytam sobie powoli instrukcję, robiąc kilka innych rzeczy, ale póki co wydaje mi się, że gra może być ciekawa. Jak się znajdzie kilku potrzebujących oraz jak znajdę pare minut, to przetłumacze instrukcję do gry, żeby ułatwić chętnym granie.
  Temat: Co mi się zdaję, że nie ma avatarków.
Krzak

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 9395

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Kwi 08, 2004 12:00 am   Temat: Coś mi się zdaję, że nie ma avatarków.
Jak w temacie - coś mi się zdaję, że nie ma avatarków.
Ktoś może mi powiedzieć, dlaczego?
A może to tylko ja nie mam, bo nie dopatrzyłem, gdzie się takiego wybiera - jeśli tak, to gdzie się to robi??
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Krzak

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21310

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 11:55 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ja dopuszczam wszelkie rozważania.
Np. czy pomogłoby przesunięcie daty wybuchu wojny o kilka miesięcy/lat. A może nie tyle samej wojny, co np. ataku na Rosję?
  Temat: Elders Scrolls III: Morrowind - rozwijanie własnej wioc
Krzak

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 8637

PostForum: Archiwum   Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 11:52 pm   Temat: Elders Scrolls III: Morrowind - rozwijanie własnej wioc
Wiem, że do wymienionej wyżej gry można pisać skrypty.
Czy widział ktoś takiego, który daje możliwość rozwijania własnej wiochy (np. Ulvirth Grave, czy jak to tam się dokładnie nazywa, gdy jest się mistrzem rodu Telvanni)??
Oraz mam też takie pytanie - czy będać członkiem rady jakiegoś rodu, bądź nawet jego przywódcom, ma się jakiś wpływ na podejmowane przez ród decyzje i czy w ogóle cokolwiek się w czasie gry dzieje, poza tym, czego sami dokonamy? (najwięcej grałem jakieś 150 dni, aż mi się gra nudziła - nigdy nie robiłem wątku głównego)
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Krzak

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21310

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 11:47 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Poprzeglądałem stare maile ze Sztabu i zauważyłem, że już kiedyś zadałem podobne pytanie, oto jedyna odpowiedź, jaką znalazłem autorstwa Inqistora:
Cytat:
Ooo, to jest bardzo skomplikowane zagadnienie. Dodatkowo, na podstawie
opracowań, które wychodzą obecnie, można z pewnością wyrzucić wszelkie
wspomnienia dowódców i żołnierzy jako mało wiarygodne :)
Podstawowym wyjściem, będzie zapuścić jakąś grę, która próbuje
odwzorować cały konflikt i sprawdzić, co by było ;)
Ale, żeby nie było za łatwo jeszcze nie widziałem takiej, która by
starcia zbrojne potraktowała z należytą uwagą (na przykład nie widziałem
gry, w której Francję pokonuje się manewrem).
Do wyboru mamy:
-HI-COM - najlepszy model ekonomiczny (i jedyna, w której Ploeszti służy
do czegokolwiek). Starcia raczej śmieszne - koncentrujemy wszystko w
jednym miejscu i rozjeżdżamy przeciwnika.
-Clash of Steel - ciekawe rozgrywanie batalii morskich, jednostki
historyczne, ale zbytnie skoncentrowanie na wydolności ekonomicznej
państw. Ciekawie rozwiązano naloty strategiczne.
-Third Reich - czyli przerobione Clash of Steel z przygłupimi
działaniami morskimi - tym nie warto się zajmować
-EU: II Wojna Światowa - muszę to w końcu odpalić, ale sądząc po
poprzednikach, to nie jest zbyt mądra gra ;)
-COMMAND HQ - To już bardziej w stylu Empire - chociaż Niemcy mogą
przerwać dostawy z USA
-Dogs of War - jedna z niewielu strategii "światowych". Tu dopiero można
zobaczyć jak istotną rolę w pokonaniu ZSRR mogła odegrać Japonia.
Strasznie uproszczona, ale chyba najlepsza ze wszystkich.

Porucznik inqistor
  Temat: Co taka cisza ? Silent before Storm ?
Krzak

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4163

PostForum: Archiwum   Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 11:28 pm   Temat: Co taka cisza ? Silent before Storm ?
Ja to myślę, że brakuje nam reklamy, ciekaw jestem, jak tam odwiedziny stronki, a może nasz urząd statystyczny świruje, bo niby prawie 1000 osób nas dziennie ogląda, a jakoś tego nie czuć, ani na forum, ani na liście. A szkoda, bo choć czasu mało to i poczytać czasem fajnie...
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Krzak

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21310

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 11:14 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
... i była Hitlerem???
Co byście zrobili, gdybyście byli Hitlerem i chcieli podbić cały świat? W którym momencie zmienilibyście jego decyzje, jak wtedy mogłyby się potoczyć losy świata? Czy Hitler miał jakąś realną szansę na spełnienie tych planów? Co wy na to???
Oczywiście pomijam tutaj wszystkie wątki dotyczące faszyzmu, okrucieństwa i holocaustu - chodzi mi tylko o strategie wojskową i może gospodarczą, do której należałoby dodać efekt pracy więźniów obozów pracy.
W rozważaniach prosiłbym raczej o bezwzględność i przyjęcie wszystkich możliwych metod i środków, którymi dysponował Adolf, nie wchodźmy w rozważania moralne.

--- 7.04.2004r. 23:43
Hehe!
Właśnie zauważyłem, że w mojej ankiecie brakuje jednej ważnej opcji - ktoświe, jak ją dodać??
  Temat: Sztabowy Turniej Szachowy
Krzak

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10158

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 11:03 pm   Temat: Sztabowy Turniej Szachowy
Widzę, że coś Wam wolno idzie, to po maturce do Was dołącze (chyba że zdążycie skończyć).
 
Strona 12 z 12
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16